Wimbledonský sen pokračuje: Tomáš Berdych je ve finále!

Roland Garros

13:45aktualizováno  3. července 10:32
LONDÝN/PRAHA - Pohádka pokračuje! Dámy a pánové, český tenista Tomáš Berdych smetl za 138 minut v semifinále Wimbledonu světovou trojku Novaka Djokoviče z centrálního dvorce 3:0 na sety a v neděli si zahraje o titul nejslavnějšího tenisového turnaje světa! Soupeřem mu bude světová jednička Rafael Nadal.

Tomáš Berdych. foto: Reuters

Osmatřicet let čeká český tenis na wimbledonského vítěze v mužském pavouku turnaje. Dvanáct let pak na vítěze jakékoholiv grandslamového turnaje. Nyní je k tomu neskutečně blízko.

BERDYCH A DJOKOVIČ PO ZÁPASE

"Je to jako sen. Těžko se mi teď hledají slova. V neděli už si nepůjdu pro postup, ale pro vítězství, ať proti Nadalovi nebo Murraymu. Splnilo se mi něco, po čem touží každý, kdo jednou začne s tenisem. Jsem neskutečně šťastný," vítěz Tomáš Berdych.

"Blahopřeji svému soupeři, protože byl dnes lepší. Hrál velký zápas a velký turnaj. Já jsem si dnes nezasloužil vyhrát. Jen jsem se bránil, a to asi nebyla nejlepší taktika," poražený Novak Djokovič.

Tomáš Berdych v semifinále proti světové trojce (od pondělí dvojce) ukázal, že již patří do světové špičky, svého soupeře vyprovodil z kurtu po vítězství 3:0 na sety (6:3, 7:6 a 6:3) a v neděli od 15:00 nastoupí na centrální dvorec k dokončení své londýnské mise - soupeřem mu bude buďto světová jednička Rafael Nadal.

Lucie Šafářová, oba rodiče, Jan Kodeš, Helena Suková a další... čestná lóže českého tenisty byla v semifinále zaplněna do posledního místečka. A po právu. Přestože Novak Djokovič, od pondělí světová dvojka, byl v semifinále grandslamu již sedmkrát, od úvodní výměny působil nervóznějším dojmem než jeho český soupeř.

ČEŠTÍ ODBORNÍCI MAJÍ JASNO: ROZJETÝ BERDYCH WIMBLEDON VYHRAJE - více čtěte zde!

ROZHODUJÍCÍ GAME SEMIFINÁLE:

Rodák z Valašského Meziříčí jako by se poučil z neúspěšného semifinále na Roland Garros. Na kurtu působil sebevědomě, chladně a soustředěně, stejně jako ve čtvrtfinále proti Federerovi. A robot jménem "Bedrman" svým strojovým tempem ničil Srba minutu po minutě... V páté hře prvního setu se dostal Berdych k prvním dvěma brejkbolům a hned ten první proměnil, uskočil do vedení 4:2 a set si vzít již nenechal.

Djokovič nebyl ve své kůži.

Ostřílený Srb působil mnohdy na kurtu jako školák. Jako by hrál na trávě poprvé - timeming? Hrůza. Oblíbené kraťasy? Hrůza. Forehand? Bída. Snad jen první servis a backhand držel Djokoviče nad vodou déle, než by si za svůj výkon zasloužil. Především pak ve druhém setu.

V něm opět povolil Berdychovi brejkboly, tentokrát za stavu 5:5. A to dokonce tři. První ještě odvrátil, následující již nikoliv a český bombarďák šel servírovat na vítězství v sadě. Snad poprvé v zápase se mu a rozklepala ruka, ztuhly nohy. Ta šance: vést 2:0 na sety v semifinále Wimbledonu? Úúúúfff. Podobné myšlenky musely prostě zaplavit hlavu českého tenisty.

Tomáš Berdych - Novak Djokovič

Výsledkem byla nakonec ztráta gamu a nutnost bojovat v tiebreaku. V něm se situace opakovala. Berdych vedl dokonce 6:2, Djokovič ale dokázal vstát z mrtvých, když jej nakopla i chyba sudího na lajně za stavu 5:6 a dvakrát si dokázal vybojovat setbol. Ani jeden nevyužil a za stavu 9:10 při svém servisu zkolaboval. Dvojchybou daroval soupeři druhý set.

Třetí sada? To už byla "svatba" na závěr české pohádky o tom, jak český Tomáš ke štěstí došel. Berdych podával do setu jako první a psychologickou válku zvládl brilatně. Jako šampion. Za stavu 4:3 se dokázal vrátit při servisu Djokoviče do hry, i když měl Srb navíc. A ten tlaku svého soupeře dokonale podlehl. Jak jinak si vysvětlit dvě dvojchyby v řadě při stavu 40:40?

Novak Djokovič.

Navíc nenásledovala ani pauza, při které by měl případně nalomený Djokovič šanci dobít baterky. Za stavu 5:3 šel Berdych podávat na vítězství v zápase a svou nadvládu nad centrálním dvorcem dokonal až do konce.

SVĚTOVÁ OSMIČKA

TOMÁŠ BERDYCH již nepatří do světové desítky jen podle slov odborníků a předváděné hry, ale i podle computeru ATP. Postupem do finále si zajistil postup na 8. místo světa, pokud vyhraje, poskočí ještě výše! Již nyní bude nejvýše ve své kariéře.

Dělový servis + špatný return jindy nejlepšího hráče v této činnosti na okruhu = zaťatá pěst, otočení se ke své lóži a šťasný úsměv ve tváři Tomáše Berdycha.

Ten dosáhl na největší úspěch své kariéry, který je o to cennější, že se mu povedl na Wimbledonu. Nejslavnějším turnaji světa, kde dokázal z českých hráčů triumfovat jen Jan Kodeš v roce 1973 a dvakrát zde byl ve finále slavný Ivan Lend v letech 1986 a 87 (mezi ženami triumfovala v roce 1998 Jana Novotná). Nyní svůj vzor může Berdych překonat. Vzor, který mu už po semifinále Roland Garros předpověděl, že jednou na gradslamový titul dosáhne...

Tomáš Berdych a Novak Djokovič.

O měsíc později je Berdych jen krok od naplnění prorockých slov. Na nejposvátnější tenisové adrese světa! "Bedrmánie" v Londýně může vypuknout naplno...

WIMBLEDON SEMIFINÁLE - MUŽI

TOMÁŠ BERDYCH (12) - NOVAK DJOKOVIČ (3-SRB) 6:3, 7:6(9), 6:3
Esa: 11:9, dvojchyby: 2:8, vítězné míče: 34:25, nevynucené chyby: 17:22, využití brejkbolů: 3/7 - 1/4, celkem vítězných gamů: 106:84, čas: 138 minut.