Sparta vybojovala důležité vítězství. Šmonu porazila 3:1

18:49aktualizováno  21:06
PRAHA / TEL AVIV - Fotbalisté Sparty Praha porazili doma izraelský tým Kirjat Šmona 3:1 a ve třetím zápase v základní skupiny Evropské ligy podruhé zvítězili. Duel rozhodli v úvodních deseti minutách Ladislav Krejčí a Václav Kadlec, těsně před pauzou přidal třetí gól Ondřej Švejdík. V druhé půli snížil hostující Šimon Abuhazira.

Švějdík oslavuje branku foto: ČTK

Letenští zopakovali předchozí triumf 3:1 nad Bilbaem a v tabulce skupiny I zůstávají na postupovém druhém místě s tříbodovou ztrátou na stoprocentní Lyon, který v souběžně hraném duelu porazil 2:1 Bilbao. Španělský celek ztrácí na Spartu stejně jako Šmona už pět bodů. Za čtrnáct dní se Pražané představí v odvetě na půdě Šmony.

V základní sestavě Sparty nastoupil poprvé od zářijového derby se Slavií kamerunský útočník Kweuke, jenž dostal přednost před Albáncem Balajem. Po třech týdnech se do zahajovací jedenáctky vrátil také stoper Švejdík a Holek se znovu posunul do středu zálohy.

Sparta poprvé výrazněji zahrozila v páté minutě. V pokutovém území vystřelil z úhlu Kweuke a hostující brankář Amos jeho pokus s problémy chytil. Po dalších dvou minutách už Letné slavila: izraelský gólman vyrazil Krejčího pohotovou střelu jen na brankovou čáru a domácí záložník z dorážky zblízka bez problému zavěsil.

Evropská liga

AC Sparta Praha - Hapoel Kirjat Šmona 3:1 (3:0)

Branky: 7. Krejčí, 10. Kadlec, 44. Švejdík - 76. Abuhazira. Rozhodčí: Makkelie - Blom, Wiedermeijer (všichni Niz.). ŽK: Kadlec - Gabai, Elisha, Gerzicich. Diváci: 10.324.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadlec (64. Přikryl), Hušbauer, Matějovský, Krejčí (80. Kadeřábek) - Kweuke (62. Balaj). Trenér: Lavička.

Šmona: Amos - Gabai, Cohen, Tzedek, Matovič - Rochet, Gerzicich (77. Tasevski), Einbinder (46. Elisha)- Abuhazira, Lencse, Gazal (46. Abed). Trenér: Bachar.

Tabulka skupiny I:
1. Lyon 3 3 0 0 8:5 9
2. Sparta Praha 3 2 0 1 7:4 6
3. Šmona 3 0 1 2 5:8 1
4. Bilbao 3 0 1 2 3:6 1

Zaskočení hosté nezvládali sparťanský nápor a už v desáté minutě inkasovali podruhé. Kadlec si vyměnil míč s Krejčím a z pravé strany překonal Amose přesnou křížnou střelou k tyči.

Sparta dál kontrolovala hru, ale hosté zlepšili defenzivu a sami zahrozili několika rychlými brejky. Na konci poločasu poprvé vážněji zasahoval domácí brankář Vaclík, který vytáhl na roh Gabaiovu ránu.

Minutu před přestávkou se mohli diváci na Letné radovat potřetí. Míč z Matějovského přímého kopu prodloužil Jarošík a jeho kolega z obrany Švejdík zblízka hlavičkoval do odryté brány.

V druhém poločase už sparťané nehráli v tak vysokém tempu, ale stále měli převahu. Po hodině hry se sice Šmona nadechla k rychlému protiútoku, ale Vaclík nepříjemnou střelu Matoviče vytěsnil znovu na rohový kop.

Hosté v závěru ožili. Čtvrt hodiny před koncem nejprve minul branku hlavičkující Abuhazira, který si spravil chuť o chvíli později a povedeným přehozením připravil Vaclíka o první čisté konto v soutěži.

Definitivní pojistku mohl na druhé straně přidat střídající Přikryl, ale ve dvou dobrých šancích selhal. Sparta i tak v desátém domácím pohárovém zápase za sebou neprohrála a jako první český tým zdolala izraelského soupeře.

Výsledky 3. kola základních skupin Evropské ligy

Skupina A:

Liverpool - Machačkala 1:0 (0:0)
Branka: 53. Downing. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.).

Young Boys Bern - Udine 3:1 (1:0)
Branky: 4., 71. a 81. z pen. Bobadilla - 74. Coda. Rozhodčí: Turpin (Fr.).

1. Liverpool 3 2 0 1 8:6 6
2. Machačkala 3 1 1 1 3:2 4
3. Udine 3 1 1 1 5:6 4
4. Young Boys Bern 3 1 0 2 6:8 3

Skupina B:

Atlético Madrid - Coimbra 2:1 (0:0)
Branky: 48. Costa, 68. Belözoglu - 85. Cissé. Rozhodčí: Madden (Skot.).

1. Atlético Madrid 3 3 0 0 6:1 9
2. Viktoria Plzeň 3 2 0 1 5:3 6
3. Coimbra 3 0 1 2 3:6 1
4. Hapoel Tel Aviv 3 0 1 2 2:6 1

Skupina C:

AEL Limassol - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:0)
Branka: 72. Korkmaz. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Mönchengladbach - Marseille 2:0 (1:0)
Branky: 33. Daems z pen., 67. Mlapa. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).

1. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 0 7:4 7
2. Marseille 3 1 1 1 7:5 4
3. Mönchengladbach 3 1 1 1 4:4 4
4. AEL Limassol 3 0 1 2 1:6 1

Skupina D:

Newcastle - FC Bruggy 1:0 (0:0)
Branka: 48. Obertan. Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

Marítimo - Bordeaux 1:1 (1:1)
Branky: 36. Roberge - 30. Gouffran. Rozhodčí: Kakos (Řec.).

1. Newcastle 3 2 1 0 4:0 7
2. Bordeaux 3 1 1 1 5:4 4
3. FC Bruggy 3 1 0 2 2:5 3
4. Marítimo 3 0 2 1 1:3 2

Skupina E:

Steaua Bukurešť - Molde 2:0 (1:0)
Branky: 30. Chiriches, 32. Rusescu. Rozhodčí: Duhamel (Fr.).

PSV Eindhoven - AIK Stockholm 1:1 (0:0)
Branky: 80. Lens - 61. Karikari. Rozhodčí: Aleckovič (Bosna).

Dněpropetrovsk - Neapol 3:1 (2:0)
Branky: 2. Fedeckij, 42. Matheus, 64. Giuliano - 75. Cavani z pen. Rozhodčí: Göcek (Tur.).

1. Dněpropetrovsk 3 3 0 0 8:3 9
2. PSV Eindhoven 3 1 1 1 4:3 4
3. Neapol 3 1 0 2 5:6 3
4. AIK Stockholm 3 0 1 2 3:8 1

Skupina G:

Videoton Székesfehérvár - Basilej 2:1 (2:0)
Branky: 2. vlastní Schär, 32. Caneira - 90. Schär. Rozhodčí: Zelinka (ČR).

Genk - Sporting Lisabon 2:1 (1:1)
Branky: 25. De Ceulaer, 88. Barda - 7. Schaars. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

1. Genk 3 2 1 0 7:3 7
2. Videoton Székesfehérvár 3 2 0 1 5:4 6
3. Basilej 3 0 2 1 3:4 2
4. Sporting Lisabon 3 0 1 2 1:5 1

Skupina H:

Rubin Kazaň - Neftči Baku 1:0 (1:0)
Branka: 16. Kasajev. Rozhodčí: Hansen (Dán.).

Inter Milán - Partizan Bělehrad 1:0 (0:0)
Branka: 88. Palacio. Rozhodčí: Liany (Izr.).

1. Inter Milán 3 2 1 0 6:3 7
2. Kazaň 3 2 1 0 5:2 7
3. Neftči Baku 3 0 1 2 1:4 1
4. Partizan Bělehrad 3 0 1 2 0:3 1

Skupina I:

Lyon - Bilbao 2:1 (0:0)
Branky: 54. López, 86. Briand - 79. Gómez. Rozhodčí: Marriner (Angl.).

3. Hapoel Kirjat Šmona 3 0 1 2 5:8 1

Skupina J:

Panathinaikos Atény - Lazio Řím 1:1 (0:1)
Branky: 90. Toche - 25. vlastní Seitaridis. Rozhodčí: Gómez (Šp.).

Maribor - Tottenham 1:1 (1:0)
Branky: 42. Berič - 59. Sigurdsson. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

1. Lazio Řím 3 1 2 0 2:1 5
2. Maribor 3 1 1 1 4:2 4
3. Tottenham 3 0 3 0 2:2 3
4. Panathinaikos Atény 3 0 2 1 2:5 2

Skupina K:

Rosenborg Trondheim - Metalist Charkov 1:2 (0:0)
Branky: 46. Elyounoussi - 81. Marlos, 89. Xavier. Rozhodčí: Benquerenca (Port.).

Rapid Vídeň - Leverkusen 0:4 (0:1)
Branky: 56. a 90.+1 Castro, 37. Wollscheid, 58. Bellarabi. Rozhodčí: Teixeira (Šp.).

1. Leverkusen 3 2 1 0 5:0 7
2. Metalist Charkov 3 2 1 0 4:1 7
3. Rosenborg Trondheim 3 1 0 2 3:4 3
4. Rapid Vídeň 3 0 0 3 1:8 0