Češi porazili Maltu 3:1 a poprvé v kvalifikaci zvítězili

17:47
PLZEŇ - Čeští fotbalisté odvrátili senzaci na svůj účet a po výhře nad Maltou 3:1 slaví první vítězství v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Maltský outsider ještě v poločase v Plzni, kde se národní tým představil poprvé v samostatné historii, držel překvapivou remízu, když na vedoucí branku Gebre Selassieho dokázal odpovědět Briffa.

Češi oslavují branku. Zleva: Rezek, Jiráček, Plašil foto: Reuters

Po přestávce Češi strhli vítězství na svoji stranu díky trefám Pekharta a Rezka. V nastaveném čase se ještě chycenou penaltou blýskl brankář Čech.

Svěřenci kouče Michala Bílka po úvodní bezbrankové remíze v Dánsku mají na svém kontě ve skupině B čtyři body, Malta je po prohrách s Arménií, Itálií a dnešním nezdaru poslední. Češi sehrají další duel v úterý v Praze na Letné proti Bulharsku. Tím uzavřou své podzimní kvalifikační vystoupení.

Skupina B

Arménie - Itálie 1:3 (1:1)
Branky: 28. Mchitarjan - 11. Pirlo z pen, 64. De Rossi, 82. Osvaldo.

Bulharsko - Dánsko 1:1 (1:1)
Branky: 7. Rangelov - 40. Bendtner. Rozhodčí: Chapron (Fr.). ČK: 26. Bandalovski (Bul.).

6. Malta 3 0 0 3 1:6 0

Češi v duelu s Maltou rychle poznali, že je čeká hlavně nekonečné dobývání soupeřovy obrany. Jakmile zápas odstartoval, vyslanci středomořského ostrova se vzorně srovnali do neprostupného bloku, s jehož překonáváním měli domácí viditelné problémy.

Brzdilo je to, že při kombinaci hráli až na příliš mnoho doteků s míčem, čímž Malťanům dávali čas na zformování obranného šiku. A při svých ztrátách se museli mít na pozoru i před brejky soupeře: hlavně útočník Mifsud, který nasbíral už 36 reprezentačních tref, byl častou hrozbou.

Český tým se k první vážnější akci dostal až v 23. minutě, kdy Rezek nadějnou akci pokazil špatným centrem. Od napadajícího útočníka Pekharta se pak málem odrazil míč do branky po špatném odkopu gólmana Hogga a vzápětí se připomněla i Malta křížnou střelou Herrery.

Vysvobození domácím přinesla až 34. minuta: bek Limberský, nažhavený před svým domácím plzeňským publikem, na levé straně vybojoval míč a další zadák Gebre Selassie přesnou hlavičkou ukončil střeleckou krizi mužstva.

Reprezentace po jeho zásahu po 412 minutách slavila vstřelenou branku, naposledy se Češi radovali 16. června na ME proti Polsku a pak čtyřikrát za sebou vyšli naprázdno. Z chvilkové euforie ale Malťané české soky rychle vyvedli: po sérii chyb a špatném zásahu stopera Kadlece se Briffa trefil skvostně do šibenice a Malťané bouřlivě po 13 měsících slavili gól v kvalifikačním zápase. Naposledy se jim to povedlo loni v září proti Gruzii.

Nejdelší série české reprezentace bez gólu
MinutObdobíTrenér
501říjen 1953 - říjen 1954Karol Borhy
459říjen 2009 - květen 2010Ivan Hašek / Michal Bílek
412červen - říjen 2012Michal Bílek

Bílkův tým začal hrozící blamáž odvracet už šest minut po poločase. A při své gólové chvíli použil stejnou zbraň jako při první trefě: z levé strany odcentroval Jiráček a Pekhart zblízka "uklidil" míč za maltského brankáře. Útočník Norimberku si pak vyloženě vychutnával svůj první zásah v národním týmu, na který čekal přes dva roky. Pekhart se dočkal až ve svém 17. zápase.

Po Pekhartově brance tuhý odpor Malty polevil. Její hráči nestíhali brzdit kombinace českého týmu jako v prvním poločase. A potřetí zaváhali v 67. minutě. Po levé straně zase utekl záložník Plašil a ofenzivní univerzál Rezek si při svém návratu do Plzně přízemní střelou symbolicky okrášlil svůj 20. reprezentační start.

Češi díky Rezkově příspěvku už závěr mohli dohrát bez nervů, plzeňské publikum se nakonec "odvázalo" a poslední minuty si vychutnalo i při mexických vlnách. Český tým tak zdolal Maltu i v šestém vzájemném domácím zápase. V nastaveném čase se ještě ve svém plzeňském rodišti blýskl brankář Čech, který zneškodnil penaltu kanonýra Mifsuda.

Utkání kvalifikace fotbalového MS 2014

ČR - Malta 3:1 (1:1)
Branky
: 34. Gebre Selassie, 52. Pekhart, 67. Rezek - 38. Briffa. Rozhodčí: Salmanov - Hašimov, Abbasov (všichni Ázerb.). Bez ŽK. Diváci: 10.358.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Rajtoral (61. Petržela), Plašil, Hübschman, Jiráček (72. Darida) - Pekhart (82. Lafata), Rezek. Trenér: Bílek.

Malta: Hogg - Muscat, Agius, Dimech, Borg - Bajada (88. Azzopardi), Briffa, Sciberras, Herrera - Schembri (87. P. Fenech) - Mifsud. Trenér: Ghedin.