Závod boulařek patřil kanadským sestrám, Sudová byla devátá

16:19
ROZA CHUTOR (Od našeho zpravodaje) - Česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová na olympijskou medaili nedosáhla. V závodě boulařek vyhrála sice první finálovou jízdu, ale ze druhého kola už nepostoupila do superfinále.

Letím! Česká boulařka Nikola Sudová foto: MAFRA - Michal Růžička

Závod ovládly kanadské sestry Dufour-Lapointeovy, mladší Justine bere zlato, starší Chloe patří stříbro. Bronz zbyl na obhájkyni prvenství Hannah Kearneyovou z USA. Třetí ze sesterské sestavy Maxime Dufour-Lapointeová stejně jako Sudová skončila v druhém kole, před branami superfinále.

Sudová musela na rozdíl od největších favoritek absolvovat odpoledne i druhé kvalifikační jízdy, ale na její vstup do finále to nemělo vliv. Zajela výbornou a čístou jízdu. Předvedla helikoptéru s roznožkou a salto vzad skrčeně. Ujala se vedení, a to jí vydrželo až do konce prvních jízd.

Ve druhé jízdě zopakovala stejné skoky, ale byla pomalejší a získala tak nižší bodové hodnocení. Na soupeřky, které se zlepšily, to nestačilo.

"Bylo to špatné, chtělo to zrychlit," hned věděla Sudová. "Přede mnou jelo hodně holek a trať byla hrubší a zavřenější než minulou jízdu, pak se mi jede hůř, nejde mi to tolik narovnat. Svah kope."

ONLINE JSME SLEDOVALI ZDE

Finále bylo rozdělené do tří jízd. V té první se představilo dvacet nejlepších lyžařek, do druhé postoupilo dvanáct boulařek a "superfinále" se týká jen šesti nejlepších.

"Vítězství v první jízdě mě povzbudilo. Chtěla jsem medaili a byla jsem rozhodnutá závodit Buď a nebo," říkala Sudová. "Ale když vjedete do boulí a jedna vás kopne do strany, tak se to blbě narovnává. Člověk pak musí všechno dělat dvakrát rychleji, aby se mezi boule zase dostal. Byla to moje chyba."

První jízda jí potvrdila, že měla na medaili. V superfinále by za stejný výkon bylo stříbro... "Já jsem si myslela, že na to mám, i když spousta lidí mi nevěřilo," tvrdila. "Deset holek tady má na medaili, v závodě šlo o to, komu vydrží štěstí a forma. V tolika jízdách je složité udržet koncentraci."

Své olympijské maximum, kterým bylo šesté místo z Turína 2006 tak Sudová nezlepšila. Další česká reprezentantka Tereza Vaculíková upadla ve druhé kvalifikaci a do finále se nedostala.

Akrobatické lyžování - jízda v boulích

Ženy: 1. J. Dufourová-Lapointeová 22,44, 2. Ch. Dufourová-Lapointeová (obě Kan.) 21,66, 3. Kearneyová (USA) 21,49, 4. Uemuraová (Jap.) 20,66, 5. Coxová (Austr.) 19,43, 6. Outtrimová (USA) 19,37, 7. Galyševová (Kaz.), 8. Rachimovová (Rus.), 9. Sudová (ČR), 10. Robichaudová (Kan.), ...27. Vaculíková (ČR).