Zlín znovu porazil Kometu a podruhé ve své historii slaví extraligový titul

18:10aktualizováno  21:58
ZLÍN/PRAHA - Hokejisté Zlína slaví svůj historicky druhý triumf v extralize. V pátém finále zdolali doma Kometu Brno 5:3 a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Za vítěze se trefil dvakrát obránce Petr Zámorský. Zlín, který loni podlehl v boji o zlato Plzni, vystoupil na trůn po deseti letech.

Antonín Honejsek (vlevo) a Oldřich Kotvan. foto: MAFRA - Luděk Ovesný

Domácí nastoupili bez svého nejlepšího střelce v play off Veselého, který dostal za faul na Kempného z úterního čtvrtého zápasu disciplinární trest na dva zápasy. Do první formace k Čajánkovi a Honejskovi posunul trenér Rostislav Vlach Holíka. Kouč Komety Vladimír Kýhos i přes výhru zamíchal složením prvních dvou útoků.

Brno začalo ve snaze znovu odvrátit mečbol soupeře aktivně. Kašíka prověřili Němec a Jakub Svoboda. Ve čtvrté minutě měl první šanci Čermák, ale Kašík jeho dorážku kryl. Za minutu udeřil Zlín, když po krátkém tlaku našel Leška mezi kruhy Köhlera, který otevřel skóre.

Ohlasy trenérů

Rostislav Vlach (Zlín): "O našem dnešním vítězství rozhodlo více faktorů. Tím důležitým bylo, že jsme se hned v první třetině ubránili při dvouminutovém oslabení ve třech a následně jsme dali v oslabení uklidňující gól. Tento okamžik byl velmi důležitý. Kritická byla i poslední třetina, v níž měla Kometa velký tlak. Hráli jsme dobře v defenzivě a v důležitých chvílích nás podržel brankář Kašík. Je to vítězství celého týmu. Naše výhoda je, že pracujeme koncepčně a můžeme využít vlastní odchovance. Hráčů, na které se dalo ve finále spolehnout, bylo více. Určitě patřil k hlavním osobnostem Čajánek, který šel důsledně za titulem. Dobře jsme navázali na to, co jsme loni započali. Poctivou prací jsme hráli o špici. Euforie z titulu teprve přijde."

Martin Pešout (Brno): "Dnes jsme dali v závěru do zvrácení zápasu všechny síly, které nám za sezonu zbyli. Zlín získal náskok lacinými góly. Tím nechci snižovat to, že nás v celé sérii porazil 4:1. Tak jako dnešní zápas probíhala celá série. Určitě se nerozhodlo dnes, ale v prvním zápase. Hrál se moc brzo po sedmém duelu se Spartou. Zlín to využil a dostal se do vedení. Pak mohl hrát svoji hru. My jsme soupeře v každém zápase přestříleli a přetlačili. Kašík byl, bohužel, v takové formě, že nám góly nepadaly. Klíč byla dnes přesilovka pět na tři, kterou jsme nevyužili. Nemá cenu se vymlouvat, sehráli jsme ji špatně. Ale byl bych nerad, abychom si ze sezony pamatovali tuhle přesilovku. My máme za sebou nádhernou sezonu. Před ní nikdo nevěřil, že tady budeme stát."

Vzápětí přišel Zlín o útočníka Čecha, který si po souboji s Kempným poranil koleno. V polovině úvodní třetiny bylo po Žižkově střele k pravé tyči vyrovnáno.

Po vyloučeních Lešky na dvě plus dvě minuty a následném trestu pro Čajánka shodně za hru vysokou holí hrála Kometa čtyři minuty v přesilovce a z toho dvě minuty v pěti proti třem. Ale své první přesilovkové trefy v početní výhodě se ve finále nedočkala. Kašík vyřešil obrovský závar tria Zohorna, Němec a Tomáš Svoboda.

Navíc Kometa v době, kdy byl soupeř ve čtyřech, inkasovala. Kubiš v útočném pásmu uvolnil Čajánka, který se zápěstím trefil do levého horního rohu Trvajovy branky. Zlín naopak ze své početní výhody těžil a v čase 19:02 jen dvě vteřiny po skončení Žižkova trestu zamířil do podobného místa jako Čajánek bek Zámorský.

Do druhého dějství nahradil Trvaje Čiliak, jehož brzy otestoval Marušák. Po vyloučeních Kováčika a Kempného se naskytla Zlínu na 14 vteřin výhoda pěti proti třem, kterou sice nezužitkoval, ale v pokračující přesilovce se trefil zápěstím od modré čáry do levého horního rohu opět Zámorský.

Kometa v 30. minutě při Ondráčkově pobytu na trestné lavici prolomila prokletí v přesilovkách a Kuboš přes clonu hráčů překonal Kašíka mezi betony. Další dvě přesilovky ale už Brnu nepomohly se dostat na kontakt.

Brňané se pak sice ubránili i 56 vteřin v třech proti pěti, ale po 84 vteřinách třetí třetiny Zlín získal puk v obranném pásmu soupeře a Ondráček zvýšil na 5:2. Další ránu mohl hostům zasadit Kubiš, ale únik neproměnil.

Naději dal Kometě ještě v 50. minutě snížením na rozdíl dvou branek Němec, ale skóre se už nezměnilo. V 56. minutě sice dostal puk za Kašíkova záda Koreis, rozhodčí ale po poradě s kolegou u videa gól neuznali kvůli kopnutí bruslí.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Köhler (Leška, Urbanec), 14. Čajánek (Kubiš, Urbanec), 20. Zámorský (Leška, Köhler), 26. Zámorský (Marušák, Leška), 42. Ondráček (Melenovský) - 10. Žižka (T. Svoboda, V. Němec), 30. Kuboš (Žižka, Koreis), 50. V. Němec (Kováčik, Jakub Svoboda). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:6, navíc T. Svoboda (Brno) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7000 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Zlín: Kašík - Zámorský, Urbanec, Marušák, Kotvan, Matějíček, Řezníček - Honejsek, Čajánek, Holík - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, P. Sedláček, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Brno: Trvaj (21. Čiliak) - Jan Hanzlík, Dlapa, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - H. Zohorna, Čermák, Pivko - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Jakub Svoboda - P. Mrázek, Raška, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.