Sparta na úvod EL selhala. Ztratila dvoubrankový náskok a remizovala 2:2

20:15aktualizováno  22:14
PRAHA - Fotbalisté Sparty si zkomplikovali vstup do Evropské ligy, když v dnešním úvodním zápase 2. předkola se švédským Häckenem doma remizovali 2:2. Pražany výsledek může mrzet o to víc, že v 66. minutě vedli díky Davidu Lafatovi už o dvě branky. Hosté však v závěrečné dvacetiminutovce srovnali trefami Mohammeda a Makondeleho. Sparta tak příští čtvrtek při odvetě v Göteborgu musí bezpodmínečně vstřelit branku, jestli dál chce myslet na postup.

Oscar Lewicki z Häckenu (vlevo) a David Lafata ze Sparty foto: ČTK

Kouč Sparty Lavička do prvního ostrého zápasu v sezoně nasadil i záložníka Matějovského, byť se čekalo, že zkušený záložník po sesazení z postu kapitána začne spíš na lavičce. Naopak navrátilec z italského Chieva Vacek zůstal mezi náhradníky a s ostatními sledoval, jak favorizovaní Pražané dobývají branku soupeře.

Přímý souboj úřadujících českých a švédských vicemistrů se zprvu téměř výhradně odehrával na polovině klubu z Göteborgu. Sparťané začali zostra a jejich nápor řídili hlavně Lafata s Hušbauerem. Nad břevno pálil i Kadeřábek, který nastoupil netradičně jako pravý bek.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Ve 33. minutě domácí slavili první branku v novém ročníku: Lafatovu střelu zpoza pokutového území tečoval stoper Björck a nejlepší střelec poslední tří ročníků české ligy stylovým způsobem oslavil své nedávné jmenování novým kapitánem letenského týmu.

Lafata se ještě do poločasu zjevil ve dvou šancích a pak znovu zahrozil Hušbauer, jehož možná gólovou ránu obětavě srazil jeden z obránců. Pak se z trestného kopu neprosadil ani další záložník Vácha, který zazářil i spoustu vybojovaných míčů. Sparta se navýšení náskoku dočkala v 66. minutě. Střelu Hušbauera neudržel chybující gólman Källkvist a Lafata dorážkou pod břevno znovu ukázal, jak silný je v pokutovém území.

Soupeře nastartovala Váchova chyba

Za necelých pět minut se zdánlivě jasně rozehraný zápas pro Spartu začal nečekaně komplikovat. Vácha ve středu hřiště zbytečně ztratil míč a Mohammed po rychlém kontru bezchybně zakončil první velkou šanci švédského týmu.

Spartou snížení otřáslo a Häcken najednou vycítil, jaké rozpaky vládnou v nově poskládané obraně domácích. V 77. minutě Pražané řešili další velký problém: střídající Makondele totiž dokonce vyrovnal poté, co dostal až příliš mnoho prostoru a jeho ránu mimo dosah brankáře Vaclíka navíc vychýlil Kadeřábek.

Sparta dohrávala ve velkém útlumu, v nastaveném čase ji nespasil ani střídající Skalák hlavičkující do břevna. Snaha letenských o to, aby zopakovali loňský postup do základní skupiny soutěže, hned na startu jejich cesty dostala vážné trhliny.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - BK Häcken 2:2 (1:0)
Branky
: 33. a 66. Lafata - 69. Mohammed, 77. Makondele. Rozhodčí: Estrada - Devis, Martín (všichni Šp.). ŽK: Vacek - El Kabir, Lewicki. Diváci: 7445.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Polom, Holek, Pauschek (90. Costa) - Vácha, Hušbauer (67. Vacek), Matějovský - Přikryl (79. Skalák), Kadlec - Lafata. Trenér: Lavička.

Häcken: Källkvist - Anklev, Björck, Joza, Arkivuo - Chatto, Lewicki - Mohammed (90.+2 Ojala), Ericsson, Gustafsson (60. Makondele) - El Kabir. Trenér: Gerhardsson.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...