Anglická liga poprvé odstartovala vlastním gólem, Courtois viděl červenou

Petr Čech

15:46aktualizováno  20:35
MANCHESTER - Fotbalisté Chelsea vykročili za obhajobou titulu v anglické lize remízou se Swansea. Londýnský celek sice dvakrát vedl, krátce po přestávce ale dostal červenou kartu brankář Thibaut Courtois a hosté z nařízené penalty vyrovnali na konečných 2:2.

Thibault Courtois fauluje v pokutovém území Bafetimbiho Gomise ze Swansea, za což viděl červenou kartu. foto: Reuters

Vyhrál Manchester United, který si poradil 1:0 s Tottenhamem. O jedinou branku zahajovacího zápasu nové sezony se ve 22. minutě na Old Trafford postaral hostující obránce Kyle Walker a Premier League tak poprvé v historii odstartovala vlastním gólem.

Chelsea proti Swansea dvakrát vedla, ale ani jednou těsný náskok neudržela. Skóre otevřel ve 23. minutě Oscar a následovala hektická desetiminutovka. Během ní nejprve vyrovnal André Ayew, ale po půlhodině si domácí vzali vedení zpět, po vlastním gólu Federica Fernándeze.

Rozhodující okamžik zápasu přišel deset minut po přestávce. Courtois fauloval pronikajícího Bafetimbiho Gomise a byl vyloučen. Do branky se postavil Asmir Begovič, který v roli dvojky na Stamford Bridge nahradil Petra Čecha, jenž odešel do Arsenalu, ale na Gomisův pokutový kop byl krátký.

Memphis Depay z Manchesteru United (vlevo) v souboji s Ericem Dierem z...
Juan Mata z Manchesteru a Nabil Bentaleb z Tottenhamu.

V brance Manchesteru United nastoupil Sergio Romero, který nahradil jedničku Davida de Geu. Španělský gólman zůstal pouze na tribuně, protože podle trenéra Louise van Gaala by se kvůli neustálým spekulacím o přestupu do Realu Madrid nedokázal plně soustředit na zápas. „S tím, jak chytal, jsem spokojen, ale rozehrávka ještě vázla. To se však dalo čekat, přece jen je s námi jen týden,“ řekl o Romerovi trenér.

V základní sestavě domácích chyběl také záložník Bastian Schweinsteiger. Nizozemský kouč, který dnes vedle vítězství oslavil také 64. narozeniny, poslal letní posilu z Bayernu Mnichov na hřiště až po hodině hry. Od začátku naopak nastoupili noví hráči Matteo Darmian, Morgan Schneiderlin a Memphis Depay. „Hrát poprvé na Old Trafford není snadné, ale jejich výkony mě potěšily,“ uvedl Van Gaal.

V úvodní hrací den se také představili všichni tři nováčci. Bodovat dokázal jen Watford, který s českými fotbalisty Danielem Pudilem a Matějem Vydrou pouze mezi náhradníky dvakrát na hřišti Evertonu vedl, nakonec ale remizoval 2:2. Norwich prohrál 1:3 s Crystalem Palace a Bournemouth podlehl 0:1 Aston Ville.

Šest gólů padlo v Leicesteru, kde domácí porazili Sunderland 4:2. Dvěma góly k vítězství přispěl alžírský reprezentant Rijád Mahriz.

Anglická fotbalová liga - 1. kolo:

• Manchester United - Tottenham 1:0 (22. vlastní Walker)
  • Bournemouth - Aston Villa 0:1 (72. Gestede)
  • Everton - Watford 2:2 (76. Barkley, 86. A. Koné - 14. Layún, 83. Ighalo)
  • Leicester - Sunderland 4:2 (18. a 25. z pen. Mahriz, 11. Vardy, 66. Albrighton - 61. Defoe, 71. S. Fletcher)
  • Norwich - Crystal Palace 1:3 (69. Redmond - 39. Zaha, 49. Delaney, 90.+4 Cabaye)
  • Chelsea - Swansea 2:2 (23. Oscar, 30. vlastní Fernández - 29. A. Ayew, 55. Gomis z pen.)