Utrápený zápas s Dánskem vyhráli Češi až po nájezdech. Rozhodl Irgl

16:00aktualizováno  19:01
STOCKHOLM - Hokejová reprezentace se na mistrovství světa ve Stockholmu dopotácela ke druhému upachtěnému vítězství. Poprvé v historii ztratila bod s Dánskem, porazila ho 2:1 až po nájezdech, v nichž odvrátil porážku Hudler a pak se dvakrát blýskl Irgl. Trochu se přiblížila postupu do čtvrtfinále a zítra se ve Stockholmu utká s dalším slabším soupeřem ze Slovinska.

Čeští hokejisté (zleva) Petr Hubáček, Zbyněk Michálek a Jiří Novotný foto: ČTK

ČR - Dánsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 46. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), rozhodující nájezd Irgl - 57. Poulsen (K. Staal). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Carlson (Kan.). Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 3359.
ČR: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl (35. Jan Kovář), Hanzal, Tenkrát - Vrbata, Novotný, Hubáček - Irgl, Koukal, Fleischmann. Trenér: Alois Hadamczik.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Madsen - Mikkel Boedker, Hardt, Jakobsen - Storm, Jesper Jensen, Björkstrand - K. Staal, Dresler, Poulsen. Trenér: Per Bäckman.

Teprve v čase 45:53 se prosadil prudkou ranou z pravého křídla obránce Michálek a postrčil matný "nároďák" do vedení. Do té doby vcelku klidně přežíval průběžný výsledek 0:0, dánský gólman Nielsen ani nemusel předvádět nějaké zázračné zákroky. Dánové však stihli vyrovnat a při penaltách byli po Boedkerově švihu blízko senzaci, která jim jen těsně unikla.

Patronem zápasu byl jeden z nejlepších obránců všech dob Nicklas Lidström. Rozdal na něj dva tisíce lístků dětem z hokejových klubů, v nichž působil, a jejich příbuzným. I díky této akci nebylo v hale Globen trapné ticho. Zato děj dole na kluzišti chvílemi byl velice rozpačitý. Kouč Hadamczik ve středu přeházel složení tří ze čtyř útoků. Pohromadě nechal jen trio Voráček, Hudler, Tlustý. Poprvé na turnaji nastoupili bojovník Koukal a hlavně brankář Pavelec, jehož trápil pochroumaný kotník.

Že by však měl velký třesk okamžitý vliv na projev mužstva, to se tedy napsat nedá. Dobrá, už ve 2. minutě se utrhl do nájezdu Irgl, jenže puk skrz gólmanovy nohy namířil pouze do tyče. Poté Češi promarnili dvě přesilovky, zase zoufale málo stříleli - v první části trefili branku pouze sedmkrát. Tyčka zazvonila ještě chvilku před pauzou, když o ni brnklo Kutlákovo nahození od modré. Ani Dánové nebyli zvlášť nebezpeční, takže Lidströmovi hosté neviděli právě strhující představení.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

V úvodu druhé třetiny Hadamczikův soubor dál působil jako pod vlivem tlumících léků. Nudu rozčísl Voráčkův průnik a Tlustého rána zblízka, jíž efektně lapil Nielsen. Změnu skóre nezpůsobil Koukalův výjezd od zadního mantinelu ve 35. minutě. Ani dvacetivteřinovou přesilovku pěti proti třem Češi nevyužili.

Skóroval až zadák Michálek, který má ve Phoenixu při utkáních NHL vesměs defenzivní úkoly. Jeho spoluhráč z amerického klubu Boedker při dorážce do odkryté branky v 54. minutě fatálně selhal, jeho střela škrtla o tyčku. Podruhé však Češi takové štěstí neměli. Na časomíře svítilo 55:56, když Poulsen doklepl Staalovu přihrávku. "Udělali jsme jednu chybu vzadu a oni to potrestali," říkal brankář Ondřej Pavelec.

Vzápětí dokonce mohl Madsen rozhodnout. Pavelec zachránil, a tak následovalo prodloužení. V něm Jensenovo sporné vyloučení nabídlo reprezentaci početní výhodu čtyř proti třem. Ani tu ovšem neproměnila. "Musíme zrychlit, zlepšit hru v přesilovkách. Jsme v nich pomalí a jakoby o krok pozadu," hodnotil obránce Zbyněk Michálek. "Je to velké trápení. Na jeden gól se hrát nedá." Češi si tak po prodloužení zadělali na problém. Hned první nájezd zakončil švihem pod Pavelcovu vyrážečkovu Boedker. Pohromu však odvrátil ve třetí sérii Hudler kličkou do forhendu. Trefami v páté a šesté sérii pak rozhodl Irgl.

Anketa

Oznámkujte výkon českých hokejistů v utkání MS, ve kterém po nájezdech porazili Dánsko 2:1.