Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Židlický dvakrát skóroval, Jágr 694. trefou v NHL dohnal Messiera

7:49aktualizováno  12:40
NEW YORK - Čeští hokejisté Jaromír Jágr, Marek Židlický a Patrik Eliáš měli v sobotním utkání NHL výrazný podíl na výhře New Jersey ve Washingtonu 5:4 v prodloužení. Židlický, první hvězda zápasu, vstřelil dvě branky a Jágr zaznamenal tři kanadské body za gól a dvě přihrávky. Jedenačtyřicetiletý útočník zároveň 694. trefou v NHL vyrovnal v historické tabulce střelců sedmého Marka Messiera.

Židlický dvakrát skóroval, Jágr 694. trefou v NHL dohnal Messiera foto: ČTK

Eliáš přispěl k vítězství Devils dvěma asistencemi, stejnou bilanci si na druhé straně připsal Martin Erat. Židlický otevřel skóre za Jágrovy asistence ve 12. minutě tvrdou ranou z levého kruhu, ale druhou třetinu ovládli domácí a třemi góly vývoj zápasu otočili. "Přitom v prvních dvou třetinách jsme hráli výborně. Ale když jsem se podíval na skóre, prohrávali jsme 1:3. Bylo dost těžké to strávit," komentoval průběh utkání Jágr. Jednačtyřicetiletý český útočník v úvodu třetí třetiny po překvapivé přihrávce Andyho Greenea zpoza branky snížil střelou z těžkého úhlu do odkryté klece.

Zápas New Jersey s Washingtonem:

Domácím záhy vrátil dvoubrankový náskok třicátou trefou sezony Alexandr Ovečkin, ale závěr patřil Devils. Židlický se prosadil z mezikruží a vyrovnávací branku, která jako jediná neměla českou pečeť, obstaral Dainius Zubrus. V první minutě prodloužení zajistil hostům druhý bod Greene, který dorazil do branky Jágrovu střelu. "Od třetí třetiny nám pomohlo pár šťastných odrazů. Ale myslím si, že jsme velmi dobře zareagovali na nepříznivý stav, kdy jsme prohrávali o dva góly, a vybojovali cenné vítězství," dodal Jágr.

V historickém pořadí střelců má před sebou nyní Mikea Gartnera, na něhož ztrácí 14 zásahů. Zároveň se přiblížil v produktivitě sedmému Mariu Lemieuxovi, za kterým zaostává už jen o dva body. Udivuje mě každý večer, když přijdu na stadion. Neznám moc přídavných jmen, jakými bych ho popsal. Jednoduše řečeno, je potěšení s ním pracovat," prohlásil trenér New Jersey Peter DeBoer na adresu Jágra, který bodoval posedmé v řadě a je nejproduktivnějším českým hráčem v soutěži. Nejlepším hráčem zápasu byl v sobotu vyhlášen i David Krejčí, který gólem a asistencí pomohl Bostonu k vítězství 4:1 nad Buffalem.

Český útočník byl autorem vítězné branky, když v úvodu druhé třetiny za stavu 1:1 zakončil přečíslení tři na dva střelou z mezikruží do horního růžku. Po jeho přihrávce přidal v závěrečné části třetí branku Milan Lucic. Podle Krejčího bylo v utkání klíčové, že Bruins za stavu 2:1 ubránili 109 sekund dlouhé oslabení tří proti pěti. V něm sehrál důležitou roli i český útočník, který byl většinu času na ledě. "David je chytrý hokejista, tak jsme ho tam poslali. Museli jsme trochu improvizovat (na trestné byli dva specialisté na oslabení, navíc Chris Kelly je zraněný) a kluci odvedli skvělou práci," pochválil nově složený obranný šik trenér Claude Julien.

Gudas druhým gólem v sezoně zastínil Tlustého

Po dvou brankách Jiřího Tlustého Carolina dvakrát vedla na ledě Tampy Bay, ale nakonec prohrála 2:3 v prodloužení. Utkání rozhodl v čase 62:16 český obránce Radko Gudas, jenž zavezl puk z obranného pásma do útočného a přečíslení tři na jednoho vyřešil střelou nad rameno Justina Peterse. "Připadalo mi, že čeká přihrávku a navíc jsem si nebyl úplně jistý, že se mi povede a že projde. Tak jsem raději vystřelil," řekl Gudas. Druhým gólem v sezoně zastínil výkon Tlustého, který v předchozích sedmi utkáních nebodoval.

Zápas Caroliny s Tampou:

Tlustý, který loni ve 48 zápasech nasázel 23 branek a vytvořil si tím nové osobní maximum, stále hledá pohodu z minulé sezony. Momentálně má téměř v polovině odehraného ročníku šest branek. "Snažím se myslet tak, že musím co nejvíce sypat puky na branku. To je potřeba, když chcete dávat góly, a já jsem to zatím dělal málo," uvedl Tlustý. Další dva útočníci zaokrouhlili v sobotním programu NHL počet českých gólů na deset. Jiří Hudler jubilejní trefou sezony jenom korigoval porážku Calgary 3:4 v Pittsburghu, naopak Radim Vrbata přispěl k výhře Phoenixu 4:3 v prodloužení na ledě Ottawy. Hlavním strůjcem úspěchu Coyotes byl ale útočník Antoine Vermette, autor hattricku.

Třemi zásahy se také podílel Chris Stewart na kanonádě St. Louis 6:0 v Edmontonu. Díky stejnému počinu Ryana Getzlafa uspěl Anaheim 5:3 na ledě New Yorku Islanders a připsal si osmou výhru v řadě, což je nový klubový rekord. Marek Mazanec vydržel v brance Nashvillu necelých patnáct minut, když ho gólem na 3:0 vyhnal na střídačku Tomáš Plekanec z Montrealu. Mazancovi spoluhráči tříbrankové manko smazali, nakonec ale Nashville podlehl 3:4 v prodloužení. "Když se podívám na první třetinu, nehráli jsme v ní špatně. Ale nepodržel nás brankář, který dostal tři branky z pěti střel. Rozhodně to nebyl Mazův večer," prohlásil trenér Nashvillu Barry Trotz.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Calgary 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)
Branky: 11. Dupuis, 12. Zolnierczyk, 35. Crosby, 39. Neal - 27. Byron, 40. Cammalleri, 42. Hudler. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18.663.

Ottawa - Phoenix 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 7. a 35. Methot (na druhou M. Michálek), 24. Smith - 26., 58. a 63. Vermette, 29. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 40:38. Diváci: 16.716.

Los Angeles - Colorado 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 20. J. Carter, 26. Williams, rozhodující sam. nájezd Kopitar - 35. Johnson, 51. O'Reilly. Střely na branku: 39:25. Diváci: 18.118.

Boston - Buffalo 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 10. a 60. Smith, 22. Krejčí, 46. Lucic (Krejčí) - 19. Girgensons. Střely na branku: 39:35. Diváci: 17.565.

Toronto - Detroit 4:5 po sam. nájezdech (1:3, 2:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 8. Franson, 32. Phaneuf, 39. Lupul, 49. Clarkson - 9. Dacjuk, 14. Andersson, 19. Jurčo, 54. Tatar, rozhodující sam. nájezd Alfredsson. Střely na branku: 23:38. Diváci: 19.508.

Tampa Bay - Carolina 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 17. Hedman, 48. St. Louis, 63. Gudas - 5. a 31. Tlustý. Střely na branku: 50:27. Diváci: 19.204.

NY Islanders - Anaheim 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
Branky: 12. a 38. Vanek, 39. Nielsen - 36., 42. a 60. Getzlaf, 51. Perreault, 54. Palmieri. Střely na branku: 21:31. Diváci: 13.108.

Washington - New Jersey 4:5 v prodl. (0:1, 3:0, 1:3 - 0:1) Branky: 31. Chimera (Erat), 35. Grabovskij, 40. Ward (Erat), 49. Ovečkin - 12. a 50. Židlický (na první Jágr), 46. Jágr (Eliáš), 52. Zubrus, 61. Greene (Jágr, Eliáš). Střely na branku: 22:37. Diváci: 18.506.

Columbus - Philadelphia 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)
Branky: 11. a 53. Johansen, 35. a 59. Umberger, 44. Savard, 46. Jenner - 38. a 59. Simmonds (na druhou Voráček), 38. Couturier. Střely na branku: 29:36. Diváci: 14.090.

Nashville - Montreal 3:4 v prodl. (0:3, 2:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 32. Bourque, 39. Spaling, 54. Weber - 12. Subban, 14. Pacioretty, 15. Plekanec, 62. Desharnais. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville necelých 15 minut, inkasoval tři branky z pěti střel a úspěšnost zásahů měl 40 procent. Střely na branku: 34:23. Diváci: 16.095.

Edmonton - St. Louis 0:6 (0:1, 0:1, 0:4)
Branky: 12., 42. a 48. Stewart, 26. Morrow, 43. Schwartz, 53. Berglund. Střely na branku: 23:33. Diváci: 16.839.

San Jose - Dallas 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0) Branky: 32. Demers, 45. Pavelski, rozhodující sam. nájezd J. Thornton - 5. Whitney, 25. Roussel. Střely na branku: 39:46. Diváci: 17.562.

3. Colorado 35 23 2 10 102:83 48
4. Minnesota 37 20 5 12 86:88 45
5. Dallas 35 17 6 12 101:105 40
6. Winnipeg 37 16 5 16 100:108 37
7. Nashville 36 16 4 16 83:103 36