Mlčící hvězdy vystřílely hokejové zlato Kanadě, Švédové nedali ani gól

15:21
SOČI - Tři hvězdy, které se dosud v Soči střelecky trápily, se probudily v pravý čas. Góly Jonathana Toewse, Sidney Crosbyho a Chrise Kunitze rozhodly ve finále olympijského turnaje o tom, že hokejovému světu pevnou rukou vládne země, která tenhle sport vynalezla. Kanada nedala Švédsku šanci a po výhře 3:0 obhájila triumf z Vancouveru 2010.

Z hokejové zlata se radovali Kanaďané. (na snímku Drew Doughty a Patrick Sharp) foto: ČTK/AP

ČTĚTE K TÉMATU

Zimní olympiádu vyhráli Kanaďané už podeváté, čímž se v historii odpoutali od Ruska (SSSR a SNS) s osmi triumfy. Navíc dokázali poprvé od roku 1988, kdy se to podařilo Sovětskému svazu, obhájit olympijské zlato.

Góly vítězů dali Jonathan Toews, kapitán Sidney Crosby a Chris Kunitz. Pro všechny šlo shodou okolností o první gól na turnaji. Čisté konto vychytal Carey Price, stejně jako se mu to podařilo již v semifinále proti USA.

V první třetině oba týmy rozehrály rovnocennou partii. A nešlo o žádný opatrný zápas, rozhodně bylo co sledovat. Ani jeden ze soupeřů se nestáhl do obrany, hrál se pohledný a špičkový hokej.

12. Norsko.

Nyquist trefil tyčku, branková konstrukce se rozezvučela znovu v 11. minutě, kdy při rychlé střele přes obránce scházel kousek ke gólu na začátku velmi aktivnímu Bergeronovi. Chvíli potom přesně tečoval Toews puk mezi betony brankáře Lundqvista a dostal Kanadu do vedení.

Švédové nastoupili bez prvního centra Bäckströma, který vypadl ze sestavy kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu. Krok se soupeřem stačili držet jen v první třetině.

V té druhé začal výběr zámořských hvězd Švédy výrazně přehrávat a gólově to vyjádřil Sidney Crosby. Centr, jenž dosud na turnaji neskóroval, ujel na konci 2. třetiny obraně soupeře a bekhendovým blafákem zvýšil na 2:0.

Třetí část začala velkou šancí Kanady, přečíslení zakončující Toews ale nedokázal vyzrát na Lundqvista. Chvilku poté pálil od modré čáry obránce Doughty, puk po ráně nejlepšího střelce Kanady na turnaji skončil na tyči.

Zámořský tým měl navrch a očekávaný nápor Seveřanů, kteří se potřebovali dostat zpět do zápasu, nepřicházel. V 50. minutě naopak pověsil puk za Lundqvista s pomocí horní tyčky Kunitz a bylo jasné, že tentokrát Švédové poprvé na turnaji klopýtnou. S tříbrankovým mankem již neměli síly na zvrat.

Z obhajoby, vůbec první od prvního startu profesionálů z NHL pod pěti kruhy v Naganu, se mohl největší favorit turnaje.