Skvělý Liberec postupuje. Curych porazil i podruhé 2:1

19:28aktualizováno  22:26
CURYCH - Fotbalisté Liberce postoupili do závěrečného play off Evropské ligy. V odvetě 3. předkola otočili vývoj zápasu v Curychu a zopakovali výhru 2:1 z domácího duelu. Švýcarský tým poslal do vedení v prvním poločase Amine Čermiti, po hodině hry vyrovnal Martin Frýdek a pět minut před koncem dokonal obrat Ukrajinec Serhij Rybalka. Slovan se jméno soupeře pro poslední předkolo dozví při pátečním losování.

Loris Benito (vlevo) a Martin Frýdek foto: ČTK

Severočeši venku v pohárech přerušili sérii čtyř zápasů bez výhry v normální hrací době a udrželi naději na první účast v základní skupině evropské soutěže od sezony 2006/07.

VÍCE Z EVROPSKÉ LIGY

"Mám obrovskou radost, že jsme postoupili s velice silným soupeřem. Myslím, že je to překvapení, ale musím hráče pochválit. Jsem na ně hrdý. I když první poločas nebyl z naší strany úplně ideální, což teď v našich zápasech poslední dobou bývá," uvedl liberecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Do zálohy místo Huška postavil Ghaňana Sackeyho. Od prvních minut dostali ve Švýcarsku šanci i Kušnír, Kelič, Frýdek a Rabušic, kteří nenastoupili v úvodní jedenáctce nepovedeného nedělního ligového duelu s Mladou Boleslaví (0:4).

Po opatrnějším úvodu se na curyšském stadionu Letzigrund poprvé prosadili domácí. Henrique v 17. minutě poslal přímý kop do pokutového území a bránící Fleišman hlavou nešťastně trefil Tunisana Čermitiho, od něhož se míč odrazil za Kovářova záda.

Curych - Liberec 1:2 (1:0)

Branky: 17. Čermiti - 64. Frýdek, 85. Rybalka.

Rozhodčí: Strömbergsson - Flink, Gustavsson (všichni Švéd.). ŽK: R. Koch - Sackey. Diváci: 5915. První zápas: 1:2, postoupil Liberec.

Curych: Da Costa - P. Koch, R. Koch, Djimsiti, Benito - Rikan (75. Buff) - Schönbächler (85. Kukuruzovič), Chiumiento, Gavranovic (75. Etoundi), Henrique - Čermiti. Trenér: Meier.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič (53. Šural), Fleišman - Sackey (71. Karišik) - Frýdek (75. Kalitvincev), Pavelka, Rybalka, Delarge - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Ve 25. minutě mohlo být pro Slovan ještě hůř. Po zmatcích v jeho obraně se dostal do zakončení opět útočník Čermiti, ale tentokrát trefil pouze tyčku.

"Dostali jsme moc laciný gól po první střele na naši branku. Pak měl soupeř hned další nebezpečnou akci, dal tyč, ale naštěstí jsme to přežili," připomněl Šilhavý.

Krátce před pauzou pak hrubě chyboval zkušený obránce Severočechů Kováč, když hlavou "namazal" unikajícímu Schönbächlerovi. Jeho samostatný únik ale překazil pohotovým vyběhnutím Kovář.

Gólman Liberce se musel blýsknout i deset minut po přestávce při střele Henriqueho, kterou vytěsnil na rohový kop. Brazilský záložník se poté dostal do další velké šance, udělal Kovářovi kličku, ale s jeho ránou z úhlu si poradila hostující obrana.

Slovan po velkém náporu Curychu paradoxně vyrovnal. V 64. minutě se po rohovém kopu dostal míč k volnému Frýdkovi, jenž zakončil umístěnou střelou k tyči. Obrat pak mohl dokonat Rybalka, ale jeho dorážka nebyla uznána pro ofsajd.

"Při tom mém gólu se naštěstí míč odrazil ke mně. Napálil jsem to levou nohou na bránu a jsem rád, že to tam spadlo. Doufám, že na druhou půli navážeme v dalších zápasech," uvedl Frýdek.

On-line reportáž ZDE

Domácí si chtěli vynutit alespoň prodloužení. Blízko byl čtvrt hodiny před koncem Schönbächler, ale liberecký hrdina Kovář ho znovu vychytal. Na druhé straně se blýskl i domácí brankář Da Costa, jenž zneškodnil střelu střídajícího Kalitvinceva po rychlém brejku.

Pět minut před koncem Liberec přeci jen dokonal obrat, když se po Delargeho akci trefil povedenou střelou na zadní tyč záložník Rybalka.

"Tým zaslouží pochvalu. Přišly i kýžené góly a myslím, že za druhý poločas jsme si postup zasloužili," dodal Šilhavý.