Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Dva góly za třináct minut. Plzeň porazila Spartu, mistr v útoku selhal

20:00aktualizováno  22:31
PLZEŇ/PRAHA - Fotbalový hit podzimu vyzněl pro Plzeň. Lídr tabulky ve 13. kole první ligy porazil Spartu 2:0 a v tabulce se jí utrhl na čtyři body, což už je velmi slušný náskok. Zápas se lámal v úvodu, kdy hosté nadějnou možnost nevyužili a následně inkasovali z rohu a po brejku.

Fotbalisté Plzně se radují ze vstřelené branky. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Plzeň vyhrála s přehledem a ukázala, kdo je v Česku momentálně nejlepší. Svého největšího rivala porazila po víc než dvou letech a pěti zápasech. Sparťané totálně zklamali, za celý zápas ani jednou netrefili bránu...

Plzeň využila hned první standardku. Ve 12. minutě Hrošovského centr z rohu letěl vysoko a dlouho. Bičík zůstal na čáře, jeho spoluhráči neskákali a tak vytáhlý stoper Hejda, který do Plzně před dvěma lety přišel ze Sparty, snadno hlavičkoval k tyči.

Radost z gólu. Václav Pilař (vlevo) a Tomáš Hořava.
Hlavička! Lukáš Hejda z Plzně se prodral k zakončení.
Fotbalisté Plzně se radují ze vstřelené branky.
Souboj o míč. Lukáš Vácha (vlevo) a Václav Pilař.

I druhý gól padl po chabém důrazu hostů. Kadeřábek na polovině hřiště šel do souboje s Pilařem hodně slabě, snad aby spoluhráče z reprezentace nefauloval. Pak se sice stihl vrátit, ale společně s Brabcem se seběhli právě k Pilařovi. Ten mezi nimi míč šikovně prostrčil a Hořava uháněl sám na bránu. Bičíka lehce přehodil. Běžela 23. minuta a bylo hotovo.

Sparťané totiž nevypadali, že by s nepříznivým stavem něco udělali. Podle obdržených branek mají sice nejlepší obranu v soutěži, ale to jen proto, že ji žádný z ligových soupeřů pořádně neprověřil. Když narazila na nejlepší útok soutěže, nestíhala. Byla chatrná a slabá, hráči si počínali naivně, často jen stínovali.

Největší rozdíl mezi oběma soupeři byl v důrazu, v dostupování hráčů. Domácí jezdili po zadku, hosté si přijeli zahrát fotbal. Snad jako by na velký zápas nebyli připraveni. Podobně vyhořeli v červenci v kvalifikaci o Ligu mistrů v Malmö a teď znovu. Reprezentanti vůbec nebyli vidět - Kadeřábek, Vácha, Krejčí, Dočkal, Lafata týmu nepomohli.

Přitom první minuty patřily jim. Dočkal s Váchou stříleli nad, Krejčího průnik za obranu a jeho přízemní přihrávku do malého vápna na Lafatu domácí zadáci jen s obtížemi zblokovali.

Domácí soupeře chytře nechali hrát, nechali ho držet míč, protože věděli, že při jakékoli sparťanské nepřesnosti a zisku míče dokážou nebezpečně zaútočit. Na sparťanský postupný útok byli připraveni.

Hrál se svižným fotbal bez výraznějších excesů, sudí Jílek si při občasných strkanicích uměl zjednat respekt. Horší to bylo s domácími fanoušky, kouř z dýmovnic zápas třikrát na několik minut přerušil.

Domácí po zisku dvougólového náskoku zápas v klidu kontrolovali, vzadu si na soupeře počkali a jeho nevýraznou snahu dopředu lehce eliminovali. Z brejků pak měli šance. Petrželu i Vaňka vychytal Bičík a Hořava z přímého kopu trefil břevno...

V nastavení Matějovský zastavil unikajícího Tecla a za zmaření vyložené příležitosti dostal červenou kartu.

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 2:0 (2:0)

Branky: 12. Hejda, 23. Hořava. Rozhodčí: Jílek - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Pilař, Kozáčik, Hořava - L. Krejčí, Dočkal, Costa, Kadeřábek, Bednář. ČK: 90.+3 Matějovský (Sparta). Diváci: 11.354 (vyprodáno).

Plzeň: Kozáčik - Řezník (68. R. Hubník), Hejda, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Petržela (90. Kovařík), Hořava, Pilař - Holenda (64. Tecl). Trenér: Koubek.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, J. Brabec (74. Bednář), Holek, Costa - Vácha - Konaté (67. Přikryl), Dočkal, Matějovský, L. Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.