Fantazie. Knapková má zlato, i zraněná deklasovala soupeřky

12:48aktualizováno  14:46
LONDÝN - Česko se dočkalo prvního olympijského zlata. Skifařka Miroslava Knapková zajela fantastický závod a zaslouženě vyhrála způsobem start - cíl, přestože jela s natrženým žeberním svalem.

Skifařka Miroslava Knapková suverénně ovládla olympijskou regatu v Eton Dorney a získala v Londýně první zlatou medaili pro Českou republiku. foto: /APČTK

Za českou závodnicí skončila na druhém místě Dánka Fie Udby Erichsenová a třetí Australanka Kim Crowová.

"Mirka své soupeřky povodila jako pimprlata," řekl trenér českých skifařů Milan Doleček. "Vypadalo to, jako bychom nebyli na olympijských hrách, ale na mistrovství republiky," hledal přirovnání.

Miroslava Knapková se hned po startu ujala vedení, které udržela až do cíle. O jejím zcela suverénním počínání nejlépe vypovídá její náskok, který měla na jednotlivých úsecích. Po 500 metrech vedla o délku jedné lodi, po kilometru o 5,8 vteřin a po 1500 metrech dokonce o 7,1 vteřiny. Závěr závodu už vypustila a v cíli byla o tři a půl vteřiny dříve než Erichsenová, která se prala o stříbro s Crowovou.

"Už po prvním kilometru mi bylo jasné, že Knapková vyhraje," přiznal kouč Doleček.

Stačilo přitom málo a rodačka z Brna mohla být bez medaile. Českou skifařku totiž od rozjížděk trápil natržený žeberní sval a uvažovala, že finálový vrchol své olympijské mise pro převládající bolesti vynechá.

Vítězka her v Londýně a mistryně světa přemáhala bolesti, přesto na olympiádě ani jednou nezaváhala. Jak v rozjížďkách, tak i v semifinále jasně zvítězila. Svůj zdravotní stav přitom před soupeřkami tajila. A určitě nelituje...

Jednatřicetiletá Knapková se na svých třetích olympijských hrách dočkala první medaile a zapsala se do historie českého veslování. Podařilo se jí navázat na čtyřku s kormidelníkem, která získala zlato v Helsinkách 1952, a dvojskif Václav Kozák, Pavel Schmidt, jenž triumfoval v Římě 1960.