Fantastický Laco zastavil Čechy. Slováci jdou do finále

16:58aktualizováno  20:48
HELSINKY/PRAHA - Sen o finále se rozplynul. Čeští hokejisté prohráli v Helsinkách semifinále se Slovenskem 1:3. O dva góly východních sousedů se postaral Miroslav Šatan. Česko si v neděli zahraje o bronz s Finskem, Slováci vyzvou Rusko.

Jan Lacko (vpravo) slaví vítězství foto: Reuters

Čeští hokejisté vstoupili do semifinálového utkání aktivně a slovenské hráče mírně přebruslovali. Přesto si v opatrném úvodu výrazné šance nevytvořili. Gólmana Laca začali ohrožovat až po necelých deseti minutách úvodního dějství.

Program turnaje

o bronz:
15:00 Finsko - ČR

finále:
19:30 Rusko - Slovensko.

Rozjetý Frolík podél mantinelu přebruslil obránce, jeho tvrdou střelu z kruhu ale zastavila tyč.

O chvilku později v útočném pásmu nahazoval kotouč Blaťák a k překvapení všech propadl houštinou bruslí až za slovenského brankáře, tomu však opět pomohla pravá tyč.

Na první branku zápasu čekali diváci až do šestnácté minuty. Sekera přebruslil celé kluziště, předal puk Miroslavu Šatanovi, který prostřelil Kováře pod levým betonem.

Čeští hokejisté tak inkasovali druhou tvrdou ránu zápasu. Tou první bylo zranění Martina Erata, pro něhož utkání skončilo v 10. minutě po srážce s Hudáčkem. Slovenskou střídačku pro změnu po souboji s Průchou opustil obránce Tomáš Starosta.

Ve druhé třetině se hrál dlouho vyrovnaný hokej bez šancí. Český tým se na ledě dlouho se hledal... V polovině zápasu vyhrál Plekanec buly a Hadamczikova družina radovala z vyrovnání. Pohotovou střelou, kterou ještě tečoval obránce Sersen, se do statistik zápasu zapsal Michael Frolík.

V závěru prostřední třetiny mohl vrátit vedení na slovenskou stranu Šatan, ale tentokrát se před Kovářem neprosadil, byť byl v mnohem výhodnější pozici než v případě té gólové.

Slovenská hvězda přesto nemusela nad neproměněnou šancí dlouho smutnit. Šatan totiž při vlastním oslabení v úvodu poslední třetiny přebral přihrávku od Handzuše a v samostatném nájezdu překonal Kováře. Blafák do bekhendu provedl precizně.

Čeští hokejisté přidali na obrátkách a vysílali na brankáře Laca jednu střelu za druhou, jenže gólman ve slovenském dresu je postupně likvidoval. V nadějných pozicích neuspěli Frolík ani Hemský.

Udeřilo naopak na druhé straně. S rozehrávkou příliš dlouho váhal Nakládal, nechal se obrat Surovým a dalším blafákem do bekhendu rozvlnil síť za bezmocným Kovářem Hudáček. Trenér Hadamczik na dva rychlé góly zareagoval střídáním gólmanů. Na závěrečnou čtvrthodinu dal příležitost Štěpánkovi.

Ten už sice žádný gól nedostal, i když si po střele Tatara v závěru zápasu oddychl, ale jeho spoluhráči se proti bezchybnému Lacovi také neprosadili. Nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře. Z postupu do finále, kde vyzvou Rusko, se tak radují svěřenci českého trenéra Vůjtka. Český tým si to rozdá o bronz s Finskem.

Semifinále mistrovství světa v hokeji v Helsinkách:

Česká republika - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky
: 31. Frolík (Plekanec) - 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový).

Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Levonen (Fin.) - Wilmot (Kan.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 0:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.355.

Česká republika: Jakub Kovář (47. Štěpánek) - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Erat (12. Vondrka), Plekanec, M. Michálek - Frolík, Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, L. Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Hovorka, Bližňák, Bartovič. Trenér: Vladimír Vůjtek a Jerguš Bača.