Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Ed Snider - muž, který šéfoval ‚zvířatům‘ a rváčům na ledě. Bála se jich celá liga

Sport

  17:30
PHILADELPHIA - Ve věku 83 let zemřel zakladatel a dlouholetý majitel hokejového klubu Philadelphia Flyers Ed Snider. Americký obchodník, jenž v minulosti vlastnil také basketbalový tým Philadelphia 76ers, podlehl po dvouletém boji rakovině. V roce 1988 byl Snider uveden do hokejové Síně slávy v Torontu.

Ed Snider. foto: Reprofoto

Bylo to možná nejbizarnější období ledního hokeje. Ten v podání Philadelphia Flyers před 40 lety připomínal spíše pouliční bitky. Broad Street Bullies neboli Rváči z Broad Street se díky tomu dvakrát radovali ze Stanley Cupu.

Byl to tehdy riskantní krok. Podnikatel Ed Snider si v polovině 60. let usmyslel přivést hokej do Filadelfie. Moc lidí mu nevěřilo, vždyť hokej v tomhle městě nikoho nezajímal. Jedna z bank se však odhodlala Sniderovi půjčit, a tak v ulici Broad Street vyrostl stadion Spectrum, kde se na podzim 1967 začala hrát NHL. Liga se totiž poprvé uvolila rozšířit své řady. K šesti původním týmům přibylo dalších šest.

Do Filadelfie putovali hlavně nechtění a přestárlí hráči. A mnoho z nich bylo z nového působiště rozladěno. „Já jsem ani nevěděl, kde to město je,“ řekl v dokument HBO Broad Street Bullies útočník Gary Dornhoefer. Když se tahle parta šla představit na radnici, přišlo se na hráče podívat 20 lidí. Během následujících měsíců se to však mělo změnit.

Broad Street Bullies.

Diváci si našli cestu do hlediště už proto, že Flyers se dařilo. Vyhráli svoji divizi, v play off je však tvrdou hrou vyučili hokejisté St. Louis Blues. „Uvědomili jsme si, že tým musí být odolnější, aby nás už nikdo nikdy nezastrašil,“ líčil Snider.

Philadelphia Flyers si začali vybírat velké a tvrdé hráče. A měli šťastnou ruku, když při draftu ukázali na Bobbyho Clarka. Vědělo se o něm, že má talent, ale také cukrovku. Proto o něj nebyl velký zájem, ale Flyers mu věřili. Clarke začal v oranžovobílém dresu růst ve velkého hráče, týmu se však přestalo dařit.

Všechno změnila až sezona 1972–1973. Do té vedl druhým rokem Letce sedmačtyřicetiletý trenér Fred Shero. Tým vyrukoval s novou zbraní: útočníkem Davem Schultzem. Jeho přezdívka zněla Kladivo a dodnes drží rekord NHL v počtu trestných minut za sezonu (472).

„Měli jsme to nejnebezpečnější zvíře v hokejové džungli,“ popisoval útočník Bill Clement. Kladivo bušilo do protihráčů zápas co zápas, když jeho pravačka zasáhla, často odcházel soupeř se zlomeninou. Schultz nebyl sám, do rvaček, pošťuchování a faulů se pouštěli i další. A fanoušci je za to milovali - tedy ti domácí, zbytek NHL je nenáviděl. „Schovejte manželku a děti. Zvířata jsou ve městě.“ I takové titulky vítaly Flyers.

Dotkneš se puku a zabijeme tě

Bitky byly součástí hry od pradávna. Ale až Philadelphia si na jejich využívání postavila styl. Když se mužstvu nedařilo, vyjel na led někdo z tvrdých hochů, seknul soupeře přes ruce a pak ho zmlátil. Když se obraz hry nezměnil, přišla další rvačka. Pokud náhodou hráč Flyers začal v bitce prohrávat, okamžitě přispěchal na pomoc další hokejista. Nebo dalších pět. Než se rozhodčí vzpamatovali, ležel soupeř na ledě zle potlučený. Řečí čísel: šest nejaktivnějších rváčů Letců nasbíralo stejný počet trestných minut jako dalších šest klubů NHL! Proto se mezi hráči ostatních týmů rozmohla Philly flu – filadelfská chřipka.

Tuhle podivnou nemoc dostávali hokejisté před zápasem s Flyers, den po utkání, které vynechali, byli rázem zdraví. Mezi tvrdě hrající se začal počítat i kapitán a tahoun Bobby Clarke. Jeho divoké vzezření bez předních zubů nahánělo některým strach. Traduje se historka, že při zápase s Pittsburghem pohlédl před vhazováním na Pierra Larouche a prohlásil: „Pokud se dotkneš puku, zabijeme tě.“ Mladý forvard Penguins jen zamumlal: „Puk je tvůj, Bobby. Hlavně žádné problémy.“

Zastrašovací styl fungoval. Tou dobou se klubu říkalo už Broad Street Bullies. Tuhle přezdívku vymysleli Jack Chevalier a Pete Cafone z novin Philadelphia Bulletin dne 3. ledna 1973 po divoké výhře Flyers nad Atlantou. Rváči s Berniem Parentem v brance v sezoně 1974–75 došli až na samý vrchol. Skvělý gólman, skvělý útok a tvrdí hoši – tenhle mix fungoval.

Ed Snider (vlevo) mluví s Johnem Zieglerem, tehdejším šéfem NHL.

„Můžete zastrašovat a mlátit koho chcete, ale bez talentu nevyhrajete,“ prohlásil jeden z nejlepších hokejistů všech dob Phil Esposito. „Oni talentměli.“ Nezájem o hokej? To už dávno neplatilo, město tvrdě pracujících dělníků si své tvrdě pracující hráče zamilovalo, noc co noc bylo vyprodáno. Odměnou jim byl Stanley Cup na jaře 1974 i 1975.

Obrovskou zásluhu na těchto úspěších měl trenér Shero. „Měl jsem tým, který se rád pral. Tak jsem je nechal,“ usmíval se vždy. Tenhle Kanaďan si vysloužil už v první sezoně ve Philadelphia Flyers přezdívku The Fog – Mlha. Po jednom zápase se totiž chtěl jít vydýchat mimo arénu. Dveře, kterými odešel, měly ale zvenku kouli. Když začala tisková konference, Shero chyběl. Reportéři ho marně hledali po celé hale, kouč prostě zmizel v mlze...

Průkopník Shero psal vzkazy

Shero – onen ďábelský génius – jako první v NHL najal na celou sezonu asistenta, jako první používal k analýze video či jako první využíval během sezony kondiční trénink. S hráči však prakticky nemluvil. Buď jim napsal vzkaz na papír, nebo na tabuli v kabině. Proslul větou, jíž motivoval svůj tým v roce 1974 – před šestým utkáním finále s Bostonem na tabuli napsal: „Dnes vyhrajte a zůstaneme spolu navěky.“ Opár hodin později křepčili hráči poprvé s pohárem...

V roce 1974 vyhlásili Shera nejlepším koučem celé NHL. Flyers trénoval do roku 1978, další tři roky vedl New York Rangers. Během té doby u něj lékaři objevili rakovinu žaludku. Zákeřné nemoci podlehl 24. listopadu 1990 v 65 letech.

Před dvěma týdny oznámila Hokejová síň slávy, že na podzim se stane jejím členem. „Nemá smysl ptát se, proč se tak nestalo již dříve. Teď přijde ten šťastný den, kdy bude člověk, který si to nesmírně zaslouží, přijat,“ prohlásil Snider.

Jméno Shero ale neupadlo v zapomnění. Syn Ray je generálním manažerem New Jersey.

Éra slavných Flyers skončila koncem 70. let, když NHL měla jejich výstřelků po krk. Pro většinu lidí mimo Filadelfii představovali to nejhorší, co mohl hokej nabídnout. Liga zpřísnila pravidla, co se týče faulů a bitek. Letci už nikdy poté Stanley Cup nevyhráli.

Každé drama, i to sportovní, potřebuje padouchy a hrdiny. Broad Street Bullies nabídli oboje.