Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

'Vzteklý' Weiss věří v zázraky. Porazí zlomení Slováci šampiony z Itálie?

8:40
JOHANNESBURG/PRAHA - Na světovém šampionátu se od nich nečekaly žádné divy, přesto teď fotbalisté Slovenska doufají v malý zázrak. Pokud chtějí svůj pobyt v Jihoafrické republice ještě prodloužit a vybojovat si postup ze základní skupiny, musí dnes porazit úřadující mistry světa z Itálie.

Slovensko - Paraguay (slovenská fanynka). foto: Reuters

To ovšem není všechno. Slovenský tým musí ještě spoléhat na Paraguay, že nedovolí Novému Zélandu v paralelně hraném zápase urvat více než bod. Předpokladů je mnoho a šance na úspěch mizivá. Výběr kolem hvězdného záložníka Neapole Marka Hamšíka se však dopředu nevzdává.

SLOVÁCI V. OBŘI

* 2009 Anglie - Slovensko 4:0 (28. března, přátelské utkání): Generálka před zápasem s Českem v kvalifikaci mistrovství světa se Slovákům nepovedla. Angličané si do jejich sítě s chutí zastříleli.

* 2007 Německo - Slovensko 2:1 (6. června, kvalifikace ME): Kvalifikační utkání začalo vlastními góly na obou stranách (Ďurica, Metzelder), ale ještě před koncem prvního poločasu dal vítězný gól Němců Hitzlsperger.

* 2006 Slovensko - Německo 1:4 (11. října, kvalifikace ME): Hosté za vítězstvím směřovali od úvodních minut a do poločasu si vypracovali tříbrankový náskok. Slováci neměli šanci.

Francie - Slovensko 1:2 (1. března, přátelské utkání): Jozef Valachovič zařídil v 80. minutě jedno z nejcennějších vítězství v historii slovenského národního týmu.

* 2005 Slovensko - Španělsko 1:5 a 1:1 (12. a 16. listopadu, baráž MS): Slováci na rozdíl od Česka na mistrovství světa v Německu nepostoupili. Vinou prohry 1:5 v Madridu se z postupu radoval soupeř a v odvetě si mohl dovolit remizovat.

Slovensko - Německo 2:0 (3. září, přátelské utkání): Fotbalisté Slovenska získali nečekaný skalp Německa, tehdejšího pořadatele mistrovství světa. Na bratislavském Tehelném poli vyhráli hostitelé 2:0, obě branky vstřelil již v prvním poločase bundesligový legionář Miroslav Karhan z Wolfsburgu.

"Musíme se pokusit o nemožné, tedy zdolat Italy. Výsledky na turnaji už ukázaly, že se ve fotbale může stát úplně všechno," věří trenér Vladimír Weiss.

Včera se před novináři ukázal poprvé od chvíle, kdy je v pondělí častoval sprostými nadávkami a výhrůžkami. Nelíbilo se mu totiž, jak se psalo o prohře 0:2 s Paraguayí. Omluva se od něj čekala marně.

"Napětí vytvořila média a já jsem to neunesl a vybuchl. Nepsala o nás objektivně, a proto jsem musel hráče chránit. Po mně se klidně vozte, ale po mých svěřencích ne," vysvětlil svůj postoj.

Půjdeme dál, věří Šesták
Weiss si moc dobře uvědomuje, že po takovém excesu potřebuje porazit Itálii ještě víc. Jinak končí a zpátky do Bratislavy odletí pouze s nepříjemnými vzpomínkami na ostudnou remízu s Novým Zélandem a lekci od Paraguaye.

"Potřebujeme tři body, což je v zápase s Itálií dost těžký cíl," přiznává. Slovákům se navíc proti fotbalovým velmocím nedaří. V roce 2005 sice dokázali porazit Německo a o sedm měsíců později i Francii, ale šlo pouze o přátelská utkání. V soutěžním zápase proti světovým titánům je jejich maximem remíza, která dnes nic nevyřeší.

"Italové jsou pod velkým tlakem, vždyť obhajují celkové prvenství. Budou chtít vyhrát, ale my jim to překazíme a půjdeme dál," neztrácí naději útočník Stanislav Šesták.

"Evropané se na šampionátu trápí. Kde je třeba Francie? Už odletěla domů," doufal Weiss, že se jeho svěřencům také povede vyřadit jednoho z favoritů. Už dnes se ukáže, jak moc bylo slovenské sebevědomí oprávněné.