Fourcade historii nepsal, na závěr šampionátu padl s Bøem. Češi selhali

15:30aktualizováno  16:36
OSLO/PRAHA - S bilancí čtyř zlatých a jedné stříbrné medaile se bude z letošního světového šampionátu vracet fenomenální Francouz Martin Fourcade. V závěrečném závodu MS - v hromadném na 15 km - jej porazil Nor Johannes Bø, třetí skončil jeho krajan Ole Einar Björndalen. Češi zakončili šampionát sedmnáctým místem Michaela Šlesingra a dvaadvacátým jeho jmenovce Krčmáře.

Martin Fourcade. foto: ©Petr Slavík/český biatlon

Michal Krčmář si vyjel start pátým místem ve vytrvalostním závodě, při chuti byl také ve štafetě. „Dneska to už nebylo ono. Byl jsem hodně unavený, nešlo to. A jakmile přišly chyby na střelnici, tak bylo jasné, že s tím nešlo už nic dělat, bohužel,“ řekl Krčmář v rozhovoru pro Českou televizi.

ON-LINE REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE

Michal Šlesingr zatím prokazoval z Čechů v Oslu nejlepší běžeckou formu. „Loni jsem ji měl v Kontiolahti možná ještě o kus lepší než letos, ale stěžovat si nemůžu, ta forma je slušná,“ říká. „Kontaktní závody mám rád, něco ze sebe ještě vyškrábu. Teď jde jen o to udržet pevné nervy a trefit se.“

Svá slova ale na první střelecké položce zkušenější z dvojice českých závodníků na startu nepotvrdil a musel na jedno trestné kolo. Podobně si ale vedl i suverén posledních sezon a letošního šampionátu, Martin Fourcade, který toužil po pátém zlatu z tohoto mistrovství.

Jenže už před druhou střelbou se do elitní společnosti čítající zhruba 20 hlav opět dokázal dotáhnout. A s ním i Šlesingr, který tak v této skupině doplnil přesně střílejícího Krčmáře.

Oba Češi následně vyčistili všech pět terčů na druhém stanovišti vleže, ze kterého vypálil jako dělová koule přesně a rychle střílející Rakušan Simon Eder. Na trati se ale přes něj i další spolufavority přehnal Nor Johannes Bø, který si vyjel před třetí střelbou několikavteřinový náskok.

Na třetí střelbě ale chyboval, musel na trestný okruh a přepustil tak čelo závodu bezchybným - krajanovi Olemu Einaru Björndalenovi a Francouzi Martinu Fourcademu. Bohužel pro české barvy, chybovali i Krčmář se Šlesingerem a vypadli tak z boje o elitní desítku až na začátek té třetí.

A bohužel pro české barvy, Krčmář i Šlesingr i na poslední střelbě chybovali, naopak trojice Fourcade, Bø a Björndalen byli opět bezchybní a v závěrečném okruhu si to mohli rozdat o kompletní sadu medailí.

Po střelbě k ní měl sice nejblíže fenomenální Francouz, jenže nakonec se mohli radovat domácí fanoušci. Johannes Bø dokázal soka dojet a až na výjimku krátce po příjezdu na stadion, jej před sebe už nepustil. Pro bronz si dojel nestárnoucí Björndalen.

Fourcade se tak nestal prvním biatlonistou historie, který by získal na světovém šampionátu pět zlatých medailí. Michal Šlesingr zakončil mistrovství, na kterém nakonec Češi nezískali ani jednu medaili, na 17. příčce, jeho jmenovec Krčmář dojel dvaadvacátý.

„O těch chybách moc nevím, musím se na to podívat ještě s trenéry. Dneska to byl myslím nakonec docela dobrý výsledek, sil už moc nezbylo. Chtěl jsem celkově lepší výsledky, ale holt to nevyšlo,“ dodal k závodu nejlepší Čech.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu

Muži - závod s hromadným startem na 15 km: 1. J. Bö (Nor.) 37:05,1 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -2,8 (1), 3. Björndalen (Nor.) -6,7 (0), 4. Windisch (It.) -19,8 (2), 5. Peiffer (Něm.) -19,9 (1), 6. T. Bö (Nor.) -21,8 (2), 7. Fak (Slovin.) -21,9 (1), 8. Semenov (Ukr.) -31,6 (0), 9. Šipulin (Rus.) -41,0 (2), 10. Bailey (USA) -41,7 (1), ...17. Šlesingr -1:08,1 (3), 22. Krčmář (oba ČR) -1:37,0 (2).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1151 b., 2. Šipulin 785, 3. J. Bö 730, 4. Eder (Rak.) 681, 5. T. Bö 673, 6. Schempp (Něm.) 655, ...19. Šlesingr 364, 21. Krčmář 358, 23. Moravec 341, 55. Soukup 69, 74. Krupčík (všichni ČR) 22.