Žilina nezvládla závěr s Chelsea, AC a Marseille postupují

21:20aktualizováno  23:09
PRAHA - Fotbalisté Olympique Marseille a AC Milán si v 5. kole Ligy mistrů zajistili účast v jarních osmifinálových bojích. Naopak hodně se zamotala situace ve skupině H, kde má naději na postup stále trio Arsenal, Šachtar Doněck a Braga, přičemž ukrajinský klub má v čele tabulky o tři body více.

Chelsea - Žilina (Didier Drogba) foto: ČTK

V dnešních zápasech prestižní soutěž nastoupili i čeští hráči Tomáš Rosický (Arsenal), Marek Suchý (Spartak Moskva) a Emil Rilke (Žilina). Ve všech případech jejich týmy své zápasy prohrály.Z postupu se naopak mohl radovat další český fotbalista Marek Jankulovski.

Zápas sice tradičně strávil mezi náhradníky, ale mohl sledovat výhru 2:0 svého týmu na půdě Auxerre, která mu zajistila postup. Postupové naděje Milánských mohl ohrozit pouze Ajax Amsterodam, ale ten souboj gigantů nejslavnější klubové soutěže s Realem Madrid nezvládl a prohrál vysoko 0:4.

Ještě osm minut před koncem měla vyřešenu postupovou tajenku skupina H, jenže pak Braga zlomila utkání proti Arsenalu po dvou brankách Matheuse a po výhře 2:0 se vrátila do hry o postup, protože má devět bodů jako její dnešní soupeř. A jistotu nemůže mít přes výhru 3:0 na půdě Partizanu Bělehrad ani Šachtar Doněck, přestože má o tři body více; v posledním utkání se totiž střetne doma právě s Bragou a případná minitabulka tří týmů může situaci zamíchat.

Rosický již tradičně nechyběl v základní sestavě Arsenalu pro LM, ale o radost nakonec přišel. I proto, že jeho týmu maďarský sudí Kassai za stavu 0:0 upřel jasnou penaltu za faul na Velu. V sestavě Doněcku chyběl kvůli žlutým kartám Tomáš Hübschman.

Chelsea sice měla postup zajištěn již dříve, ale dnes se postarala málem o senzaci, protože v rezervním složení prohrávala se Žilinou, nicméně nakonec díky zlepšenému druhému poločasu vyhrála 2:1. Chelsea po dvou selháních v domácí ligové soutěži nechala odpočívat všechny opory a do základní sestavy se tak dostala řada mladíků z rezervy ve věku od osmnácti do jednadvaceti let. Řada hráčů prvního týmu nebyla dokonce ani na lavičce náhradníků, volno dostal i brankář Petr Čech.

Jeho náhradník Turnbull inkasoval v 19. minutě po střele Bella, jenž zužitkoval přihrávku Ježe, domácí po pauze ale výsledek otočili góly Sturridge a Maloudy. V hostující sestavě dostal šanci i střídající Rilke.

Postup do osmifinále si zajistila Marseille
Ve stejné skupině F si Olympique Marseille zajistil postup po výhře 3:0 na hřišti Spartaku Moskva. Ruský klub, za který odehrál celý zápas i český reprezentant Marek Suchý, inkasoval až příliš brzy v 18. minutě a riskantní hra po pauze jen zvýraznila hostující vítězství.

Druhého postupujícího naopak ještě nezná skupina E, kde měl od minule jistotu Bayern Mnichov. I proto možná jeho hráči podcenili zápas na půdě AS Řím, kde v poločase vedli 2:0, ale nakonec odešli poraženi 2:3. Domácí otočili utkání v poslední desetiminutovce, šest minut před koncem z penalty rozhodl Totti. Ve hře o postup však vedle římského klubu zůstává také Basilej, která dnes porazila 1:0 Kluž.

Výsledky Ligy mistrů

Skupina E:
AS Řím - Bayern Mnichov 3:2 (0:2)
Branky: 49. Borriello, 81. De Rossi, 83. Totti z pen. - 33. a 39. Gómez. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

Basilej - Kluž 1:0 (1:0)
Branka: 15. Almereras. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). ČK: 88. Piccolo (Kluž).

Skupina F:
Chelsea - Žilina 2:1 (0:1)
Branky: 51. Sturridge, 86. Malouda - 19. Bello. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Spartak Moskva - Olympique Marseille 0:3 (0:1)
Branky: 18. Valbuena, 54. Rémy, 68. Brandao. Rozhodčí: Stark (Něm.). ČK: 64. Welliton (Spartak).

Skupina G:
Ajax Amsterodam - Real Madrid 0:4 (0:2)
Branky: 70. a 81. z pen. Ronaldo, 36. Benzema, 44. Arbeloa, Rozhodčí: Thomson (Skot.). ČK: 87. Alonso, 90. Ramos (oba Real).

Auxerre - AC Milán 0:2 (0:0)
Branky: 61. Ibrahimovic, 90.+1 Ronaldinho. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Skupina H:
Partizan Bělehrad - Šachtar Doněck 0:3 (0:0)
Branky: 52. Stěpaněnko, 59. Jadson, 68. Eduardo. Rozhodčí: De Bleeeskere (Bel.).

Braga - Arsenal 2:0 (0:0)
Branky: 83. a 90.+3 Matheus. Rozhodčí: Kassai (Maď.).