Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Zase jen brambory. Vítkové chybělo k medaili devět sekund, Soukalová dojela pátá

12:30aktualizováno  14:31
OSLO/PRAHA - Českým biatlonistům není na MS v Oslu souzeno. Na své konto si připsali další dvě umístění pod stupni vítězů. K šestému místu ze smíšené štafety a čtvrtému místu Gabriely Soukalové ze sprintu přidali ve středečním vytrvalostním závodě biatlonistek na 15 kilometrů čtvrté a páté místo. Veronika Vítková zaostala za bronzovou Němkou Dahlmeierovou o devět sekund, o deset sekund za ní skončila Gabriela Soukalová.

Veronika Vítková skončila těsně za medailí, přesto je čtvrté místo jejím nejlepším výsledkem z MS. foto: Český biatlon - Petr Slavík

Soukalová už teď medaili udělá. Umí se rychle otřepat, říká její bývalý trenér

Vítková, která udělala na střelnici jedinou chybu na druhé položce, tak i ve čtvrtém závodě na MS skončila do osmého místa.

Po šestém místě ze smíšené štafety skončila sedmá ve sprintu a osmá ve stíhačce.

Gabriela Soukalová během občerstvení na MS v Oslu.
České fanoušky bylo na MS v Oslu hodně vidět

„Určitě panuje spokojenost, ale budu se opakovat. Škoda jedné trestné minuty, vím o ní, byla to utažená rána na 12 hodin. Každopádně je to jeden z mých lepších výsledků ve čtyřpoložkovém závodě,“ řekla pro Českou televizi Vítková.

„Jak jsem sbírala štěstí po celou sezonu, tak tady ho nemám, mám spíš smůlu. Moc mě to mrzí. Už po první střelbě jsem si uvědomovala, že musím všechno další trefit,“ přiznala Soukalová.

Online reportáž si přečtěte ZDE

Obě Češky budou útočit na medaili ještě v páteční štafetě žen a nedělním závodu s hromadným startem.

Vítková sice byla po poslední střelbě na třetím místě s náskokem 14 sekund na Dahlmeierovou, která byla po čtvrté střelbě až devátá.

Němka umí poslední kolo famózně

Vítězka stíhačky však znovu potvrdila, že je v posledních kolech nejlepší běžkyní, svou ztrátu na Vítkovou stáhla během poloviny okruhu a na zbytku trati navíc nadělila Vítkové dalších devět sekund.

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):

1. Dorinová Habertová 44:02,8 (1 trest. minuta), 2. Bescondová (obě Fr.) -12,2 (1), 3. Dahlmeierová (Něm.) -1:17,8 (2), 4. Vítková-1:26,8 (1), 5. Soukalová -1:36,8 (2), 6. Hildebrandová (Něm.) -1:37,7 (1), 7. Guziková (Pol.) -1:39,4 (1), 8. Wiererová (It.) -1:43,3 (2), 9. Varvynecová (Ukr.) -1:56,3 (1), 10. Runggaldierová (It.) -1:57,5 (1), ...45. Charvátová-4:44,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů):

1. Soukalová 996 b., 2. Dorinová Habertová 910, 3. Wiererová 868, 4. Mäkäräinenová (Fin.) 737, 5. Hildebrandová 708, 6. Dahlmeierová 702, 7. Vítková 665, ...24. Puskarčíková 292, 30. Charvátová 213, 77. Landová 22, 90. J. Jislová 7.

„Věřil jsem jí i ve finiši, je v tom silná. Ale Němka poslední kolo umí famózně. Bohužel to nedopadlo, ale perfektní výkon. Obě holky měly k medaili našlápnuto,“ uvedl trenér Zdeněk Vítek.

Stejně jako Dahlmeierová udělala dvě chyby na střelnici i Soukalová, na úvodní a závěrečné položce. V posledním kole sice předstihla Polku Gužikovou a Němku Hildebrandovou, i já však předstihla Dahlmeierová.

Třetí česká reprezentantka Lucie Charvátová dlouho bojovala o skvělý výsledek. Ale na poslední střelbě přišly dvě trestné minuty a v cíli nakonec byla pětačtyřicátá.

„Do poslední položky to měla perfektně rozjeté. Pak tam ale nechala dvě zbytečné rány nahoře,“ přiznal Vítek.

Francouzi mají další zlato

Čtvrtou medaili ve čtvrtém závodě slaví Francouzka Marie Dorinová-Habertová, která triumfovala stejně jako ve smíšené štafetě. Ve sprintu brala stříbro, ve stíhačce pak bronz.

Na druhém místě pak rovněž s jednou chybou skončila další členka vítězné smíšené štafety Anais Bescondová.