Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Zážitek, nádherná atmosféra. Češi si Winter Classic užívali

10:46
ANN Arbor (Od naší spolupracovnice) - Největší, nejlepší, nejhokejovější. Takové mělo být podle NHL utkání pod širým nebem mezi Detroitem Red Wings a Torontem Maple Leafs. Podle rekordní návštěvy 105 491 diváků a atmosféry na michiganském stadionu se dá říct, že se to podařilo.

Český obránce Jakub Kindl při zápase Winter Classic proti Torontu. foto: ČTK/AP

Toronto v utkání zvítězilo 3:2 po samostatných nájezdech, když vítěznou trefu zaznamenal Tyler Bozak.

Zápas pod širým nebem neboli NHL Winter Classic, doslovně přeloženo "zimní klasika". A zimní klasika to díky teplotám hluboko pod bodem mrazu a hustému sněžení opravdu byla. Navíc se spolu utkaly dva týmy z originální zakládající šestice NHL.

Prostě ideální hokejová romantika.

"To je zážitek, který si budu pomatovat do konce kariéry," poznamenal český obránce Detroitu Jakub Kindl. "Led byl díky té zimě super, ale sněhu bylo hodně. Každých pár minut ho museli odklízet," dodal.

Další český hokejista, brankář Petr Mrázek, si venkovní utkání užil alespoň v roli náhradníka. "Byla to nádherná atmosféra. Nejdřív mi říkali, že možná budu chytat, ale Jimmy Howard se uzdravil, ale i tak jsme si to užil," řekl jednadvacetiletý gólman.

"Zápas byl fantastický,“ komentoval slovenský útočník ve službách Red Wings Tomáš Tatar. "Měl všechno. Padaly gól, bylo prodloužení i nájezdy a myslím, že si to fanoušci užili."

Pro diváky to byla nejen výborná podívaná, ale i skvěle připravená akce. Ochotní pořadatele rádi poradili a do dějiště zápasu svezly diváky školní autobusy z Detroitu a Ann Arboru.

FOTOGALERIE

Winter Classic mezi Detroitem a Torontem přilákal rekordní diváckou návštěvu.

V okolí stadionu zvaném The Big House na návštěvníky čekala fanouškovská zóna s občerstvením, hokejovou zábavou, stánky se suvenýry a živou hudbou.

"Život je o momentech," řekl po utkání kouč Detroitu Mike Babcock. "Nebudete si pamatovat všechno, ale tohle je jedna z těch speciálních chvil."

Těžké podmínky

Speciální to bylo i pro torontského forvarda Jamese Van Riemsdyka, který chodil rok na střední školu hned vedle michiganského stadionu. Navíc to pro čtyřiadvacetiletého Američana bylo třetí utkání pod otevřeným nebem.

"Tohle je místo, kde jsem s velkým hokejem začínal, takže je to opravdu něco neuvěřitelného být zpět v Ann Arbor. A třetí venkovní zápas? No dneska byla opravdu zima," usmál se Van Riemsdyk.

Ačkoliv podmínky hráčům ztěžovaly předvést ten nejlepší výkon, i tak to byl kvalitní zápas. "Hráči se s počasím porvali a snažili se hrát co nejlépe," řekl trenér Babcock.

Po základní hrací době byl stav utkání nerozhodně 2:2. V prodloužení gól nepadl, tak na řadu přišly samostatné nájezdy. Právě tam se ukázalo, jak je padající sníh nepříjemný.

Tatar byl jedním z exekutorů v nájezdech, ale neproměnil. "Začalo mi to skákat už od červené čáry. Nemůžu se ale na sebe zlobit. Těsně před gólmanem mi to ještě jednou skočilo. Mrzí mě to, možná jsme měl volit jednodušší zakončení," dodal hbitý útočník.