Židlický hrál poprvé za Detroit a rozhodl duel s Rangers, trefil se i Frolík

7:02aktualizováno  9:47
NEW YORK - Hokejový obránce Marek Židlický ozdobil svou premiéru v dresu Detroitu brankou v prodloužení, kterou rozhodl o výhře 2:1 nad New York Rangers. Osmatřicetiletý zadák skóroval ve středečním utkání NHL poprvé od poloviny prosince. Měl notnou dávku štěstí - jeho zblokovaná dorážka se snesla obloučkem po zádech gólmana Cama Talbota do branky.

Hokejový obránce Marek Židlický v dresu hokejového týmu Deatroit. foto: ČTK

O Židlickém prohlásil trenér Detroitu Mike Babcock po prvním tréninku, že může být pro tým klíčovým hráčem a český obránce jeho slova ihned potvrdil.

Prosadil se proti klubu, který ho před čtrnácti lety draftoval, a je prvním hráčem od roku 2003, jenž vsítil v prvním utkání za nový tým vítězný gól v prodloužení. V historii Red Wings se to ještě nepovedlo nikomu od zavedení pětiminutového přídavku v sezoně 1983/84.

„Nemůžu se cítit lépe,“ rozplýval se po utkání Židlický, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Gólem v čase 61:09 napravil své vyloučení, během kterého Rangers odpověděli zásluhou Dana Girardiho na trefu Justina Abdelkadera.

Český obránce, kterého získal Detroit v pondělí před uzávěrkou přestupů z New Jersey, strávil na ledě necelých 18 minut. První hvězdou zápasu byl gólman Jimmy Howard, který kryl 39 ze 40 střel Rangers.

Sestřih z utkání Detroit - NY Rangers

Michael Frolík bodoval popáté v řadě, ale gólem do odkryté branky po pohledné kombinaci celého útoku jen zmírnil porážku Winnipegu s Ottawou na konečných 1:3.

Do branky Jets se dostal po dvou týdnech Ondřej Pavelec, který po třetím inkasovaném gólu vystřídal ve 32. minutě Michaela Hutchinsona. Český gólman moc práce neměl, ve zbytku zápasu si připsal jen tři zásahy. Za Ottawu zaznamenal jednu asistenci Milan Michálek.

„Odehráli jsme dobrý zápas. Jen jsme se měli tlačit více do branky. Věřím, že se z toho pro příští zápas poučíme, protože jejich gólman většinu puků viděl. Ale i tak chytal fantastický, byl neuvěřitelný,“ řekl Frolík k utkání.

V něm se hosté opět mohli opřít o spolehlivý výkon brankáře Andrewa Hammonda, který zlikvidoval 35 z 36 střel. Při zranění gólmanské jedničky a dvojky se své šance skvěle zhostil a v posledních sedmi startech vychytal týmu 13 ze 14 možných bodů. Přitom v letošním ročníku AHL si připsal jen sedm výher z 25 zápasů.

Sestřih z utkání Winnipeg - Ottawa

Jiří Sekáč se v utkání proti svému nedávnému klubu podepsal asistencí na výhře Anaheimu 3:1 nad Montrealem. Český útočník odstartoval gólovou akci skvělým naražením P.K. Subbana v rohu kluziště a poté výborně operoval před brankou. Jeho práce vedla k trefě na 2:0, která se nakonec ukázala jako vítězná. Sekáč byl třetí hvězdou zápasu, přestože na ledě strávil jen necelých devět minut.

Kladenský rodák v novém působišti pookřál. Už dříve se vyjadřoval, že mu více svědčí agresivní a fyzický náročnější herní styl Anaheimu než pečlivé dodržování obranných schémat v Montrealu.

A za své výkony Sekáč sklízí chválu od trenérů i fanoušků Ducks. Bodoval ve třech z pěti utkání, zatímco v kanadském týmu zaznamenal jen jednu přihrávku v 18 zápasech před výměnou. I díky němu si Anaheim připsal čtvrtou výhru za sebou a vyhoupl se před Nashville do čela NHL.

U rozdílové branky figuroval i Jan Hejda, který asistencí pomohl Coloradu k výhře 3:1 nad Pittsburghem. Po chytré střílené přihrávce českého obránce zvýšil Nathan MacKinnon na 2:0. „Jan mi skvěle nahrál a puk se odrazil od mé brusle nebo hokejky. Ani nevím, hlavní je, že to prošlo. Byl to velmi důležitý gól,“ chválil Hejdu střelec.

Výsledky NHL

Winnipeg - Ottawa 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)

Branky: 46. Frolík - 5. Turris (M. Michálek), 30. Ryan, 32. Condra. Střely na branku: 36:20. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 25:43 minuty a ze tří střel neinkasoval. Diváci: 15.016. Hvězdy zápasu: 1. Hammond, 2. Turris, 3. Condra (všichni Ottawa).

Detroit - NY Rangers 2:1p (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 7. Abdelkader, 62. Židlický - 18. Girardi. Střely na branku: 31:40. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Židlický (oba Detroit), 3. Nash (NY Rangers).

Colorado - Pittsburgh 3:1 (0:0, 2:0, 1:1) Branky: 21. Iginla, 35. MacKinnon (Hejda), 55. Landeskog - 50. Malkin. Střely na branku: 22:29. Diváci: 16.905. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. MacKinnon, 3. O'Reilly (všichni Colorado).

Anaheim - Montreal 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 7. Beauchemin, 31. Rakell (Sekáč), 58. Fowler - 59. Galchenyuk. Střely na branku: 33:38. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Beauchemin, 3. Sekáč (všichni Anaheim).