Plzeň vyhrála v Doněcku a postupuje do osmifinále Evropské ligy

18:47
DONĚCK (Od našeho zpravodaje) - Zase to dokázali. Stejně jako loni si fotbalisté Plzně zahrají osmifinále Evropské ligy. Postup vybojovali na stadionu Šachtaru Doněck, kde vyhráli 2:1 díky gólům záložníků Koláře a Petržely z prvního poločasu. Domácí dokázali prolomit plzeňskou defenzivu až v závěru.

Plzeňští hráči se radují z úvodní branky zápasu. foto: ČTK

Kapitán plzeňských fotbalistů se před zápasem ptal: "Nejsme žádní nazdárkové, tak proč bychom neměli mít šanci?"

Na hřišti to on i jeho spoluhráči předvedli názorně. Plzeň odvedla obětavý výkon a může se těšit na osmifinále (13. a 20. března). V něm narazí na lepšího z dvojice Lyon – Oděsa (první zápas 0:0), jejichž odveta se hraje od 21:05.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Český mistr si postup zajistil výborným výkonem v prvním poločase. Sice se bránil, ale v ofenzivní fázi hrál mazaně. Počkal si na chyby a dvakrát se trefil. Ze dvou střel na bránu!

Ve 29. minutě připravil akci Hořava. Už se zdálo, že všechno zpomalil a zkomplikoval, jenže přihrál Teclovi. Tomu střelu zblokovali obránci, ale Kolářovu dorážku už domácí stoper Krivcov tečoval do sítě.

"Skvělá práce, ale musíme být pozornější," hecoval Horváth v hloučku spoluhráčů.

Pět minut nato přidal druhý gól Petržela. I jemu stačilo projít středem, Tecl mu rychlým pohybem do strany šikovně odstavil obránce, Petržela si dal balon na střelu a... Bum! Méně šikovnou levačkou se trefil dokonale k levé tyči.

To byl šok, 2:0 pro Plzeň!

Česko vyšle do kvalifikace LM dva zástupce

Český fotbal bude mít od ročníku 2015/2016 v předkole Ligy mistrů dva zástupce. Z patnáctého místa pohárového koeficientu už ho totiž žádná země nemůže sesadit. Rozhodlo o tom vyřazení posledního izraelského zástupce Maccabi Tel Aviv z Evropské ligy.

Zvlášť když si uvědomíte, jak ohromný byl Šachtar favorit, který si z prvního zápasu přivezl výhodnou remízu 1:1. Ve své nádhené aréně, kde v mrazivém večeru od střechy proudí teplé proudy, aby fanouškům nebyla zima, prohrál soutěžní utkání naposledy v prosinci 2012. Od té doby byl 21 zápasů neporažen.

Nejlepší ukrajinský tým současnosti zaskočila až Plzeň, byť se ve druhém poločase dostala do kleští. Domácí měli neustále míč, ale gól ne a ne dát.

Spoustu šancí pochytal brankář Bolek, jenž nahradil zraněného Kozáčika. Hodně střel také zblokovali obránci a pár pokusů letělo vedle. Byly však chvíle, kdy plzeňská šestnáctka byla přeplněná jako moskevské metro. Tělo na tělo, prostor minimální.

Šachtar nakonec z tlaku v úplném závěru vytěžil jen čestný gól na 1:2. Plzeň by však o postup nepřišla, ani kdyby inkasovala podruhé. Osmifinále si zahrála i loni, kdy těsně nestačila na Fenerbahce Istanbul. Jak dopadne letos?

Šachtar Doněck - Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)

Branky: 88. Luiz Adriano - 29. Kolář, 33. Petržela. Rozhodčí: Van Boekel - Goossens, Van Dongen (všichni Niz.). ŽK: Ilsinho, Krivcov - Petržela. Diváci: 36.729. První zápas 1:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Hubník - Hořava, Horváth - Petržela (68. Bakoš), Kolář, Ďuriš (69. Kovařík) - Tecl (90. Hejda). Trenér: Uhrin ml.

Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Krivcov, Ševčuk - Stěpaněnko, Ilsinho (66. Ferreyra) - Douglas Costa, Teixeira, Bernard (66. Taison) - Luiz Adriano. Trenér: Lucescu.