Zlatá hokejová tečka za olympiádou pro Kanadu

0:01
VANCOUVER - Hokejisté Kanady vyhráli poosmé v historii olympijské hry. Ve finále ve Vancouveru porazili Spojené státy americké 3:2 v prodloužení.

Radost Crosbyho z vítězné branky. foto: Reuters

Američané sice 25 vteřin před vypršením základní hrací doby dokázali odvrátit svou první porážku na turnaji, ale pouze ji oddálili. Vítězný gól celého turnaje si symbolicky připsal zlatý hoch kanadského hokeje - Sindney Crosby.

Kanada - USA 3:2 (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Toews (M. Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla) - 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane). Rozhodčí: McCreary, O´Halloran - Morin (všichni Kan.), Fonselius (Fin.).

Od prvních vteřin zámořského derby se hrál rychlý hokej s obrovským nasazením, a přestože zápas zpočátku neměl tak divoký průběh jako vzájemné měření sil v základní skupině, v němž Američané vyhráli 5:3, diváci se nenudili.

Zklamání Američanů.

Přestože na obou stranách se hrálo hlavně na jistotu, první branka padla po chybě obrany Američanů. Ve třinácté minutě otevřel skóre svou první brankou v turnaji Toews. V polovině zápasu zvyšoval na 2:0 Perry. Po dalších pěti minutách ale snížil chytrou tečí Kesler. Srovnání přišlo v poslední minutě třetí třetiny při hře bez brankáře protalčil puk za Luonga Parise.

Poslední slovo si ale vzali domácí. Iginla ideálně našel Crosbyho, který spustil extázi na ledě i v hledišti.

All-star team

* Americký brankář Ryan Miller byl zvolen nejlepším hráčem turnaje hokejistů na olympijských hrách ve Vancouveru.

Hlavní opora týmu, která prohrál na turnaji až ve finále v prodloužení s Kanadou, byl zvolen nejužitečnějším hráčem. Direktoriát turnaje jej vybral i jako nejlepšího brankáře a dostal se také do All Star týmu voleného akreditovanými novináři.

* Útočník Pavol Demitra vyhrál jako druhý slovenský hokejista v historii kanadské bodování na olympijských hrách. Ve Vancouveru ovládl pětatřicetiletý hráč tamních Canucks produktivitu s deseti body za tři branky a sedm asistencí ze sedmi zápasů. Stejnou bilanci měl i v roce 1994 v Lillehammeru jeho krajan Žigmund Pálffy, který na letošní olympiádě také nechyběl.

* Nejlepší obráncem byl další Američan Brian Rafalski a nejlepším útočníkem Kanaďan Jonathan Toews. Oba nechybějí také v novinářské nejlepší šestici, kterou doplnili ještě v útoku Američan Zach Parise a Slovák Pavol Demitra a v obraně Kanaďan Shea Weber.

Kanada zároveň překonala rekord v počtu zlatých medailí na ZOH. Hokejisté získali pro pořadatelskou zemi ve Vancouveru 14. zlato. Česko bylo čtrnácté.