Rusové si poradili i s Amerikou, porazili ji 5:3

19:00aktualizováno  21:58
HELSINKY/PRAHA - Hokejisté Ruska zůstávají na mistrovství světa v Helsinkách stoprocentní. Ofenzivní bitvu se Spojenými státy americkými zvládli a vyhráli 5:3. O třinácté výhře v řadě na MS v základní hrací době rozhodla sborná góly Jevgenije Medveděva a Alexandra Radulova v rozmezí 112 sekund v posledních sedmi minutách zápasu.

Kovalčuk slaví s ruskou střídačkou. foto: Reuters

Skvělou hokejovou podívanou v úvodní dvacetiminutovce načal zmařenou šancí Kokarev, na druhé straně kontroval Stastny, ale také neuspěl. V šesté minutě už pokořil gólmana Bishopa Bělov a Rusko vedlo. V 11. minutě Stastny nejprve znovu selhal, ale poté ze závaru dokázal vyrovnat.

A byl to znovu Stastny, kdo po chvíli dokonal v přesilovce obrat, když parádní ranou zápěstím využil Mossovy clony těsně před brankovištěm Bryzgalova. Radost zámořského celku měla ovšem jepičí život: už po 36 sekundách se o slovo přihlásil obávaný střelec Kovalčuk a vyrovnal. Další možnosti spálili LeBlanc a Popov.

On-line reportáž ZDE

Ve druhém dějství nevyužili Američané téměř minutovou přesilovku pět na tři, poté Johnson napálil od modré čáry tyč. Hunwick se ze stejné parkety, ale tečovanou střelou prosadil, dostal puk do brány o horní tyč a vrátil vedení na stranu USA.

Tjutin z mezikruží měl na holi vyrovnání, v cestě ale stála Bishopova lapačka. Ve 32. minutě však přišla parádní kombinace a na jejím konci skórující Těreščenko - 3:3. Medveděv vzápětí orazítkoval tyčku. Ještě před přestávkou pálil i Petrov do horní tyče, kam puku pomohl jeden z nechtěně tečujících Američanů.

Ve třetí třetině už se více bránilo. Bishopa prověřili Pěrežogin a Rjasenskij, ale gól přišel až po chybě Thompsona v polovině 54. minuty, kdy se po předchozím přídělu smůly dočkal gólového zápisu i Medveděv.

Jakékoliv naděje Američanů na zvrat odvál faulující Kristo v 56. minutě, jehož po Kovalčukově přihrávce poslal už po 11 vteřinách zpět do hry v poloze klečícího střelce nekompromisně zakončující Radulov. Při dlouhé power play Američanů minuli prázdnou branku Medveděv a bekhendem také Radulov, ale to už Rusy mrzet nemuselo.

Rusko - USA 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Bělov (Denisov, Anisimov), 15. Kovalčuk (Nikulin, A. Radulov), 32. Těreščenko (Mozjakin, Petrov), 54. Medveděv (Mozjakin, Těreščenko), 56. A. Radulov (Kovalčuk) - 11. P. Stastny (C. Smith), 14. P. Stastny (Faulk), 28. Hunwick (Palushaj). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Vinnerborg - Käck (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:4, navíc Johnson (USA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6038.

Rusko: Bryzgalov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - A. Radulov, Loktionov, Kovalčuk - Popov, Anisimov, Pěrežogin - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.