Winnipeg po čtyřech prohrách zvítězil, Pavelec vychytal nájezdy

7:48aktualizováno  12:43
NEW YORK - Hokejový brankář Ondřej Pavelec přerušil v NHL sérii čtyř porážek, když v pátečním utkání vychytal výhru Winnipegu nad St. Louis 4:3 po nájezdech. Jets ve třetí třetině smazali dvoubrankové manko, jejich vítězství pak zařídil v sedmé sérii penaltového rozstřelu Olli Jokinen.

Český brankář Winnipegu Jets Ondřej Pavelec (vpravo) a jeho psoluhráč Zach Bogosian foto: ČTK

S Pavelcem, který si v utkání připsal 29 zákroků, vyhrál Winnipeg úvodní dva zápasy sezony, pak ale třikrát prohrál. Poté dostal příležitost náhradník Al Montoya a Jets porazili New Jersey 3:0. V úterý stejným výsledkem už opět s Pavelcem v brance podlehli Montrealu, výhry se tak český gólman znovu dočkal až v pátek, čtrnáct dnů po posledním úspěchu. S jeho týmem to přitom nevypadalo moc dobře, ještě sedm minut před koncem třetí třetiny vedli hostující Blues i díky dvěma gólům Alexandra Steena 3:1.

Jenže po chybné rozehrávce Romana Poláka snížil Evander Kane a v 59. minutě vyrovnal tvrdou ranou Tobias Enström. V nájezdech měli nejdříve znovu navrch hosté, když Pavelce překonali první dva střelci Oshie a Steen. Jenže na druhé straně kontrovali Ladd s Littlem, dalších pět pokusů včetně nájezdu Vladimíra Sobotky český brankář pochytal a Jokinen pak zařídil pro Jets bod navíc. "Vyhrát takový zápas je sakra dobrý pocit," radoval se domácí útočník Bryan Little. "Porazili jsme velmi silného soupeře a snad nám to dodá trošku sebevědomí. Musíme si věřit, že takové týmy můžeme porážet v každém zápase," dodal Little.

V kabině St. Louis, které o den dříve porazilo po nájezdech Chicago a ze sedmi zápasů má pět výher, panovalo rozhořčení. "Vyhodili jsme z okna jeden bod," lamentoval autor dvou branek Steen. "Když vedeme v závěru zápasu o dva góly, neměli bychom takhle ztrácet body." Stínem utkání bylo zranění domácího obránce Jacoba Trouby. Teprve devatenáctiletý nováček v druhé třetině při pokusu o střet minul soupeře Jordana Leopolda a obličejem vrazil do mantinelu. Mladý bek zůstal několik minut ležet na ledě, z něhož ho odnesli na nosítkách.

Anaheim prožívá nejpovedenější start do sezony

Hráč byl ovšem celou dobu při vědomí a později prostřednictvím sociální sítě dokonce o svém zranění vtipkoval. "Děkuji všem za podporu. Pokud jste měli strach, tak vás mohu uklidnit, s mantinelem se nic nestalo. Brzy budu zpátky," napsal Trouba na twitteru. Také druhý páteční zápas rozhodovaly až samostatné nájezdy a rovněž se po nich radovali fanoušci domácího týmu - Anaheim zdolal Phoenix 3:2. Svůj první gól v letošní sezoně vstřelil v dresu poraženého celku český obránce Rostislav Klesla po asistenci Martina Hanzala.

Jedním gólem a proměněným nájezdem přispěl k výhře Ducks finský útočník Teemu Selänne, který v dostizích o nejlepšího evropského střelce v historii NHL snížil náskok Jaromíra Jágra. Český útočník má na kontě 683 gólů, Selänne o šest méně. Anaheim vylepšil svou bilanci na šest výher proti jediné prohře a prožívá nejpovedenější start do sezony v historii klubu. V sezoně 2006/07, kdy vyhráli v úvodních sedmi duelech pětkrát, nakonec dokráčeli až k zisku Stanley Cupu.

Výsledky NHL

Anaheim - Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0
Branky: 7. Selänne, 58. Bonino, rozh. nájezd Silfverberg - 32. Vermette, 48. Klesla (Hanzal). Střely na branku: 39:32. Diváci: 13.206.

Winnipeg - St. Louis 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 16. a rozh. nájezd O. Jokinen, 54. E. Kane, 59. Enström - 19. a 44. A. Steen, 9. Backes. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 32 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,6 procenta. Střely na branku: 29:32. Diváci: 15.004.

4. Winnipeg 8 4 0 4 21:22 8

5. Minnesota 8 3 2 3 18:20 8

6. Nashville 7 3 1 3 14:20 7

7. Dallas 6 3 0 3 15:17 6