Hert nebodoval. V Detroitu a Pittsburghu rozhodla jediná branka

7:50
NEW YORK - Český útočník Jiří Hudler bodoval i v osmém utkání letošní sezony, když dvěma přihrávkami přispěl k výhře Calgary 3:2 na ledě Los Angeles. Zbývající dva duely pondělního programu NHL rozhodla jediná branka. Hokejisté Colorada eliminovali druhý nejproduktivnější útok NHL a v Pittsburghu vyhráli 1:0. Stejným poměrem, ale až po samostatných nájezdech, uspělo San Jose v Detroitu.

Hokejisté Colorada v Pittsburghu vyhráli 1:0.

Hudler má nyní na kontě čtyři branky a sedm asistencí. V produktivitě českých hráčů předstihl doposud vedoucího Tomáše Hertla (7+3) a prodral se i do elitní desítky celé soutěže. Olomoucký rodák sérii protáhl v úvodu druhé třetiny, kdy po jeho akci v přesilové hře srovnal na 1:1 Mike Cammalleri.

Skóre se v utkání měnilo pouze při nestejném počtu hráčů na ledě. Calgary potrestalo další vyloučení soupeře a dostalo se do vedení, ale následně během své početní výhody i inkasovalo. Rozhodnutí tak přinesla až závěrečná minuta, v níž za asistence Hudlera rozhodl v přesilovce o výhře Flames T. J. Brodie.

Jedinou branku Colorada vstřelil v prostřední třetině Gabriel Landeskog a brankář Jean-Sebastien Giguere si připsal díky 34 úspěšným zásahům druhé čisté konto v sezoně. Dalších 20 pokusů Penguins zablokovala obrana Avalanche, pět z nich český obránce Jan Hejda. I proto Sidney Crosby, lídr kanadského bodování soutěže, poprvé v letošním ročníku nebodoval.

Avalanche skončilo v minulé sezoně předposlední, pod vedením Patricka Roye ale omlazený tým pookřál. "Je to nová sezona, nový přístup. Věřil jsem, že bychom mohli být v bilanci výher a proher nad hranicí 50 procent, ale že osm z úvodních utkání vyhrajeme, to bych nevěřil," připustil Giguere.

Právě gólmani Colorada jsou základem úspěšného vstupu do soutěže, nejlepšího v historii klubu. Giguere společně se Semjonem Varlamovem inkasovali v devíti zápasech jen dvanáct branek. "Naši brankáři jsou vynikající. Každý je ale součástí dosavadního úspěchu. Je to příběh 23 mužů," řekl trenér Roy.

Pittsburgh byl v utkání výrazně aktivnější, soupeře přestřílel 34:14, ale ani v sedmi přesilovkách nenašel gólový recept. "Zasloužili jsme si lepší osud. Ale to už tak někdy bývá. Jindy zase vyhrajete, přestože si to nezasloužíte," komentoval snažení domácích Crosby.

Před sezonou podceňované Colorado se na pár minut dostalo i do čela celé soutěže, než se zpět vrátilo San Jose. Brankářský duel mezi domácím Jimmym Howardem a hostujícím gólmanem Anttim Niemim rozhodl ve druhé sérii Logan Couture, který byl jediným úspěšným střelcem penaltového rozstřelu. "V prvních osmi utkáních jsme dali dost branek (39). Nečekali jsme, že tohle tempo udržíme," uvedl k bezbrankovému stavu po 65 minutách Couture.

Oba týmy hrály zodpovědně z obrany a trenér San Jose Todd McLellan zápas přirovnal k utkání play off. "Byla to taktická bitva, ani jeden z týmů nedostal mnoho prostoru. Dokonce ani v přesilovkách si toho nikdo moc nevytvořil." A s jeho slovy souhlasil i domácí kouč Mike Babcock. "Ani jeden nedal tomu druhému dýchat. Oba týmy taky skvěle napadaly a dohrávaly souboje, byl to dobrý zápas."

Výsledky NHL

Detroit - San Jose 0:1 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd Couture. Střely na branku: 24:27. Diváci: 20.066.

Pittsburgh - Colorado 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 26. Landeskog. Střely na branku: 34:14. Diváci: 18.606.

Los Angeles - Calgary 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky: 19. Doughty, 37. J. Carter - 23. Cammalleri (Hudler), 34. Monahan, 60. Brodie (Hudler). Střely na branku: 29:25. Diváci: 18.118.