Vzpomínka na Schumachera. Hamilton vyrovnal ve Spa jeho rekord

15:45
Spa-Francorchamps - Kvalifikaci na Velkou cenu Belgie formule 1 vyhrál Lewis Hamilton a 68. pole position vyrovnal rekord slavného Michaela Schumachera. V první řadě ho na startu doplní vedoucí jezdec šampionátu Sebastian Vettel, na kterého pilot Mercedesu na druhé příčce průběžného pořadí ztrácí 14 bodů.

Lewis Hamilton foto: ČTK

Úspěšné spojení je prodlouženo. Vettel podepsal smlouvu s Ferrari do roku 2020

Britský trojnásobný mistr světa zajel na okruhu ve Spa-Francorchamps nejrychlejší kolo časem 1:42,553 minuty a o více než vteřinu vylepšil Schumacherův kvalifikační rekord z roku 2002.

Čtyřnásobný šampion Vettel za Hamiltonem, kterého v neděli čeká jubilejní 200. závod v kariéře, zaostal o dvě desetiny sekundy.

Michael Schumacher (vlevo) a Luca di Montezemolo.
Lewis Hamilton slaví vítězství na okruhu v Silverstone.

K překonání rekordu Hamiltonovi pogratulovala prostřednictvím ředitele formule 1 pro motorsport Rosse Brawna i Schumacherova rodina.

„Schumacher vždycky říkal, že rekordy jsou od toho, aby se překonávaly, takže ti gratulují a děkují,“ uvedl bývalý technický ředitel Ferrari.

„Tohle se opravdu moc dobře poslouchá, moc děkuji,“ reagoval Hamilton.

„Často se za Michaela a jeho rodinu modlím. Vždycky jsem ho obdivoval a pořád ho obdivuji. Mám radost, že jsem rekord vyrovnal, ale on bude pořád jeden z největších velikánů,“ uvedl Hamilton.

Schumacher v roce 2013 při lyžování utrpěl poranění mozku a podstoupil dvě operace, jeho aktuální zdravotní stav rodina přísně tají.

V éře Ferrari měl Michael Schumacher s Ecclestonem už velmi kamarádský vztah.

Na třetím místě v kvalifikaci skončil Fin Valtteri Bottas z Mercedesu, čtvrtý byl jeho krajan Kimi Räikkönen z Ferrari. Za nimi se seřadila dvojice Red Bullu Nizozemec Max Verstappen a Australan Daniel Ricciardo.

První domácí závod v kariéře nevyšel úplně podle představ Stoffelu Vandoorneovi.

Belgický pilot McLarenu sice v obsadil 15. místo, kvůli výměně převodovky a motoru byl však potrestán ztrátou 35 míst na startovním roštu. Do nedělního závodu tak vyjede z poslední 20. příčky.