Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Zlín i Sparta dotáhly ztrátu, hokejová semifinále začínají od nuly

19:54aktualizováno  22:15
ZLÍN - Play off hokejové extraligy neztrácí na dramatičnosti. Vypjaté semifinálové série jsou po čtyřech odehraných utkáních srovnána na 2:2. Zlín v pondělí vyhrál i druhý domácí zápas nad Třincem, vítězství 4:3 zařídil útočník Ondřej Veselý. Sparta ve vypjatém duelu v brněnské aréně porazila Kometu 5:3.

Marek Melenovský slaví gól Filipa Čecha (vpravo) foto: ČTK

V souboji druhého týmu tabulky a loňských finalistů ze Zlína tak platí, že vítězí domácí hráči. Kometa dokázala zvítězit jednou na ledě suverénního vítěze základní části, ale Sparta vysněný mečbol Brňanům nedovolila.

Ve čtvrtek se série přesouvají do Třince a do Prahy a už je jisté, že se budou hrát šesté zápasy i v sobotu znovu ve Zlíně, respektive v Brně.

Zlín ustál úvodní tlak Třince

Do zlínské branky se znovu postavil hrdina nedělního duelu Libor Kašík. Ačkoliv tentokrát třinecké hvězdy nevynuloval, byl opět důležitou postavou svého týmu. Hlavně v závěru ustál závěrečný tlak soupeře - chytil Polákovu šanci, s pomocí obránce Matějíčka přečkal zmatky v brankovišti. Navíc ještě v první třetině férově přiznal, že ho třinecký Polanský nefauloval, ale spadl kvůli spoluhráči Čajánkovi.

Kašík přitom dostal první branku už po 32 sekundách, kdy ho překonal střelec Martin Růžička. Ovšem Zlínští dokázali Třinec přestřílet. V 15. minutě vyrovnal Filip Čech a před koncem druhé třetiny Bedřich Köhler dokonce obrátil stav, když využil toho, že soupeři přestali hrát. Mysleli si, že rozhodčí přeruší hru kvůli tomu, že puk se dotkl ochranné sítě.

Třinecký veterán Jan Peterek padá po souboji se zlínskou obranou

Jenže radost domácím nevydržela ani celou minutu. Přesilovkovou kombinaci zakončil přesnou střelou z levého kruhu David Nosek. Na začátku třetí třetiny zase vrátil Zlínu vedení podobným způsobem zkušený obránce Jiří Marušák. Ani to však nebyl konec dramatického utkání. Na řadě byl Třinec.

Útočník Radek Bonk naskočil z trestné lavice do hry, srazil se na hranici faulu s Honejskem a Kašíka prostřelil mezi betony. Pro třineckého veterána to byl už dvanáctý bod (4+8) v play-off. Jenže nakonec vůbec nic neřešil, na druhé straně se totiž po 19 sekundách prosadil individuální akcí Ondřej Veselý, který vstřelil třetí vítězný gól ve vyřazovacích bojích.

Na konci přežil Zlín i hru ve čtyřech proti šesti po Horákově vyloučení. A fanoušci se mohou těšit na sobotní šesté utkání.

Důrazný boj rozhodla Sparta v oslabení

Utkání paradoxně rozhodla dlouhá přesilovka domácích. Po vyloučení Tomáše Rachůnka, který loktem sestřelil Vojtěcha Němce, Brňané na konci druhé třetiny neproměnili šance a sami v podstatě dvakrát inkasovali. Nejprve obránce Kempný "namazal" sparťanu Hlinkovi, který přiťukl kotouč Janu Buchtelemu a ten propálil Čiliaka tvrdou ránou z voleje.

Svou trefu Buchtele bouřlivě slavil, rukama hecoval tribuny, fanoušci Komety na něj pískali. Pak je naštval další sparťanský mladík Daniel Přibyl, který odpykával pětiminutový Rachůnkův trest a při návratu na led skočil rovnou do gólové šance. Stahovačkou si položil obránce a krásně trefil horní roh Čiliakovy branky.

Brněnský Tomáš Svoboda trestá Tomáše Rolinka

Sparťan Petr Kumstát se raduje z gólu v brněnský síti

Potřetí zmrazil nadšené diváky ve vyprodané hale Lukáš Pech, který při power play ujel obráncům Komety a dovezl puk až do branky. Opět tedy dostala Kometa gól místo toho, aby v závěrečném tlaku sama skórovala.

Pro sparťana Pecha byla pojistka důležitého vítězství bolestným poté, co ho ve druhé třetině atakoval hokejkou do obličeje bývalý hráč pražského klubu Jan Hanzlík. Domácí obránce odešel rovnou do kabin, i když to těžce nesl. Také tento zákrok dokazuje, jak bylo čtvrté semifinále vyhecované, tvrdé a plné šarvátek.

Domácí Kometu nepoložil ani úvodní Rolinkův gól, ani premiérová trefa obránce Adama Poláška v extraligovém play-off. Potřetí už vyrovnat nedokázali, branku naděje vstřelil Hynek Zohorna v čase 56:25. Nedorozumění při útočném snažení v poslední minutě Brnem otřáslo definitivně.

Sparťanskému trenérovi Josefu Jandačovi tak vyšel tah se změnou sestavy, do níž poprvé ve vyřazovacích bojích napsal i útočníka Tomáše Divíška, který ještě před dvěma lety válel v brněnském dresu.

Semifinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 15. Čech (Melenovský, Urbanec), 38. Köhler, 43. Marušák (Kotvan, Leška), 53. Veselý (Čajánek, Řezníček) - 1. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 40. D. Nosek (Roth, Bonk), 53. Bonk (Hrňa, Linhart). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 5115. Stav série: 2:2.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 10. Koreis (Burian, Vondráček), 21. Kempný, 57. H. Zohorna (Žižka, T. Svoboda) - 4. Rolinek (Pech, Philipp), 15. Polášek (Forman, T. Rachůnek), 39. Buchtele (J. Hlinka), 42. Přibyl (Klimek), 59. Pech (Buchtele). Rozhodčí: Pešina, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7, navíc Jan Hanzlík - T. Rachůnek oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 2:2.