Berdych srovnal stav Davis Cupu. Česko hraje se Švýcarskem 1:1

12:59aktualizováno  18:57
ŽENEVA/PRAHA - Čeští tenisté hrají po prvním dnu se Švýcarskem nerozhodně 1:1. První bod vybojoval na ženevském kurtu Stanislas Wawrinka, který porazil Lukáše Rosola 6:4, 6:3, 6:4. Tomáš Berdych v následném zápase udolal Henriho Laakonsena 6:3, 6:2, 6:7, 6:1 a srovnal.

Tomáš Berdych foto: Reuters

První den dopadl podle papírových předpokladů, taktickou bitvu o postup z prvního kola páteční dvouhry jen posunuly o krok dopředu, ale o ničem nerozhodly. Hodně důležitá bude sobotní čtyřhra. Český kapitán Jaroslav Navrátil do ní počítá s dvojicí Berdych, Rosol. "Ale po dlouhé době mám trochu strach," přiznal.

Švýcaři nominovali k Wawrinkovi zatím Marka Chidunelliho, ale Severin Lüthi může nominaci změnit.

Rosol nastoupil při absenci Radka Štěpánka, který se v týdnu v Praze podrobil operaci krční páteře, poprvé v roli týmové dvojky. Ale na Wawrinku nestačil a 17. hráči světa podlehl 4:6, 3:6, 4:6.

Roli favorita pak splnil i Berdych, i když světová šestka si poradila s dvacetiletým tenistou ze třetí stovky žebříčku až s mírnými obtížemi 6:3, 6:2, 6:7 (5:7), 6:1.

"Tak to prostě je. Soupeř se snaží vyhrát, udělat tři sety. Povedl se mu jeden, mně tři a výsledek je takový, jaký jsme chtěli. Máme bod po prvním dnu, můžeme být za to rádi. Určitě té ztráty setu nelituju, zahrál hodně solidně," prohlásil Berdych po utkání.

On-line reportáž ZDE

Berdycha potrápil soupeř ve třetím setu

Lídr českého týmu vstoupil do souboje s dvacetiletým rodilým Finem v barvách Švýcarska suverénně, snadno se dostal do vedení 5:2, ale v dalším gamu musel odvracet brejkbol soupeře. Berdych díky větším zkušenostem a výbornému podání situaci zvládl a získal první set.

Ve druhé sadě pokračovalo jednostranné utkání, Laaksonen se sice občas blýskl dobrým úderem, za který mu diváci v hale Palexpo zatleskali, ovšem Berdych zápas kontroloval.

Švýcarsko - Česko 1:1

Wawrinka - Rosol 6:4, 6:3, 6:4
Laaksonen - Berdych 3:6, 2:6, 7:6 (7:5), 1:6

Už za stavu 5:1 neměl český hráč daleko k setbolům. Ty si vypracoval až v sedmém gamu a pohodlně je proměnil v zisk druhého setu.

Na začátku třetího setu Laaksonen otočil stav z 0:40 a nabral velkou dávku sebevědomí. Dokázal držet se soupeřem krok, Berdychovi v sedmém gamu dokonce odvrátil brejkbol. Dopředu mladého švýcarského reprezentanta hnali rovněž diváci v červeném s kravskými zvonci a nafukovacími tleskátkami.

Laaksonen vybojoval tie-break, v němž pořád byl na vlně sebevědomí. Ta ho donesla až na k dvěma setbolům, první odpálil Berdych esem z druhého podání. Druhý už švýcarský hráč nepustil a rozproudil publikum.

Ve čtvrtém setu český hráč rozlet Laaksonena rázně uťal. Berdych v prvních třech gamech ztratil jediný fiftýn. Domácí tenista pak ještě chvíli zlobil, ale za stavu 1:4 přišel o servis a Berdych utkání dopodával po více než dvou a půl hodinách do konce.

Rosol využil jediný brejkbol

Lukáš Rosol sice nevypadal ve svém prvním ostrém zápase v týmové soutěži nervózně, ovšem Wawrinka byl očividně nad jeho síly. Český hráč nedokázal za celý zápas favoritovi vzdorovat. "Když potřeboval, tak zahrál. To je rozdíl mezi mnou a těmi top hráči. Cítil jsem se dobře, ale prostě jsem neměl kde odpovědět," řekl Rosol po utkání.

Sedmadvacetiletý český ranař od úvodu dobře servíroval. Ovšem zádrhel přišel v šestém gamu, kdy Rosol nabídl soupeři první brejkbol.  Z problémů se nakonec dostal esem a hlouček českých fanoušků skandoval: "To je vono!"

V další hře dokonce Rosol získal podání soupeře, bránící se Wawrinka zahrál v nouzi jen do sítě. Švýcarská jednička si však dokázala servis vzít rychle zpátky a třemi gamy v řadě dotáhl Wawrinka první set do konce.

"Měl jsem šanci vyhrát první set, zápas by byl o něčem jiném. Nedokázal jsem toho využít. On pak hrál uvolněně," litoval český tenista.

Rosolovi nepomohl ani fantastický úder mezi nohama zády ke hře, který dopadl přesně na lajnu. Na tribunách lidé obdivně zahučeli.

Byl to bohužel jeden z mála světlých momentů českého tenisty. Wawrinka nasadil na začátku druhého setu rychlost vlaku TGV. Rosol se chytil až za stavu 0:3, ale ztrátu stejně nedohnal. Rozjetý Wawrinka si místy dovoloval exhibiční údery a vyhrál pohodlně 6:3.

Rosol se před třetím setem vydal do šatny, ale vůbec tím Wawrinku nerozhodil. Švýcar si připsal hned na úvod sady brejk, což mu stačilo. Se 73. hráčem žebříčku ATP udělal před domácím publikem krátký proces. Wawrinka zničil Rosola za necelých 100 minut. "Vždycky očekávám těžký zápas, ale hrál jsem dobře. Jsem šťastný, že jsem to zvládl," řekl švýcarský tenista na tiskové konferenci.