Závadová na MS vylepšila rekord, ale nepostoupila

15:13
ŠANGHAJ - Ani další vylepšení českého rekordu nepomohlo plavkyni Barboře Závadové na mistrovství světa v Šanghaji do finále polohové dvoustovky. Časem 2:14,03 skončila patnáctá.

ilustrační foto foto: Reuters

Osmnáctiletá Závadová překonala v dopoledních rozplavbách svůj dva týdny starý český rekord z mistrovství republiky v Praze o půl sekundy. V semifinále posléze ubrala dalších pět setin, k postupu mezi elitní osmičku by však musela zrychlit ještě o více než dvě vteřiny.

První mistrovské tituly získali na kraulové čtyřstovce Korejec Pak Te-hwan a Italka Federica Pellegriniová, která porazila olympijskou vítězku Rebekku Adlingtonovou z Velké Británie o více než dvě sekundy. Závody kraulařských štafet na 4x100 metrů vyhráli Australané a Nizozemky.

Americká čtveřice s fenomenálním Michaelem Phelpsem doplavala za Francií pro bronz. Poprvé od diskvalifikace své polohové štafety na MS 2007 v Melbourne tak kvarteto USA na velkých závodech nezvítězilo.

"Nezačali jsme tady tak, jak jsme si představovali. Je to škoda, ale snad budeme mít o to větší motivaci v dalších závodech," řekl zklamaný Phelps, který na prvním úseku štafety prohrál s Australanem Jamesem Magnussenem o více než půl sekundy. "Říkal jsem ale, že chci být rychlejší než loni, a byl jsem rychlejší než loni," dodal čtrnáctinásobný olympijský vítěz.