Švýcaři na titul z MS nedosáhli. Podeváté slaví domácí Švédsko

20:30aktualizováno  23:18
STOCKHOLM - Hokejisté Švédska se podeváté v historii stali mistry světa, poté co ve finále letošního světového šampionátu porazili doma ve Stockholmu Švýcarsko 5:1. Seveřané proti dosud neporaženému soupeři jako první inkasovali, ale nakonec přesvědčivě ukončili neúspěšnou sérii domácích týmů, které čekaly na zlato dlouhých 27 let od triumfu SSSR v Moskvě 1986.

Hokejisté Švýcarska foto: Reuters

Švédsko - Švýcarsko 5:1 (2:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 9. E. Gustafsson (Pettersson, Lundqvist), 12. H. Sedin, 48. S. Hjalmarsson (Landeskog), 56. L. Eriksson (H. Sedin), 57. H. Sedin - 5. Josi (Walker). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin (Rus.) - Dědulja (Běl.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 3:4, navíc Ambühl (Švýcarsko) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.500 (vyprodáno).
Švédsko: Enroth - S. Kronwall, Tallinder, Granberg, Fransson, E. Gustafsson, Fälth - Axelsson, Lundqvist, Thörnberg - S. Hjalmarsson, Persson, Pettersson - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - Ericsson, Lindberg, Danielsson - Landeskog, Järnkrok. Trenér: Pär Marts.
Švýcarsko: Gerber - Seger, Vauclair, Von Gunten, Blum, Diaz, Josi, Furrer, Blindenbacher - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Gardner, Suri, Ambühl - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Bieber, Traschler, Walker. Trenér: Sean Simpson.

Třemi kanadskými body za dvě branky a jednu nahrávku přispěl k výhře útočník Henrik Sedin. Pod dohledem hlavního českého sudího Jeřábka vlétli do finálové bitvy lépe Švýcaři. Hollenstein, Ambühl a Josi prověřili Enrotha, v páté minutě už však domácí gólman kapituloval. Právě zadák Josi se trochu nenápadně protáhl v útočném pásmu do koncovky mezi dvěma protivníky a svůj výpad zakončil lehkou střelou bekhendem, která prošla Enrothovi mezi betony.

Na začátku deváté minuty poprvé výrazněji zahrozili domácí, Eriksson ovšem ještě neuspěl. Už o pár vteřin později ukončil obléhání švýcarské branky střežené zkušeným Gerberem úspěšnou dorážkou bek Gustafsson. Nedlouho poté se poprvé v utkání vylučovalo a Ambühl inkasoval za úder do oblasti hlavy a krku kromě obvyklé "dvouminutovky" i osobní trest na deset minut. Nemohl tak naskočit zpět do hry poté, co jeho prohřešek Švédové potrestali, když povedenou kombinaci zakončil s dávkou štěstí Henrik Sedin.

Vzápětí se Švýcaři provinili proti pravidlům, Gerber však šanci Landeskoga přečkal bez úhony. Ve druhé třetině se dění na ledě přece jen trochu uklidnilo, k čemuž vedla otočka Švédů, kteří se nemuseli nikam příliš tlačit. I přesto výrazně zahrozil dobrou ranou bez přípravy Eriksson a po něm ještě kapitán Kronwall, ale Gerber byl na místě. Sekundu po polovině základní hrací doby si dnes poprvé zkusili početní výhodu i Švýcaři a nebyli daleko od vyrovnání. Po rozpačitém úvodu se usadili v útočném pásmu, nejprve pálil Furrer, po něm ještě nadějněji Gardner, Enroth však se štěstím jeho ránu vytěsnil mimo tyče.

V úvodu třetí části hrálo Švýcarsko další přesilovku, jenže Trachsler neuspěl, a jako kdyby šlo labutí píseň překvapivého finalisty turnaje. Ve 46. minutě Petterson v přečíslení dvou na jednoho předložil Lundqvistovi, Gerber stihl zakročit, jenže krátce poté se na něho řítil ze strany sám po Vauclairově hrubce na vlastní modré čáře Landeskog a dojíždějící Hjalmarsson zvýšil na 3:1.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Jediná porážka Švýcarů v turnaji začínala dostávat prakticky jisté obrysy, protože Švédové pečlivě bránili a v 56. minutě navíc videorozhodčí potvrdil Erikssonův  úspěšný zásah bruslí jako regulérní.Přišlo oslabení Švédů, v němž to ještě soupeř zkusil se šesti hráči v poli, což ztrestal záhy Henrik Sedin a odstartoval radost na švédské střídačce. Švýcaři naopak na svůj vůbec první triumf musejí čekat dál, ale získali medaili po dlouhých 60 letech.