French Open: Nadala čeká v cestě za desátým titulem Wawrinka. Ve finále deblu je Šafářová

18:02aktualizováno  20:44
PAŘÍŽ - Španělský tenista Rafael Nadal v semifinále French Open porazil Dominica Thiema z Rakouska 6:3, 6:4, 6:0 a zahraje si o desátý titul z pařížského grandslamu. Jeho soupeřem v nedělním finále bude Švýcar Stan Wawrinka, který si poradil se světovou jedničkou, Britem Andym Murraym 6:7, 6:3, 5:7, 7:6 a 6:1.

Španěl Rafa Nadal slaví postup do finále French Open. foto: ČTK/AP

Thiem v semifinále vyřadil obhájce titulu Srba Novaka Djokoviče, ale proti Nadalovi neměl šanci. Sice mu hned v úvodu zápasu dokázal sebrat servis, ale čtrnáctinásobný grandslamový vítěz vzápětí získal čtyři gamy za sebou. Ve druhé sadě Nadal za stavu 0:1 odvrátil dva brejkboly a pak už kontroloval hru. Třetí set už byl jasnou záležitostí španělského favorita.

Švýcar Stan Wawrinka v semifinále French Open proti Britu Andymu Murraymu.
Brit Andy Murray v semifinále French Open proti Švýcarovi Stanu Wawrinkovi.

Wawrinka postoupil do semifinále bez ztráty setu, ale Murray jeho sérii vítězstvím v tie-breaku ukončil. Třetí hráč světa hned vzápětí srovnal, jenže pak ztratil dobře rozehranou třetí sadu, ve které vedl už 3:0. Nenechal se však zlomit, čtvrtý set rozhodl ve zkrácené hře a v páté sadě už nedal soupeři šanci a jediný game mu dovolil až za stavu 5:0.

„Mohl jsem se na to dívat buď tak, že jsem ztratil vedení a prohrávám, nebo že jsem měl navrch a měl bych kontrolovat hru. Rozhodl jsem se pro druhou variantu,“ řekl Wawrinka. „Fyzicky už jsem na tom na konci nebyl nejlíp. Do úderů už jsem nedokázal dát takovou sílu, takže jsem ho na konci ani nedostal pod tlak,“ přidal Murray, který zaznamenal 36 vítězných úderů, zatímco Wawrinka 87.

Dvaatřicetiletý Wawrinka postoupil do čtvrtého finále grandslamu v kariéře a zatím má stoprocentní bilanci. V roce 2014 si na Australian Open poradil s Nadalem, předloni v Paříži a loni na US Open porazil Novaka Djokoviče. Na Roland Garros navíc Murraymu oplatil porážku z loňského semifinále a stal se nejstarším finalistou od Nikoly Piliče v roce 1973 (33 let).

„Chci si to užít a vytěžit z toho maximum. Do takového finále nepostoupíte každý den. Tenisový život utíká rychle a já si ho chci užít,“ uvedl Wawrinka, který má s Nadalem bilanci tří vítězství a 15 porážek. Z šesti duelů na antuce ho dokázal porazit jen jednou.

Jako by to nebylo málo, tak jednatřicetiletý Španěl navíc na oblíbeném povrchu zatím neztratil v Paříži jediný set. Bývalý první hráč světa bude také usilovat o zaokrouhlení rekordního počtu triumfů z Roland Garros, kde vládl už v letech 2005 až 2008 a 2010 až 2014. Ve finále v Paříži nikdy neprohrál.

Na české finále nakonec nedojde

Česká tenistka Lucie Šafářová je na French Open ve finále čtyřhry. S Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou porazily v pařížském semifinále dosud suverénní tchajwansko-švýcarský pár Chan Yung-jan, Martina Hingisová 6:4, 6:2 a budou usilovat o třetí grandslamový titul za sebou.

Grandslamový turnaj French Open v Paříži

(antuka, dotace 36 milionů eur)

MUŽI:

Dvouhra - semifinále: Wawrinka (3-Švýc.) - A. Murray (1-Brit.) 6:7 (6:8), 6:3, 5:7, 7:6 (7:3), 6:1, Nadal (4-Šp.) - Thiem (6-Rak.) 6:3, 6:4, 6:0.

Čtyřhra - semifinále: R. Harrison, Venus (USA/N. Zél.) - Cabal, Farah (16-Kol.) 4:6, 6:3, 6:4.

ŽENY:

Čtyřhra - semifinále: Bartyová, Dellacquaová (Austr.) - HRADECKÁ, SINIAKOVÁ (6-ČR) 7:5, 4:6, 6:3, ŠAFÁŘOVÁ, Matteková-Sandsová (1-ČR/USA) - Chan Yung-jan, Hingisová (3-Tchaj-wan/Švýc.) 6:4, 6:2.

JUNIOŘI:

Čtyřhra - semifinále: Kirkov, Thomas (USA) - Rodionov, VRBENSKÝ (4-Rak./ČR) 6:3, 2:6, 10:8.

Turnajové jedničky a pařížské šampionky z roku 2015 se v nedělním finále utkají s nenasazenou dvojicí Ashleigh Bartyová, Casey Dellacquaová. Australanky zastavily v cestě do finále Lucii Hradeckou a Kateřinu Siniakovou po třísetovém vítězství 7:5, 4:6, 6:3.

Šafářová s Mattekovou-Sandsovou budou usilovat o pátý společný titul z turnajů velké čtyřky. V roce 2015 ovládly vedle Roland Garros také Australian Open, kde se radovaly i letos. Jejich triumfu v Melbourne předcházel titul na US Open.

Semifinále pro sebe rozhodly nečekaně hladce, třetí nasazené soupeřky totiž v Paříži dosud neztratily ani set a prohrály jen deset gamů. Šafářová byla oporou a jako jediná v duelu neztratila podání.

Její spoluhráčce se to v prvním setu přihodilo dvakrát, česko-americké dvojici se ale povedl o brejk víc a Šafářová ukončila sadu esem. V druhém setu získal nejvýše nasazený tým od stavu 0:1 pět her v řadě a tentokrát při podání Američanky proměnil po hodině a čtvrt první mečbol.

Šesté nasazené Siniaková s Hradeckou sice jako první na turnaji dokázaly Australankám sebrat set, ale hned v úvodu rozhodující sady Siniaková neudržela podání, soupeřky se pak ujaly vedení 3:0 a už je nepustily.

Za stavu 1:4 se Hradecká musela na kurtu nechat ošetřit, ale ani po kratší pauze se Češkám nepodařilo vrátit do zápasu. Jediný nenasazený tým v semifinále si později vypracoval tři mečboly a napotřetí zápas ukončil. Pro Australanky to bude už čtvrté společné finále na turnajích grandslamu, v roce 2013 ale na Australian Open, ve Wimbledonu i na US Open vždy prohrály.

Dvaatřicetiletá Dellacquaová má na kontě dokonce šest prohraných grandslamových finále, dvakrát zůstala těsně pod vrcholem i na Roland Garros, kde v roce 2015 s Jaroslavou Švedovovou z Kazachstánu podlehly Šafářové s Mattekovou-Sandsovou. Na French Open ale vyhrála v roce 2011 smíšenou čtyřhru s Američanem Scottem Lipským.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...