Zázrační mladící Messi a Bojan dotáhli Barcelonu k další trofeji

9:45
PRAHA/BARCELONA - VIDEO První trofej v letošní sezoně pro sebe ukořistil vládce té poslední nejen ve Španělsku, ale také v Evropě - FC Barcelona. V nových dresech si fotbalisté katalánského gigantu poradili s baskickým Athleticem Bilbaem 3:0 a po výhře předminulou neděli 2:1 mohli začít Puyol a spol. slavit.

Bojan Krkič. foto: ČTK

Nebyla to žádná óda na fotbal. Barcelonský kolos, který v loňské sezoně despoticky ovládl fotbalovou Evropu se do té nové rozjíždí zatím pomalu. Na hrdý baskický celek z Bilbaa to ovšem stačilo - stejně jako před týdnem.

Katalánci nastoupili do utkání v sestavě, která se již notně přiblížila té ideální ligové, tedy i s největšími posilami z Interu Milán Maxwellem a Zlatanem Ibrahimovicem. A především souhra útočné vozby Henry-Zlatan-Messi má zatím do sehraného fotbalového orchestru daleko. "Zlatan hrál dobře, ale je jasné, že jeho souhra s Messim a Henrym chce ještě čas. Je to ale skvělý fotbalista," hodnotil po utkání součinnost útoku kouč Pepe Guardiola.

Barcelonští sice měli celé utkání pevně v rukou, ovšem do velkých šancí se ředevším v první půli nebyli schopni dostat. Finální fázi kazilo až příliš mnoho nepřesností. Hosté z Bilbaa, kteří po prvním utkání museli vstřelit dva góly, ale domácím cestu za výhrou usnadnili. Za celé utkání totiž jeho hráči ani nevystřelili na Valdésovu branku.

FC BARCELONA 3:0 ATLHETIC BILBAO:

O osudu zápasu tak rozhodla první polovina druhého dějiství - v 50. minutě předvedl své kousky Messi a bylo to 1:0. Tentýž hráč o čtvrt hodinu později s přehledem proměnil penaltu, kterou domácí kopali po sporném faulu jednoho ze stoperů baskického celku na Daniho Alvése. "Messi se opět bavil fotbalem a díky tomu bavil fotbalem i fanoušky, je to úžasný hráč," chválil Argentince Guardiola.

V 72. minutě předvedl svůj hlad po gólech mladičký Bojan Krkič. Barcelonský kouč mu v letošní sezoně slíbil více příležitostí a katalánský klenot mu důvěru oplácí. Minutu po svém příchodu na hřiště uštval oba stopery Athleticu, kličkou si položil i brankáře a s přehledem "došťouchal" míč do sítě potřetí.

Barcelona tak oslavila svůj osmý triumf ve španělském Superpoháru a v pátek může získat i ten evropský - v Monaku se střetne coby vítěz Ligy mistrů se Šachťarem Doněck, který ovládl poslední ročník Poháru UEFA (nyní Evropské ligy).