Češi udolali Švýcary 5:4 a jsou první. Ve čtvrtfinále budou hrát s Američany

10:30aktualizováno  13:40
MOSKVA/PRAHA - Byly to pořádné nervy, ale povedlo se. Čeští hokejisté si zajistili konečné první místo ve skupině A, když v závěrečném zápase porazili Švýcary 5:4. Ve čtvrtečním čtvrtfinále, které v Moskvě začíná v 15:15 SELČ, se tak utkají se čtvrtým celkem petrohradské skupiny B z USA. Američanům totiž v přímém souboji o postup do play off stačil v zápase se Slováky i bod za prohru 2:3 v prodloužení.

Tomáš Zohorna vstřelil klíčový gól na 4:2. foto: Reuters

Slováci porazili Američany až v prodloužení, do čtvrtfinále proto nepostoupí

Češi ťak udělali radost Dánům, kteří skončí v moskevské skupině čtvrtí a míří do Petrohradu, kde se utkají s vítězem večerního duelu mezi Kanadou a Finskem.

Navíc udělali radost kouči Vladimíru Vůjtkovi, který v úterý slaví 69. narozeniny.

ONLINE reportáž si přečtěte ZDE

Američanům mají Češi co vracet. Před rokem na MS v Praze je totiž v souboji o bronz porazili 3:0. Ve čtvrtfinále se však ve vzájemných zápasech více daří Čechům.

Před dvěma lety v Minsku vyhráli 5:1, v roce 2011 v Bratislavě 4:0 a po výhře 3:2 po samostatných nájezdech slavili v roce 2005 mistrovský titul.

Neuspěli jen v roce 2004 v Praze, když díky nečekanému obratu a úspěšnému nájezdu Andyho Roache vyhráli 3:2 po nájezdech.

Češi se dokázali z obdrženého gólu otřepat

Švýcaři potřebovali k postupu do čtvrtfinále vyhrát za tři body, k čemuž se přiblížili ve 12. minutě, když po chybě českého týmu při střídání proměnil rychlý kontr Denis Hollenstein střelou mezi betony gólmana Francouze.

MS - skupina A (Moskva):

Česko - Švýcarsko 5:4 (1:1, 1:0, 3:3)

Branky a nahrávky: 17. Birner (Kempný, Řepík), 25. Kašpar z trestného střílení, 42. Zaťovič, 50. T. Zohorna (Kousal, Kolář), 55. Jordán - 12. Hollenstein (Andrighetto, Schäppi), 46. Moser (Du Bois, Trachsler), 56. Schneeberger (Moser, Hofmann), 60. Andrighetto (Hollenstein). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Piechaczek (Něm.) - Otmachov (Rus.), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7101.

Česko: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, Zaťovič - Jarůšek (41. T. Zohorna), Faksa, Filippi.

Švýcarsko: Berra - Diaz, Blum, Du Bois, Geering, Y. Weber, Marti, Schneeberger, Grossmann - Niederreiter, Trachsler, Moser - Ambühl, Walser, Hofmann - Andrighetto, Schäppi, Hollenstein - M. Wieser, Walker, D. Wieser.

Češi však byli v první třetině mnohem aktivnější a střeleckou převahu vyjádřili v 17. minutě v přesilovce, když po střele Kempného tečoval puk nohou mezi betony gólmana Berry Michal Birner.

V aktivní hře pokračovali Češi i ve druhé třetině, díky čemuž se ujali ve 25. minutě vedení. Andrighetto nejprve trefil levou tyč, z protiútoku se však dostal za švýcarskou obranu Lukáš Kašpar a byl faulován.

Už potřetí zvolil na tomto šampionátu střelu mezi betony a i proti Berrovi uspěl.

V divoké třetí třetině Češi zvýšili svůj náskok už po 105 vteřinách, když Zaťovič sebral puk soupeři a z mezikruží překonal Berru.

Ve 46. minutě však v přesilovce opět jen na rozdíl jediného gólu snížil z dorážky Moser. Deset minut před koncem zápasu však zastavil švýcarský tlak přesnou trefou k tyči Zohorna.

Švýcaři se už v 55. minutě při vyloučení Kempného odhodlali k power-play, prázdnou branku však při hře čtyř proti šesti trefil Michal Jordán.

Pavel Francouz ve vítězném objetí s Davidem Pastrňákem a Janem Kovářem
Jaroslav Špaček a Josef Jandač gratulují Vladimíru Vůjtkovi k výhře a k...

Vzápětí se však trefil Schneeberger a 36 vteřin před koncem zápas snížil na rozdíl jednoho gólu Andrighetto. Francouz navíc musel v závěru čelit velkému závaru před svou bránou, tu však uhájil.