Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Úspěšný den badmintonistů. Koukal i Gavnholt na MS postupují

19:33
PRAHA - Úspěšně začalo pro české badmintonisty 21. Mistrovství světa jednotlivců v Kodani. Olympionici Petr Koukal a Kristína Gavnholt zvládli těžké zápasy prvního kola, do dalších bojů postupuje také pár Jakub Bitman, Alžběta Bášová. Deblistky Kateřina Tomalová a Šárka Křížková prohrály s favorizovanými Malajsankami.

Petr Koukal se raduje z vítězství nad favorizovaným Rusem Ivanovem. foto: Josef Rubáš

Petr Koukal zdolal obrovitého Rusa Vladimira Ivanova, semifinalistu letošního mistrovství Evropy, 21:19, 21:16 a ve středu se střetne s šestým nasazeným Wang Zhengmingem. „Před čtyřmi lety jsem ho už dokázal porazit. I když je to Číňan, i když je šestý na světě, věřím si,“ řekl serveru Czechbadminton pondělním vítězstvím povzbuzený Koukal.

Vítězné gesto Kristíny Gavnholt.

Kristína Gavnholt, jež žije a trénuje právě v Dánsku, v dramatické bitvě porazila Američanku Jamie Subandhi 22:20, 21:23 a 21:16, když první set otáčela z hrozivého stavu 8:18 a ve druhém naopak neproměnila mečbol. K postupu nakonec potřebovala tři sety a více než hodinu. Los k české jedničce příliš milosrdný nebyl, ve druhém kole totiž Gavnholt čeká největší favoritka soutěže žen, olympijská vítězka z Londýna a světová jednička Li Xuerui.

Bitman s Bášovou postupují, deblistky končí

První vítězství na mistrovství světa v kariéře vybojoval pár Jakub Bitman, Alžběta Bášová ve smíšené čtyřhře. Pětinásobní mistři republiky poměrně snadno přehráli egyptskou dvojici Abdelrahman Kashkal, Hadia Hosny 21:12 a 21:13 a v dalším kole se pokusí potrápit favorizované Korejce Ko Sung Hyun, Ha Na Kim.

ČTĚTE VÍCE

Ve čtyřhře žen Českou republiku reprezentovala dvojice Kateřina Tomalová, Šárka Křížková, kterým se však do cesty postavil silný malajsijský pár Vivian Kah Mun Hoo, Khe Wei Woon. Tomalová s Křížkovou s šestadvacátými hráčkami světa prohrály 11:21 a 12:21, ale za svůj výkon sklidily hlasitý aplaus početné skupiny českých fanoušků, pro něž byl v dějišti mistrovství dokonce zřízen „český badmintonový dům“.

V úterý se v prvním kole dvouhry mužů představí desetinásobný mistr ČR Jan Fröhlich, kterého čeká nejlepší belgický hráč Yuhan Tan.