Zlatan se neprosadil, Češi opět neudrželi nulu a ve Švédsku remizovali 1:1

22:20aktualizováno  23:00
STOCKHOLM - Čeští fotbalisté remizovali v přípravném duelu ve Švédsku s domácím výběrem 1:1. Skóre zápasu otevřel ve 14. minutě Berg, o dvanáct minut později vyrovnal Vydra. Další šance na obou stranách využity nebyly, Čechy hodně podržel brankář Tomáš Vaclík, který zápasem oslavil 27. narozeniny.

Česká radost po vyrovnání. foto: Reuters

„Věděl jsem, že ten duel případně vyjde na moje narozky. Jsem rád, že si odsud vezeme bod, myslím, že byl hodně vydřený. Jsem rád, že jsem klukům pomohl svými zákroky,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi dnešní oslavenec.

Vrba udělal oproti duelu se Skotskem devět změn v sestavě. Opět od začátku hráli jen Darida a Sivok, který měl při absenci zraněných opor Rosického, brankáře Čecha či Plašila kapitánskou pásku. Poprvé v zahajovací sestavě reprezentačního A-týmu nastoupil sparťan Mareček.

Daniel Pudil v souboji se Zlatanem Ibrahimovicem.
Tomáš Vaclík inkasue branku od Marcuse Berga.

„Myslím, že vezeme ze Švédska dobrý výsledek. Úvod nám úplně nevyšel, pustili jsme je do šancí, poté jsme ale vyrovnali hru, měli jsme také příležitosti, bohužel jsme je nedotáhli. Ve druhé půli to bylo už hodně taktické,“ zhodnotil duel kouč Pavel Vrba.

Ve švédské sestavě nechyběla největší hvězda Ibrahimovic. Kanonýr Paris St. Germain poprvé zahrozil v šesté minutě, kdy ho chybou při rozehrávce poslal do úniku Sivok a hosty zachránil od gólu brankář Vaclík.

Švédsko - ČR 1:1 (1:1)

Branky: 14. Berg - 26. Vydra. Rozhodčí: Nijhuis - Van de Ven, Schaap (všichni Niz.). Bez karet. Diváci: 18.745.

Švédsko: Isaksson - Salomonsson (81. Lustig), Granqvist, Lindelöf (65. Milosevic), Olsson - Durmaz (46. Larsson), Lewicki (63. Wernbloom), Källström (46. Hiljemark), Forsberg - Ibrahimovic, Berg (46. Guidetti). Trenér: Hamrén.

ČR: Vaclík - Gebre Selassie, Sivok (60. Brabec), Suchý, Pudil - Darida (59. Frýdek), Mareček (72. Rada) - Skalák (60. Šural), Kolář (86. Dočkal), Krejčí - Vydra (72. Necid). Trenér: Vrba.

Ve čtrnácté minutě už Seveřané vedli. Olsson z levé strany nacentroval přes Skaláka před bránu, kde Berg přetlačil Suchého a nechytatelně poslal míč k tyči. Češi inkasovali i v devatenáctém utkání pod Vrbou.

Za dvě minuty mohlo být pod zataženou střechou nepříliš zaplněné Friends Areny srovnáno. Po kombinační akci přihrál Darida volnému Gebre Selassiemu, jehož povedenou střelu vytáhl Isaksson na roh. Ve 22. minutě Čechy podruhé zachránil Vaclík. Po další Olssonově akci zakončoval kousek za malým vápnem Forsberg, jehož střelu hostující brankář výborně vykopl.

Za čtyři minuty Vrbův tým srovnal. Na centr z přímého kopu ze středu pole si naběhl stoper Sivok, z brankové čáry nacentroval do vápna a tam Vydra hlavičkou s přispěním obránce překonal Isakssona. Český útočník si připsal pátou trefu za národní celek, předchozí dvě zaznamenal předloni proti jiným severským týmům Finsku a Norsku.

„Byl tam dlouhý balón na zadní tyč, byl tam myslím Sivi (Sivok), který to poslal do vápna, snažil jsem se tam dát hlavu a vyšlo to. Kluci mi říkali, že to ani nešlo do branky, že tomu pomohl do sítě soupeř,“ okomentoval gólovou situace český útočník.

Ladislav Krejčí v souboji se švédským obráncem.

Hosté se po pasivní úvodní čtvrthodině a inkasovaném gólu v dalším průběhu první půle zlepšili a v jejím závěru působili nebezpečněji. Před Vydrou zakročil Isaksson a Darida v těžké pozici minul.

Vaclík, který dnes stejně jako Suchý slavil narozeniny, potřetí podržel reprezentaci v 53. minutě, když vykopl střelu střídajícího volného Hiljemarka, jemuž nahrál Ibrahimovic. V poslední půlhodině si odbyl debut za národní A-tým stoper Brabec a po prostřídání obou sestav ubylo šancí. Švédové byli mírně aktivnější, ale s výjimkou Milosevicovy hlavičky už vážněji nezahrozili. Ibrahimovicův gól v 90. minutě kvůli ruce neplatil.

Zlatan Ibrahimovič proti Česku neprosadil.

Dnešní zápas byl poslední prověrkou před květnovou nominací na soustředění v Rakousku před evropským šampionátem. Na kempu reprezentanti sehrají dva duely a poté by je měla ještě čekat domácí generálka na Euro.

„Tomáš Vaclík, Daniel Pudil i Theo Gebre Selassie zahráli velmi dobře, na stoperu to bylo s rozehrávkou horší. Nejspíše se ukázalo, že někteří hráči ve svých klubech nehrají pravidelně. Před mistrovstvím Evropy budeme čekat na uzdravení některých fotbalistů,“ dodal směrem k blížícímu se kontinentálnímu šampionátu.

Pireus: Řecko - Island 2:3 (2:1)
Branky: 19. z pen. a 31. Fortunis - 34. Traustason, 70. Ignason, 82. Sigthórsson.

Gibraltar: Gibraltar - Lotyšsko 0:5 (0:0)
Branky: 46. a 84. Ikaunieks, 53. Dubra, 57. Šabala, 82. Višnakovs.

Oslo: Norsko - Finsko 2:0 (0:0)
Branky: 57. Berger, 84. Johansen.

Lucemburk: Lucembursko - Albánie 0:2 (0:1)
Branka: 63. Sadiku, 75. Cikalleshi. ČK: 45. Joubert (Luc.).

Vídeň: Rakousko - Turecko 1:2 (1:1)
Branky: 22. Junuzovic - 43. Calhanoglu, 57. Turan.

Curych: Švýcarsko - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:1)