Davis Cup

Češi jsou ve čtvrtfinále Davis Cupu, rozhodl Berdych

Tomáš Berdych a Jaroslav Navrátil. foto: Reuters

Aktualizováno
ŽENEVA - Čeští tenisté postoupili do čtvrtfinále Davisova poháru. Obhájcům titulu zajistil výhru ve Švýcarsku šestý hráč světa Tomáš Berdych, který v nedělní úvodní dvouhře porazil Stanislase Wawrinku 6:3, 6:4, 3:6 a 7:6 za tři a čtvrt hodiny. Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila vedou v Ženevě 3:1 na zápasy a v dubnu budou hrát o postup do semifinále v Kazachstánu.
  12:30aktualizováno  18:51

Tenisté vyhráli již pátý zápas v řadě a vyrovnali nejdelší českou daviscupovou vítěznou šňůru. Prodloužit ji mohou 5. až 7. dubna v Kazachstánu, kterému mají co vracet. V roce 2011 s Kazachy nečekaně prohráli první kolo v Ostravě.

Ve Švýcarsku nastoupili Češi bez operovaného Radka Štěpánka a tíha ležela na Berdychovi. Ten se také postaral o tři body. "Jsem rád, že jsem byl u všech bodů. Velmi si toho cením už proto, jak to bylo fyzicky náročné," řekl Berdych, který v pátek porazil Henriho Laaksonena a v sobotní strhující bitvě uspěl s Lukášem Rosolem v deblu proti Wawrinkovi a Markovi Chiudinellimu, které po dramatu v posledním setu porazili 24:22.

On-line reportáž zde

Bylo otázkou, jaký bude mít sedmihodinová čtyřhra, která se stala nejdelším duelem daviscupové historie, vliv na Berdychův zápas s Wawrinkou. Český hráč se ze začátku dobře pohyboval, byl trpělivý a mohl se spolehnout na servis. Sice hned v úvodu odvracel brejkboly, ale pak vzal Wawrinkovi podání, což mu k zisku úvodní sady stačilo.

I v druhém setu šel Berdych do vedení, po brejku Švýcar praštil raketou o zem a rozbil rám, ale pak dokázal podání získat zpět. Na další ztrátu podání už ovšem Wawrinka reagovat nestačil a Berdych vedl 2:0 na sety.

V třetím setu začal Wawrinka více riskovat, Berdych přišel na začátku sady o podání a ztrátu už nedohnal. Wawrinka se výrazně zlepšil, byl ve výměnách přesný, ale i Berdych si držel vysoký standard.

Více k 1. kolu Davis Cupu zde

Čtvrtý set byl vyrovnaný a dospěl do tie-breaku, v kterém Berdych definitivně zlomil odpor domácího hráče. Ve zkrácené hře sice prohrával už 2:5, ale díky aktivní hře a sérii pěti vyhraných výměn v řadě zápas ukončil. Šatnou pak opět zněl oblíbený oslavný pokřik českých tenistů s realizačním týmem: "My tu mísu stejně vyhrajem!" V závěrečném utkání za rozhodnutého stavu zažije premiéru v Davisově poháru Jiří Veselý a jeho soupeřem bude Laaksonen.

Kazachstán si v prvním kole poradil s Rakušany. V Astaně domácímu týmu zajistili výhru Andrej Golubjov, který v roce 2011 porazil v Ostravě Berdycha, a Jevgenij Koroljov.