Jakš jako jediný Čech v Novém Městě bodoval, Bauer v páté desítce

15:57aktualizováno  17:02
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě 20. místo a jako jediný Čech bodoval. Lukáš Bauer při debutu v sezoně doběhl na 43. pozici. Závod na 15 km volnou technikou vyhrál Francouz Maurice Manificat, jenž o více než deset sekund porazil lídra SP Martina Johnsruda Sundbyho z Norska a uštědřil mu první porážku v sezoně v distančním závodu.

Lukáš Bauer v Novém Městě na Moravě. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Závod na 10 km ovládla vedoucí žena Světového poháru Therese Johaugová. Norskou krajanku Astrid Jacobsenovou porazila o 4,6 sekundy, třetí skončila Američanka Jessica Digginsová. České reprezentantky nebodovaly, nejlepší byla na 38. místě Petra Nováková.

Bauer nastoupil poprvé v sezoně, po pauze kvůli zlomeným žebrům doběhl na 43. pozici. „Samozřejmě se nedalo čekat, že po třech měsících ležení na gauči udělám výsledek. Ale jsem rád, že jsem mohl startovat,“ prohlásil. „Žebra jsem necítil, teď mám spíš problémy s nohama,“ řekl Bauer.

Jakš chtěl být do dvacítky, což se mu nakonec povedlo. „Nebylo to ideální, ale žádnej propadák také ne,“ hodnotil nejlepší Čech.

„Nejelo se mi pocitově úplně špatně, ale bohužel to není ideální forma, v které bych chtěl být,“ řekl Jakš.

V druhém okruhu ho dojel nakonec dvanáctý Nor Mathias Rundgreen, s nímž se vezl až do cíle.

Petra Nováková.
Martin Sundby.

„Ale na konci trochu tuhnul. Kdyby to byl nějaký adept na stupně vítězů, tak bych se vyvezl a ten výsledek mohl být lepší. Ale já neměl sílu, abych jel vyšší tempo sám,“ uznal český závodník.

Sundby přišel o neporazitelnost, vedení v SP ale udržel. Manificat ho předčil o více než deset sekund. Třetí místo obsadil Rus Sergej Usťugov.

Johaugová neměla soupeřku, nejrychlejší byla od prvního mezičasu a před sebe nepustila žádnou z konkurentek.

Nováková začala zostra, úvodní mezičas po 500 metrech ji zastihl na druhém místě takřka ve shodném času jako Johaugovou, ale pak zvolnila a pořadím se propadala. Nakonec za vítěznou Norkou zaostala o dvě minuty.

„Před startem jsem se strašně bála, aby mě nepotkalo to samé jako v Toblachu,“ připomněla Nováková výpadek formy vinou nemoci v etapě Tour de Ski, kterou kvůli tomu nedokončila.

„Takže jsem byla opatrná, ale podle pocitů organismus pracoval dobře, takže snad to je na dobré cestě,“ dodala česká lyžařka.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.