Čeští fotbalisté pod Vrbou znovu jen remizovali, tentokrát s Finskem 2:2

17:50aktualizováno  21:00
HELSINKI/PRAHA - Fotbalová reprezentace pod trenérem Pavlem Vrbou sice ještě nezvítězila, ale ani v jednom ze dvou zápasů nenudila. V přípravě ve Finsku remizovala 2:2, když dvakrát prohrávala. O vyrovnání se nejdřív postaral Vydra, poté Hušbauer.

Teemu Pukki v dresu Finska, jehož se snaží ubránit David Limberský a Michal Kadlec (vpravo). foto: ČTK/AP

Čtyři góly padly při Vrbově reprezentační premiéře v březnu, kdy Češi proti Norsku dvakrát vedli, ale nakonec soupeř pokaždé vyrovnal, podruhé v samém závěru.

Podobný průběh měl souboj proti dalšímu soupeři ze Skandinávie. Až na to, že všechny důležité okamžiky se udály během první půle a Češi dotahovali.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Finové dali dva góly během tří minut v úvodu, mezi ně se vešla trefa Vydry. Hušbauer svým prvním gólem za národní mužstvo srovnal ve 36. minutě.

Češi i bez nemocného kapitána Rosického a se šesti sparťany v sestavě, z nichž Vácha a Kadeřábek debutovali, byli aktivní. Často i v sedmi osmi hráčích se hrnuli dopředu, proto trpěla defenzíva. Finové vedle dvou branek měli za stavu 2:1 další dvě velké šance.

Hodnocení trenéra Vrby

"Odehráli jsme určitě lepší utkání než s Norskem, výrazně lepší z hlediska kombinace. Ukázali jsme ten způsob hry, který chceme praktikovat. Bohužel v pokutovém území jsme nebyli tak důrazní. Jsem rád, že jsme dvakrát dokázali reagovat na vývoj, který pro nás nebyl úplně ideální, a dvakrát vyrovnat. Myslím, že jsme měli víc střeleckých pokusů a situací, kdy jsme mohli rozhodnout.

Mrzí mě, že jsme nevyhráli, ale hlavně jsme rád za zlepšený výkon oproti zápasu s Norskem. Musím všechny hráče, nejen Váchu nebo Kadeřábka, pochválit za jejich aktivitu. Nikdo mě nezklamal, bylo vidět, že chuť hráčů do kombinace je větší než s Norskem. Je vidět, že i hráči z české ligy dokážou hrát na mezinárodní úrovni velmi dobrý fotbal. Ty inkasované góly si byly podobné. Chyby si ukážeme a doufám, že se z nich poučíme a příště se nebudou opakovat."

První tutovku si však vypracovali hosté, Darida v 7. minutě obral o míč Sparva a v tu chvíli běželi čtyři Češi na jediného obránce. Jenže Krejčího střelu brankář Hradecky, rodák z Bratislavy, vykopl nohou a dorážku poslal český záložník nad.

Češi hluboko napadali soupeřovu rozehrávku, ale když se jim nepodařilo míč získat, museli se bránit rychlým brejkům. V 18. minutě stoper Michal Kadlec nechal příliš prostoru Pukkimu a pak tečoval jeho střelu mimo dosah Vaclíka.

Sotva na rozlehlém stadionu v Helsinkách, kam dorazilo jen málo fanoušků, dozněla radost, bylo vyrovnáno. Dočkal krásným obloučkem za obranu vyslal Vydru, který si narozdíl od Krejčího ve vyložené šanci poradil - 1:1.

Zběsilé minuty nekončily, vzápětí Suchý nedosáhl na přihrávku za obranu, které utekl Pukki, obešel Vaclíka a skóroval do prázdné brány. Pukki dal ve druhém utkání proti Čechům svůj třetí gól, v září 2012 rozhodl přípravu v Teplicích, kde Finové vyhráli 1:0.

Útočný poločas nabídl ještě jednu trefu, na které se významně podílel Limberský. Protáhl se po levé straně mezi obránci a jeho přízemní centr na zadní tyči ve skluzu usměrnil Hušbauer.

Druhý poločas ovlivnila střídání, jak to v přípravných zápasech bývá. I tak byli Češi lepší, aktivnější, útočili, kombinovali a vytvořili si několik příležitostí, které neproměnili. Tu největší zahodil v 64. minutě jeden z náhradníků Václav Kadlec, který po centru agilního Kadeřábka z malého vápna hlavičkoval vedle.

Ale i důrazní Finové mohli rozhodnout, jedenáct minut před koncem po zpětné přihrávce střílel Hetemaj. Vaclík se jen ohlédl, jak se míč málem otřel z vnější strany o tyč.

Finsko - ČR 2:2 (2:2)

Branky: 18. a 20. Pukki - 19. Vydra, 36. Hušbauer. Rozhodčí: Drachta - Brandner, Kühr (všichni Rak.). Bez karet. Diváci: 6547.

Finsko: Hradecky - Sorsa, J. Ojala (89. Heikkilä), Moisander (46. Mäntylä), Raitala - Pohjanpalo (71. M. Väyrynen), Ring, Sparv, Tainio (46. Schüller), P. Hetemaj - Pukki (83. T. Väyrynen). Trenér: Paatelainen.

ČR: Vaclík - Kadeřábek, Suchý (46. Procházka), M. Kadlec, Limberský (66. Pudil) - Vácha, Darida - Dočkal (46. Vaněk), Hušbauer (77. Hořava), L. Krejčí - Vydra (46. V. Kadlec). Trenér: Vrba.