Wizards si v NBA poradili s šampiony z Miami, Veselý nehrál

10:24
WASHINGTON - Basketbalisté Washingtonu získali skalp šampionů NBA z Miami. Ve středečním utkání zvítězili Wizards 114:97, ale Jan Veselý do utkání nezasáhl. Trenér Randy Wittman nepustil českého reprezentanta do hry ve druhém zápase po sobě.

Nene (vlevo) v souboji s LeBronem Jamesem. foto: ČTK/AP

Mistrovskému Miami se poprvé po dvou letech stalo, že prohrálo tři utkání v řadě. Dva roky a 22 zápasů také trvala jeho série vítězství proti týmům ze stejné divize. Wizards ji razantně ukončili. Měli poprvé v sezoně vyprodáno a proti obhájcům titulu se jim povedla dvacetibodová šňůra hned v úvodní čtvrtině, kterou opanovali poměrem 43:18. Ve druhé části domácí vedli až o 34 bodů a soupeř už dokázal jen snížit.

Hosté k zápasu nastoupili po úterním přijetí u prezidenta Baracka Obamy. "Přijeli sem, a co. Šli do Bílého domu, a co. My jsme přišli prostě hrát," řekl washingtonský pivot Nené. S 19 body byl jedním ze sedmi domácích hráčů, kteří nastříleli dvouciferný počet bodů, nejlepším střelcem byl John Wall s 25.

Za Miami nastoupil k utkání NBA poprvé od 5. prosince 2009 někdejší první hráč draftu Greg Oden a zaznamenal šest bodů. Oden se stal nejžádanějším hráčem při volbě nováčků už v roce 2007, ale jeho kariéru v Portlandu zničila zranění kolen. Do první sezony vůbec nezasáhl, ve druhé odehrál 61 zápasů a šest v play off, v další už jen 21 a od té doby nenastoupil. S Miami podepsal smlouvu vloni v srpnu.

Až třetí prodloužení rozhodlo o výhře Chicaga 128:125 v Orlandu. Jimmy Butler vytvořil klubový rekord hostujících Bulls, když odehrál 60 minut a 22 sekund, navíc v posledních vteřinách třetího nastavení pomohl k výhře zblokováním střely Glena Davise. Bulls k výhře táhl Joakim Noah s 26 body a 19 doskoky. Za Orlando si vylepšil osobní rekord na 35 bodů nováček Victor Oladipo.

Obrovský kolaps postihl hráče Dallasu, kteří prohráli na hřišti Los Angeles Clippers 127:129, ačkoliv ještě necelých pět minut před koncem vedli o sedmnáct bodů. Clippers v zápase trefili sedmnáct trojek, sedm přesných pokusů z dálky zaznamenal J.J. Redick, s 33 body nejlepší střelec utkání.

Aktuálně nejdelší vítěznou šňůru drží San Antonio, jež si šestý úspěch za sebou připsalo proti Utahu (109:105) a upevnilo si vedení v Západní konferenci. Naopak šestou prohru v řadě museli strávit Los Angeles Lakers, kteří podlehli Phoenixu 114:121.