Norská mise splněna. Jablonec jde po vítězství 3:1 dál

19:58aktualizováno  21:57
DRAMMEN - Fotbalisté Jablonce zvítězili v odvetě 3. předkola Evropské ligy na hřišti Strömsgodsetu 3:1 a po výhře 2:1 doma postoupili do závěrečného předkola.

Michal Hubník (vlevo) oslavuje branku foto: ČTK

Baumit poslal po čtvrthodině do vedení Hubník, norský tým v 71. minutě vyrovnal po Kamarově trefě, ale v závěru definitivně rozhodli Vaněk s Pitákem. Jablonečtí slaví v pohárech teprve svůj třetí postup. Jméno soupeře pro závěrečné předkolo se dozví v pátek při losování v Nyonu, budou mezi nenasazenými celky.

"Jsem šťastný, Jablonci se poprvé v historii povedlo postoupit do play off. Je mi jedno, koho dostaneme. Pro nás budou oba dva zápasy s jakýmkoliv soupeřem neskutečnou školou. Jsme válečníci a chceme postoupit do skupiny," citoval Radiožurnál jabloneckého trenéra Romana Skuhravého.

VÍCE Z EVROPSKÉ LIGY

V Norsku musel improvizovat v obraně. Kvůli zdravotním problémům postrádal tři zadáky a tak na levé straně defenzivy netradičně zaskočil zkušený Čížek.

V záloze nastoupili Kopic s Vošahlíkem, kteří v prvním duelu jako střídající hráči obstarali vítězný gól, také ve středu pole si odbyl pohárovou premiéru v základní sestavě dvacetiletý Kubista. A po jedenácti minutách mohla být gólová. Hostující mladík napřáhl za vápnem a Larsenovi málem propadl míč až do sítě.

Strömsgodset - Jablonec 1:3

Branky: 71. Kamara - 16. Hubník, 81. Vaněk, 90. Piták.

Rozhodčí: Mažeika - Šimkus, Kazlauskas (všichni Litva). ŽK: Johansen - Kysela, Vošahlík, Hubník, Kopic, Třešňák, Loučka. První zápas: 1:2, postoupil Jablonec.

Strömsgodset: Larsen - Vilsvik, Horn, Madsen (46. Diomande), Hamúd - Ibrahim, Johansen, Boateng - Storflor, Kovács (65. Keita), Wikheim (46. Kamara). Trenér: Deila.

Jablonec: Špit - Zoubele (46. Vaněk), Kysela, Beneš, Čížek - Loučka, Kubista - Kopic, Piták, Vošahlík (87. Jablonský) - Hubník (68. Třešňák). Trenér: Skuhravý.

Severočechům nedělal umělý trávník v Drammenu, kde Strömsgodset hraje domácí utkání, žádné problémy a po čtvrthodině už vedli. Hubník si narazil s Vošahlíkem, Piták mu chytře mezi nohama pustil balon a domácí gólman neměl šanci zasáhnout.

Druhý celek norské ligy potřeboval v tu chvíli vstřelit dvě branky, aby si vynutil aspoň prodloužení. V druhé polovině první půle tak získal převahu.

Nejdříve ale zahrozil Vošahlík, jehož hlavičku vytáhl Larsen nad břevno. Na druhé straně měl na hlavě vyrovnání Horn, ale nemířil přesně. Pak Baumit děkoval Špitovi, který hned po sobě zlikvidoval Kovácsovu střelu i Wikheimovu dorážku.

V poločase Skuhravý poslal do hry Vaňka místo zraněného Zoubeleho, domácí kouč střídal dokonce dvakrát. A čerstvý Kamara dělal jablonecké obraně problémy. Hosty ale proti němu v 56. minutě opět podržel Špit.

V 71. minutě už Norové mírný tlak zužitkovali. Špit vyrazil Vilsvikovu střelu do strany, kde stál Kamara a ten doklepl balon do sítě. Domácí se tlačili za druhým gólem, ale Jablonec v závěru jejich elán razantně utnul.

Utkání jsme sledovali on-line

Severočechy motivovalo jednak to, že Strömsgodset doma předtím neprohrál 37 soutěžních zápasů po sobě a navíc na svém facebooku před zápasem uvedl, že už si rezervoval letenky na páteční los 4. předkola. "I tuhle informaci jsme využili k motivaci našeho týmu. Kluci to dnes tvrdě odpracovali," řekl Skuhravý.

Nejprve v 81. minutě po rychlé akci přiťukl Třešňák v pádu dalšímu střídajícímu hráči Vaňkovi a ten prostřelil Larsena. V 90. minutě pak kapitán Piták ukázkovým obloučkem přeloboval domácího gólmana.

"Občas to zkouším na tréninku, i teď při rozcvičení jsem to zkusil a spadlo mi to tam. Při zápase jsem viděl, že gólman udělal dva tři kroky proti mně. Zkusil jsem to a zapadlo to tam," podotkl Piták.

Do 4. předkola by si přál Salcburk, kde čtyři roky působil. "Raději bych někoho, přes kterého by šlo postoupit. Při losu 4. předkola je třeba už mít trochu kliku, ale pár mančaftů, s kterými se dá hrát, tam je." Baumit nyní pod vedením Skuhravého prožívá jedno z nejúspěšnějších období v historii. Získal s ním Pohár České pošty, Superpohár a teď postoupil do play off v Evropské lize.

"Jsem vděčný, že jsem dostal šanci. Znám spoustu trenérů, kteří jsou lepší než já a šanci nedostanou. Snažím se svou práci dělat na sto procent a přináší to ovoce. Ale je to zásluha celého klubu, v kabině je skvělá atmosféra," pochvaloval si Skuhravý, pod jehož vedením Severočeši prohráli jediný z dvanácti soutěžních zápasů.