Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Zlato ze slopestylu na lyžích získala kanadská akrobatka Howellová

11:28
KRASNAJA POLJANA - Premiérovou vítězkou v nové olympijské disciplíně slopestyle na lyžích se v Soči stala kanadská akrobatka Dara Howellová. Na stupně vítězů ji doprovodila bronzová krajanka Kim Lamarreová, mezi obě Kanaďanky se vměstnala Američanka Devin Loganová.

Dara Howellová - vitězka slopestylu lyžařek. foto: ČTK/AP

Devatenáctiletá Howellová získala pro Kanadu v Extreme Parku v Roza Chutor třetí zlato v třetí akrobatické lyžařské disciplíně. V minulých dnech triumfovali v jízdě v boulích Alexandre Bilodeau a Justine Dufourová-Lapointeová.

"Jsem na to hrozně pyšná. Pro Kanadu je to úžasné, jsem ráda, že jsem pro ni získala další zlato. Tvrdá práce se vyplatila," uvedla Howellová, jež se sportem začínala jako krasobruslařka.

Howellová vyhrála už kvalifikaci a nejvíce bodů dostala také ve finále. V první jízdě ji rozhodčí ocenili 94,20 body, a protože ji žádná ze soupeřek nepředstihla, mohla si v druhém kole jako poslední užít s jistotou zlata exhibiční jízdu.

Loganovou za sebou nechala téměř o devět bodů. Lamarreová, jež jako jediná z medailistek předvedla lepší výkon v druhé jízdě na rozměklé trati, za stříbrnou Američankou zaostala o čtyři desetiny bodu.

Hrozivě vypadajícím pádem skončil závod pro další Kanaďanku Yuki Tsubotaovou. Šestá žena celkového pořadí byla v druhém finálovém kole na posledním skoku příliš "krátká" a dopadla na hranu. Z trati musela být odnesena na nafukovacích nosítkách.

Pády, i když ne tak nepříjemné, se nevyhnuly ani největší favoritce a další Kanaďance Kaye Turské. Úřadující mistryně světa a nedávná vítězka X-Games v Aspenu nezvládla ani jednu kvalifikační jízdu a skončila celkově devatenáctá.

Kanaďanky litovaly, že nemohly nastoupit se speciálními nálepkami, kterými chtěli připomenout památku své reprezentační kolegyně Sarah Burkeové, jež zemřela po pádu v tréninku před dvěma lety. "Byla tady se mnou, úplně jsem ji cítila. Jsem ráda, že jsem ji mohla uctít svou dnešní jízdou," řekla bronzová medailistka Lamarreová.

Mezinárodní olympijský výbor akrobatickým lyžařkám nálepky zakázal s tím, že by to při závodech nebylo vhodné. "Samozřejmě že bychom je bývaly chtěly mít. Dala jsem si záležet na tom, abych po každé své jízdě řekla do kamery 'oslavujte Sarah'. Určitě najdeme způsob, jak ji uctít, aniž bychom MOV naštvaly," dodala Lamarreová.

Akrobatické lyžování: Ženy - slopestyle

1. Howellová (Kan.) 94,20, 2. Loganová (USA) 85,40, 3. Lamarreová (Kan.) 85,00, 4. Segalová (Austr.) 77,00, 5. Dahlströmová (Švéd.) 75,40, 6. Tsubotaová (Kan.) 71,60, 7. Summerhayesová (Brit.) 70,60, 8. Bertagnaová (It.) 69,60, 9. Bhendová (Švýc.) 63,20, 10. Hermanová (USA) 50,00.