Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Slovan přípravu na Spartu nepodcenil. Podle slov klubu selhali pořadatelé

17:18
BRATISLAVA/PRAHA - Vedení Slovanu Bratislava přiznalo pochybení pořadatelské služby v utkání Evropské fotbalové ligy se Spartou, které bylo minulý týden přerušeno kvůli řádění fanoušků.

Až se zpožděním zasahovali těžkooděnci, aby situaci na stadionu uklidnili. foto: ČTK

Zástupci klubu také uvedli, že kromě řádění sparťanských příznivců zaměstnaly pořadatele i provokace fanoušků domácího týmu. Slovan neočekává, že ho UEFA za incidenty potrestá uzavřením stadionu.

Disciplinární komise UEFA zahájila s oběma kluby řízení, verdikt zveřejní ve čtvrtek.

„Vzhledem k tomu, že se fanoušci Sparty dostali do jiného sektoru, tak je to chyba organizátora. Udělali jsme maximum, co se dalo. Nejsme spokojeni s tím, co se stalo,“ řekl novinářům bezpečnostní manažer slovenského klubu Marek Bednárik. Tvrdil ale, že klub přípravu na utkání nepodcenil.

Utkání mezi Slovanem a Spartou trvalo jen 42. minuta. Pak ho rozhodčí pro...
Někteří fanoušci před násilím utekli na hrací plochu.
Až se zpožděním zasahovali těžkooděnci, aby situaci na stadionu uklidnili.
Těžkooděnci obklopili sektor Sparty. První poločas zápasu se Slovanem přinesl...

Podle Bednárika Slovan na utkání nasadil 230 členů pořadatelské služby a dalších 30 dobrovolníků, což bylo asi o čtvrtinu více než v předchozím domácí duelu v Evropské lize s Neapolí. Řekl rovněž, že po prvních incidentech sparťanských fanoušků odčerpaly síly pořadatelské službě provokace několika desítek příznivců domácího týmu.

Zápas byl přerušen ve 41. minutě, kdy sparťanští chuligáni prolomili dvě bariéry a vnikli mezi domácí příznivce. Situaci dostali pod kontrolu až přivolaní těžkooděnci. Sparta v utkání zvítězila 3:0.

Slovenská média pořadatelské službě mimo jiné vytkla, že nepostavila členy ochranky mezi jednotlivé sektory diváků, kteří tak byli odděleni pouze provizorním oplocením. Stadion Pasienky je zastaralý a klub může hrát domácí utkání v Evropské lize jen na základě výjimky od UEFA.

Generální ředitel Slovanu Dušan Tittel za nedostatečnou organizaci neočekává od UEFA trest v podobě uzavření stadionu na další domácí utkání Evropské ligy.

Tvrdí, že pořadatelská služba splnila všechna potřebná opatření, která vyžaduje slovenská legislativa. Podle zákona o organizaci sportovních akcí za veřejný pořádek odpovídá pořadatel a až v případě, že se mu situace vymkne z rukou, může přivolat na pomoc policii.

„Organizátor splnil, co mu zákon ukládá. Měli jsme více než dvojnásobný počet pořadatelů“ uvedl Tittel. Pro fanoušky Sparty vyčlenil Slovan přes 900 místo původně požadovaných 2000 vstupenek.

Klub by podle Tittela do budoucna uvítal změnu zákona tak, aby policejní jednotky mohly být přítomny na tribunách už od začátku utkání. Dodal, že v minulosti klub za přítomnost strážníků na stadionu policii platil.