Kvitová nezaváhala a tenistky mají finále Fed Cupu na dosah

B. J. King Cup

16:34
OSTRAVA - Lucie Šafářová a Petra Kvitová přiblížily české tenistky k finále Fed Cupu. Domácí dvojka Šafářová nejdříve porazila světovou jedenáctku Saru Erraniovou jasně 6:4, 6:1 a Kvitová pak zdolala Camilu Giorgiovou 6:4, 6:2. Češky díky tomu vedou v semifinále v Ostravě nad obhájkyněmi titulu Italkami 2:0.

Petra Kvitová během ostravského semifinále Fed Cupu foto: ČTK

V neděli mají tenistky tři šance duel rozhodnout. Jako první půjde na kurt v poledne Kvitová proti Erraniové, s kterou má pozitivní bilanci 6:0, ale je možné, že kapitán Italek zkusí poslat na kurt Robertu Vinciovou nebo Karin Knappovou. Čtvrtou dvouhru by pak měly hrát Šafářová s Giorgiovou a na závěr přijde čtyřhra.

ON-LINE ZDE

"Dneska to byl dobrý den. Potřebujeme ještě jeden takový a dotáhnout bod, který k finále potřebujeme. A je jedno, kdo ho získá," řekl kapitán Petr Pála.

Šafářová vstoupila do utkání skvěle a čistou hrou vzala Italce servis, ale pak se po chybách trošku trápila a prohrávala 1:3. Trpělivě a přitom razantně se snažila dobývat obrannou tvrz jménem Erraniová a postupem času byla stále úspěšnější. Navíc využívala slaboučké druhé podání Italky, z kterého posílala vítězné returny.

Od půlky prvního setu si Šafářová pomáhala i servisem, držela si bezpečně podání, hrála agresivně a měla zápas pod kontrolou. První set získala za čtyřicet minut, ve druhém od stavu 0:1 vyhrála šest her v řadě a jistě duel ukončila.

Lucie Šafářová slaví vítězný míč během ostravského semifinále Fed Cupu

"Ze začátku byla trošku nervozitka, ale potom jsem se zkoncentrovala, dodržovala jsem taktiku a už to šlo dobře. Šla jsem si agresivně pro body, byla jsem ale i trpělivá a občas si šla pro body na síť," řekla Šafářová v televizním rozhovoru.

Kvitová hrála zápas po třech týdnech a její hra se odvíjela od výborného podání. Dala i několik es z druhého servisu a soupeřku si držela od těla. V obou setech vždy hned v první hře vzala Giorgiové, 54. hráčce světa a finalistce minulý týden v Katovicích, podání a i ve výměnách hrála razantně a dostatečně přesně.

"Jsem ráda, že jsem zápas po pauze zvládla. Pomáhala jsem si servisem a Giorgiová na tomhle povrchu nestíhala, což bylo dobře," řekla Kvitová, která si pomohla 11 esy. "Jen závěr byl malinko dramatický," komentovala Kvitová poslední game, v kterém odvrátila tři brejkboly a nakonec proměnila čtvrtý mečbol.

Světovou šestku Kvitovou nepřibrzdilo ani přerušení zápasu. V prvním setu se od stavu 4:3 pro domácí hráčku dvacet minut nehrálo kvůli výpadku osvětlení. "Bylo to hodně nezvyklé, v hale se mi to ještě nestalo, ale zvládla jsem to," řekla Kvitová.

Češky a Italky posledních pět let soutěži družstev vládnou. Tým okolo Kvitové vyhrál v letech 2011 a 2012, Italky triumfovaly v letech 2009, 2010 a loni.

Postupující družstvo se v listopadovém finále střetne s vítězem utkání mezi Austrálií a Německem, v němž Němky vedou rovněž 2:0 na zápasy.