Wiggins naplnil očekávání Britů, ovládl časovku

Tour de France

17:51aktualizováno  20:22
LONDÝN - Olympijským vítězem v cyklistické časovce se stal vysoce favorizovaný Brit Bradley Wiggins. Druhý za vítězem letošní Tour de France dojel s odstupem 42 vteřin Němec Tony Martin, triumf barev pořadatelské země pak zvýraznil třetí příčkou Chris Froome.

Bradley Wiggins vyhrál olympijskou časovku foto: Reuters

Dvaatřicetiletý Wiggins startoval na svých čtvrtých olympijských hrách a díky zisku sedmé medaile se stal neúspěšnějším britským olympionikem všech dob. Dosud měl na kontě tři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, všechny ale ze závodů na dráze. Šest medailí má na kontě veslařská legenda Steve Redgrave, jenž má ovšem pět zlatých.

Rodák z belgického Gentu se pomaleji rozjížděl a po úvodních sedmi kilometrech a 300 metrech na úřadujícího mistra světa v časovce Martina ztrácel necelých pět vteřin, ale zbývající část 44 kilometrů dlouhého závodu k radosti většiny diváků podél trati naprosto opanoval.

Radost měli nejen britští příznivci, ale rovněž premiér David Cameron. "Je opravdovým britským hrdinou. První na Tour a nyní olympijské zlato," zněl vzkaz, který Cameron uveřejnil na svůj účet na Twitteru krátce poté, co v delších časovkách letos neporazitelný Wiggins překonal cílovou čáru.

Po zlomenině klíční kosti během loňské Tour se Wiggins vrátil do pelotonu silnější než kdy předtím. "Mám za sebou neskutečných šest týdnů. Přesně takový byl plán, dokázal jsem dát odpověď na všechny otázky," pochvaloval si Wiggins.

"Vyhrát další olympijský primát v další disciplíně, to už prostě nebude nikdy lepší. Jak jsem si tak uvědomil na pódiu, myslím, že tohle už v mé kariéře nemůže nikdy nic vyrovnat. Je to neuvěřitelné," řekl Wiggins.

Přiznal, že toužil nejen po medaili, ale zejména po tom, aby byla zlatá. "Jakou cenu má sedm medailí, když nejsou té správné barvy? Dnes to bylo 'zlato nebo nic'. Tím hlavním číslem je čtyřka," připomněl Wiggins počet svých olympijských prvenství. "Být zmiňován jedním dechem vedle Redgravea a Chrise Hoye (dráhový cyklista s pěti olympijskými medailemi), už jen to je něco mimořádného," liboval si Wiggins.

Prý jde o nejlepšího britského cyklistu všech dob

Jeho slavný předchůdce Chris Boardman, jenž má zlato z Barcelony 1992 ze stíhačky na dráze a bronz ze silniční časovky z Atlanty 1996, označil populárního "Wigga" za nejlepšího britského cyklistu všech dob. "Jeho výkony v tomto roce byly nevídané," uvedl Boardman, který býval Wigginsovým mentorem.

Martin, který před závodem označil Wigginse za jasného favorita, musel vzít v nepříliš povedené sezoně zavděk stříbrem. Získal ho s náskokem více než 26 sekund před Froomem.

Hůře dopadl obhájce prvenství a čtyřnásobný mistr světa v časovce Fabian Cancellara ze Švýcarska. Po zranění ze sobotního závodu s hromadným startem sice bojoval a první měřený úsek zvládl jako třetí nejrychlejší, ale závod dokončil se sebezapřením a dojel sedmý.

Smůla znemožnila promluvit do pořadí na prvních příčkách Španělovi Luisi Leónu Sánchezovi. Jeden z aspirantů na medaili a třetí muž časovky letošní Tour de France zabral na startu a na desítky vteřin ho zbrzdil technický problém s řetězem. Vítěz sobotního závodu s hromadným startem Alexandr Vinokurov z Kazachstánu dojel na 23. místě.