Zázrak se nekonal, Slavia i na Anderlechtu dostala tři góly a v Evropě končí

22:00
PRAHA - Fotbalistům pražské Slavie se zázrak nepodařil a do Evropské ligy nepostoupili. V odvetě 4. předkola prohráli na hřišti Anderlechtu Brusel 0:3, stejně jako v prvním utkání doma.

O vyřazení Slavie bylo prakticky rozhodnuto už po prvním duelu foto: ČTK/AP

Úvodní dvě branky v odvetě padly z pokutových kopů, které proměnili Youri Tielemans a Lukasz Teodorczyk. Výhru belgického celku pečetil Michaël Heylen.

Anderlecht Brusel - Slavia Praha 3:0 (2:0)
Branky: 22. Tielemans z pen., 40. Teodorczyk z pen., 60 Heylen. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.). ŽK: Sylla - Mikula, Ngadeu. První zápas: 3:0, postoupil Anderlecht.

Anderlecht: Roef - Heylen, Dendoncker, Nuytinck, Acheampong - Chipciu, Badji, Tielemans (62. Doumbia), Capel - Hanni (70. Sowah) - Teodorczyk (57. Sylla). Trenér: Weiler.
Slavia: Berkovec - Mikula, Frydrych, Ngadeu, Jablonský - Souček - Van Kessel, Hušbauer (69. Bílek), Barák (46. Mihalík), Zmrhal - Mešanovič (46. Van Buren). Trenér: Uhrin ml.

Slavia nedosáhla na první postup do skupiny od roku 2009 a unikla jí tak prémie 65 milionů korun, kterou UEFA vyplácí za postup do hlavní fáze.

Uhrin šetřil opory

Trenér Slavie Dušan Uhrin mladší už po prvním utkání tušil, že postup je hodně daleko, proto se rozhodl šetřit některé opory na nedělní ligový zápas v Plzni.

Slavia živila naději na zvrat jen do 21. minuty, než stoper Ngadeu stáhl Badjiho a sudí odpískal pro Anderlecht penaltu. Tu zahrával Tielemans a i když brankář Berkovec vystihl směr, na dobře umístěnou střelu nedosáhl.

Anderlecht s přehledem kontroloval hru a do poločasu ještě zvýšil po další penaltě. Tentokrát však zřejmě sudí odpískal kontakt Hušbauera s Acheampongem chybně, jelikož domácí bek situaci přihrál. Berkovec šel znovu na správnou stranu, ale střelu Teodorczyka opět nezastavil.

„Utkání se mi hodnotí špatně, protože jsme prohráli. Vstoupili jsme do odvety celkem slušně, hned v úvodu jsme si dokázali vytvořit šanci. Anderlecht je však kvalitní soupeř, dal navíc první i druhou branku ze zbytečných pokutových kopů, což vás srazí dolů,“ řekl po utkání trenér Uhrin.

Pražané soupeřovu výhru neohrozili

Slavia toho směrem dopředu při absenci kanonýra Škody příliš nevymyslela. Naopak po změně stran přežila další velkou šanci domácích. Po závaru se ocitl ve vápně sám Badji, jeho technickou střelu však zastavila tyč.

V 60. minutě už ale přišel třetí gól domácích. Pravý bek Heylen se z dálky opřel do míče a parádní střelou do šibenice nedal Berkovcovi šanci. Utkání se pak už jen dohrávalo.

„Je to škoda, chtěli jsme tu vyhrát. Myslím, že pro vítězství nebo lepší výsledek se ale musí hrábnout až na dno svých sil, což tam nebylo. Chtěli jsme hrát úplně jinak, bylo chybou hráčů, že nedrželi blok. Věděli jsme, že domácí jsou dobří na míči, takže jsme proti nim nechtěli vycházet z nějakého presinku. Dělali jsme pak zbytečné chyby, otevírali jsme jednu stranu,“ hodnotil Uhrin.

Ačkoli se mu nelíbil výkon některých hráčů, nad změnami v kádru nepřemýšlí. „Musíme sehrát tým a soustředit se na hráče, které máme. Přišli noví hráči, poskládali jsme nový tým,“ dodal.