Znakařka Baumrtová překonala vlastní rekord a má bronz z MS

18:47aktualizováno  21:57
ISTANBUL - Plavkyně Simona Baumrtová vybojovala na mistrovství světa v krátkém bazénu v Istanbulu bronzovou medaili v závodu na 100 metrů znak. V cíli jí časomíra naměřila 57,18 sekundy, čímž překonala o sedm setin svůj vlastní český rekord z nedávného evropského šampionátu v krátkém bazénu v Chartres.

Česká plavkyně Simona Baumrtová (vlevo), Američanka Olivia Smoligaová (uprostřed) a Dánka Oestergaard Nielsenová foto: Reuters

Přehled českých medailí na MS v krátkém bazénu

Zlato
nikdo

Stříbro
2002 (Moskva): Ilona Hlaváčková (100 m znak)
2002 (Moskva): Květoslav Svoboda (400 m volný způsob)

Bronz
2012 (Istanbul): Simona Baumrtová (100 m znak)

Pro Českou republiku Baumrtová získala první cenný kov z MS v krátkém bazénu po deseti letech. Naposledy medaili vylovili kraulař Květoslav Svoboda a znakařka Ilona Hlaváčková v Moskvě 2002, kde byli oba stříbrní. Hlaváčková byla dosud vůbec posledním českým plavcem s medailí z MS, neboť ještě o rok později v Barceloně 2003 v dlouhém bazénu skončila druhá na 50 m znak. Baumrtovou ve finále v Istanbulu porazily jen vítězná Američanka Olivia Smoligová (56,64) a Dánka Mie Nielsenová (57,07).

"Je to neuvěřitelné zakončení velmi náročné sezony, popsat se ty pocity teď moc nedají. Je to neskutečné," řekla jednadvacetiletá chomutovská plavkyně, dvojnásobná semifinalistka z olympijských her v Londýně. Baumrtovou porazily jen vítězná Američanka Olivia Smoligová (56,64) a Dánka Mie Nielsenová (57,07). Pro Baumrtovou to je už sedmá bronzová medaile z vrcholné akce za poslední dva roky.

Chocová první medaili z finále MS nevytěžila

Kromě tří bronzů z individuálních znakařských závodů z Chartres byla třetí také na znakařských padesátkách na krátkém ME v letech 2010 a 2011 a bronz vybojovala i na ME v padesátimetrovém bazénu před dvěma lety na stovce. Kromě toho byla druhá v Chartres v polohové štafetě. Druhé české finále medaili nepřineslo. Petra Chocová vytěžila ze svého prvního finále na MS v kariéře šesté místo na 50 m prsa.

V Istanbulu zaplavala čas 30,10 sekundy, za vlastním českým rekordem zaostala o osm setin a nepodařilo se jí zaútočit na vysněnou hranici půl minuty. Úřadující mistryni Evropy z krátkého i dlouhého bazénu by však ani v zlomení magické hranice k cennému kovu nepomohlo, na to bylo potřeba plavat výkon 29,94.

Závod vyhrála Litevka Ruta Meilutyteová, která dohmátla v času 29,44 a jako jediná Evropanka Chocovou porazila. Dopolední rozplavby už žádný český postup nepřinesly. Barbora Závadová den po osmém místě z finále dlouhé polohovky skončila na stometrové trati pětadvacátá, na sprinterské padesátce obsadili v konkurenci 155 kraulařů Tomáš Plevko 34. a Martin Verner 40. místo.

Výsledky MS v plavání v krátkém bazénu v Istanbulu

Muži
100 m prsa:
1. Scozzoli (It.) 57,10, 2. Dugonjič (Slovin.) 57,32, 3. Cordes (USA) 57,83, ...v rozplavbách 26. Bartůněk 59,57.
100 m znak: 1. Grevers (USA) 49,89, 2. Doněc (Rus.) 49,91, 3. Guido (Braz.) 50,50.
100 m mot.: 1. Le Clos (JAR) 48,82  - evropský rekord, 2. Shields 49,54, 3. Lochte (oba USA) 49,59, ...v rozplavbách 38. Verner 53,32.
400 m pol. záv.: 1. Seto (Jap.) 3:59,15, 2. Cseh 4:00,50, 3. Verraszto (oba Maď.) 4:02,87.
4x200 m v. zp.: 1. USA (Lochte, Dwyer, Klueh, McLean) 6:51,40, 2. Austrálie 6:52,29, 3. Německo 6:53,22.