25. července 2013 18:55, aktualizováno  21:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Liberec odvrátil vyřazení. Rigu
porazil 1:0 a slaví postup

• 1Diskuse
Hráči Liberce oslavují branku v síti Rigy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči Liberce oslavují branku v síti Rigy | foto: ČTK
LIBEREC Fotbalisté Liberce dokázali zvrátit dvojzápas se Skontem Riga a postoupili do 3. předkola Evropské ligy. Po týden staré porážce 1:2 v Lotyšsku zvítězili v domácí odvetě 1:0 a prošli dál díky většímu počtu vstřelených gólů na hřišti soupeře. Rozhodující branku dal dnes ve čtrnácté minutě Konžan Dzon Delarge.

Už za týden Severočeši rozehrají doma 3. předkolo se švýcarským FC Curych. Liberečtí při své soutěžní premiéře před domácím publikem od začátku převzali otěže hry a měli podobně vyvedený nástup jako před týdnem v Lotyšsku. Kouč Šilhavý udělal jedinou změnu v sestavě, když místo Fleišmana nasadil Delarge a mohl si k tomuto kroku gratulovat.

Konžský útočník byl u většiny akcí domácího týmu a na pravé straně hřiště dělal patnáctinásobnému lotyšskému mistrovi velké problémy. Liberec si vytvořil převahu a brzy udeřil. V deváté minutě ještě Kalitvincevův rohový kop směřující do branky odvrátil hostující gólman, za pět minut už ale kapituloval.

Jaroslav Šilhavý (trenér Liberce)

Viděli jsme velice zajímavé a napínavé utkání, ve kterém jsme až do konce museli bojovat o postup. Chtěli jsme vstoupit aktivně, což se nám částečně dařilo. Naštěstí se nám podařila standardka a dostali jsme se do vedení. Pak jsme přežili penaltu, kterou brankář skvěle vykryl. V druhém poločase hrál soupeř na riziko, mrzí mě jen to, že jsme nedotáhli nějaký protiútok.

Šlo o hodně, někteří hráči ještě nehráli evropské poháry a stačil jeden gól, abychom byli venku, což by na úvod sezony bylo pro atmosféru špatné.

Frýdkův dlouhý aut prodloužil Rabušic a nabíhající Delarge hlavou otevřel skóre. Skonto se většinu času bránilo, ale když vyrazilo na libereckou obrannou polovinu, dokázalo zahrozit. Šabalova střela těsně minula tyč a ve 23. minutě byl tým z Rigy ještě blíž vyrovnání.

Rozhodčí Johnsen po nenápadném souboji uvnitř vápna odpískal penaltu, Sinelnikovse ale vychytal Kovář a udržel Slovanu postupový náskok. Vášně ještě víc vyhrotila strkanice mezi hráči po zákroku Kušníra, nejistý norský sudí nakonec nikoho nevyloučil. Liberec mohl ještě do pauzy zvýšit, kdyby střílející Rabušic a hlavičkující Kelič lépe zamířili.

Skonto potřebovalo k postupu vstřelit gól, a tak po pauze muselo otevřít hru. Liberec, třetí tým z uplynulé ligové sezony, se více zaměřil na obranu, do žádných velkých šancí ale soupeře nepouštěl, jen k náznakům.

On-line reportáž ZDE

Naopak sám mohl pojistit náskok, jenže nedotáhl několik nadějných brejků. V 90. minutě divákům zatrnulo, když po souboji s Kovářem spadl Mingazov, ale sudí druhou penaltu neodpískal. Liberec tak po šesti zápasech v evropských pohárech poprvé v základní hrací době zvítězil a slavil postup.

"Myslím, že jsme odehráli dobrý dvojzápas. Liberci jsme byli důstojným soupeřem a dnešnímu utkání by možná více slušela remíza 1:1. Liberci každopádně musím pogratulovat, moc se mi líbilo, jaká tady panovala atmosféra," řekl po zápase trenér Skonta Tamaz Pertia.

Odvetné utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - Skonto Riga 1:0 (1:0)
Branka
: 14. Delarge.

Rozhodčí: Johnsen - Midthjell, Engan (všichni Nor.). ŽK: Kelič, Kušnír, Rybalka, Kalitvincev - Šabala, Rugins, Mingazov, Laizans. Diváci: 5707. První zápas: 1:2, postoupil Liberec.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Hušek, Rybalka (72. Šural) - Delarge, Pavelka, Kalitvincev (90. Fleišman) - Rabušic (80. Sackey). Trenér: Šilhavý.

Riga: Grybauskas - Gabovs, Rode, Bulvitis, Osipovs (83. Klimiašvili) - Mingazov, Laizans, Fertovs (84. Blanks), Sinelnikovs (39. Rugins) - Šabala - Karašauskas. Trenér: Pertia.