Bayern završil skvělou sezonu titulem z LM. V 89. minutě rozhodl Robben

20:42
LONDÝN - Fotbalisté Bayernu vyhráli Ligu mistrů. Mnichovský tým porazil ve finále na londýnském Wembley německého rivala Borussii Dortmund 2:1 díky brance Arjena Robbena z 89. minuty. Svěřenci trenéra Juppa Heynckese si spravili chuť po loňském prohraném finále s Chelsea, slaví první triumf od roku 2001 a celkově svůj pátý v historii.

Arjen Robben vstřelil v 89. minutě rozhodující branku foto: Reuters

"Byl to hodně vyrovnaný zápas a oba týmy měly šance. Výhra pro mne znamená hrozně moc. Vlastně tomu stále nemohu uvěřit a všechny ty emoce jsou neuvěřitelné," řekl autor vítězné branky Robben.

Ve velkých finálových zápasech ho dlouhou dobu provázela smůla, zlomil ji až dnes. "Hodně lidí mi říkalo, že dám dnes gól. Několik šancí jsem neproměnil, ale nakonec jsem dostal ještě jednu možnost, při které jsem zachoval klid," doplnil nizozemský záložník.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Hráči Dortmundu neskrývali zklamání. "Jsme velmi hrdí, že jsme byli Bayernu zdatným soupeřem. Porážka je pro nás smutná, ale odehráli jsme skvělou sezonu Ligy mistrů a příští rok bychom to rádi zopakovali," uvedl brankář Dortmundu Roman Weidenfeller.

"Zklamání v tuto chvíli je velké, zvlášť když jsme prohráli takřka náhodnou brankou z 89. minuty. Je to neuvěřitelně hořké, ale na konci jsme už byli trochu unavení a Bayern toho využil," litoval obránce Mats Hummels.

Úvodní minuty patřily Dortmundu

Ve Wembley začal aktivněji Dortmund. První střelu na branku vyprodukoval Lewandowski, ale vychytal ho pozorný Neuer. Gólman Bayernu musel chvíli poté znovu zasahovat, když reflexivním zákrokem na brankové čáře vykopl Blaszczykowského střelu k tyči.

Borussia svého soupeře, který vyhrál předchozí čtyři zápasy LM s celkovým skóre 11:0, v úvodu přehrávala. Po rychlém průniku a následné střele Reuse Mnichov podržel znovu jistý Neuer.

Počet vítězství v Lize mistrů:

9 - Real Madrid, 7 - AC Milán, 5 - FC Liverpool, Bayern Mnichov, 4 - Ajax Amsterdam, FC Barcelona, 3 - Manchester United, Inter Milán, 2 - Benfica Lisabon, Juventus Turín, Nottingham Forest, FC Porto, 1 - Celtic Glasgow, Hamburger SV, Steaua Bukurešť, Olympique Marseille, Feyenoord Rotterdam, Aston Villa, PSV Eindhoven, CZ Bělehrad, Borussia Dortmund, FC Chelsea.

Německý mistr poprvé zahrozil až ve 26. minutě. Blýsknout se tentokrát musel dortmundský brankář Weidenfeller, jenž hlavičku Mandžukiče pohotově vyrazil nad břevno. Bayern se začal osmělovat a brzy si vypracoval další vyloženou šanci. Robben běžel z úhlu sám na Weidenfellera a pokusil se ho "dloubáčkem" přehodit, ale kapitán Dortmundu spoluhráče opět zachránil.

Exhibice gólmanů pokračovala i v dalších minutách prvního poločasu. Neuer zblízka vychytal Lewandowského a Weidenfeller těsně před pauzou uspěl podruhé v souboji s Robbenem, který ho trefil z několika centimetrů jen do obličeje.

Do druhé půle vstoupily oba týmy opatrněji, ale po hodině hry se fanoušci dočkali první branky. Robben tentokrát před Weidenfellerem nezaváhal a i díky teči dortmundského gólmana našel před brankou zcela volného Mandžukiče. Pro chorvatského útočníka pak už nebyl problém zakončit.

Už za osm minut však bylo opět srovnáno. Obránce Bayernu Dante v šestnáctce nešikovně kopl do břicha pronikajícího Reuse a následnou penaltu chladnokrevně proměnil Gündogan. Bayern v LM inkasoval poprvé po 432 minutách.

Bavorský tým se mohl brzy vrátit do vedení. Müller se otočil okolo gólmana Weidenfellera a nahrál na zadní tyč nabíhajícímu Robbenovi. Před ním však míč z brankové čáry na poslední chvíli odkopl bek Subotič. Bayern měl v závěru převahu a brankář Dortmundu musel vyrazit dalekonosné rány Alaby a Schweinsteigera.

Bundesligový mistr se však přece jen dočkal. V předposlední minutě Ribéry přistrčil ve vápně míč Robbenovi, jenž si poradil s obránci a akci zakončil přesnou střelou k tyči. Borussia už nedokázala zareagovat a Bayern neporazila ani v pátém soutěžním utkání v sezoně.

Finále fotbalové Ligy mistrů v Londýně:

Bayern Mnichov - Borussia Dortmund 2:1 (0:0)
Branky
: 60. Mandžukič, 89. Robben - 68. Gündogan z pen.

Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Dante, Ribéry - Grosskreutz. Diváci: 86 298.

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Martínez, Schweinsteiger - Robben, Müller, Ribéry (90.+1 Gustavo) - Mandžukič (90.+4 Gomez). Trenér: Heynckes.

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Hummels, Schmelzer - Bender (90.+2 Sahin), Gündogan - Blaszczykowski (90.+2 Schieber), Reus, Grosskreutz - Lewandowski. Trenér: Klopp.