Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vyšetřování sázkařské fotbalové kauzy zbrzdí znalecké posudky

Sport

  16:00aktualizováno  16:19
STRAKONICE - Vyšetřování fotbalové sázkařské aféry se o několik týdnů protáhne. Policie chce provádět znalecké posudky v oblasti informatiky a vyhodnotit různá data z počítačů a mobilních telefonů. Do konce letošního roku tak s největší pravděpodobností soudní líčení aféry nezačne, řekl strakonický státní zástupce Miroslav Kelyman, který případ dozoruje.

Tepličtí Franci Litsingi a David Jablonský oslavují gól foto: ČTK

"Na počátku jsem odhadnul dobu vyšetřování na dva až tři měsíce. Ale netušil jsem, že dojde na tyto znalecké posudky, které průběh prodlouží," řekl Kelyman. Kvůli ovlivňování a sázení na zápas bylo v polovině září obviněno 12 osob. Jak psal server Lidovky.cz, fotbalová asociace potvrdila, že mezi obviněnými je teplický stoper David Jablonský a hráči z nižších soutěží. Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR se případem bude zabývat ve čtvrtek.

Vše o aféře

Policejní akce začala 11. září ráno na různých místech České republiky. Protikorupční útvar při vyšetřování spolupracuje se slovenskými kolegy. Kelyman navrhl, aby tři z obviněných byli vzati do vazby, ale strakonický soud to zamítl.

Gang podle policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových sázkových kancelářích. Skupina za poslední rok údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.

Hrozí vězení až na dvanáct let

V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení. Konkrétní trestní sazba za oba trestné činy se ale odvíjí mimo jiné od výše prospěchu, který pachatel zamýšlel získat. Pachatele lze potrestat také zákazem činnosti, propadnutím majetku nebo pokutou.

Na fotbalové půdě disciplinární komise může hráči zastavit činnost na dva roky až pět let a udělit pokutu až do výše půl milionu korun, pokud k provinění došlo v první, nebo druhé lize. U nižších soutěží jsou i úměrně nižší pokuty.

Kluby souhlasí se zastavením činnosti hráčům v korupčních kauzách

Kluby jsou pro to, aby disciplinární komise mohla s okamžitou platností pozastavit činnost hráčům a funkcionářům, kteří budou podezřelí z korupce či nelegálního sázení. Disciplinární řád, který platí od července, takovou možnost nenabízí. Kluby na středečním zasedání ligového shromáždění souhlasily s jeho částečnou novelizací, což by disciplinárce dalo ve výjimečných případech pravomoc na 30 dní podezřelé postavit "mimo hru". A pak případně rozhodnout o trestu.

Návrh klubů a přesné znění novelizovaného řádu ještě musí doladit legislativní rada fotbalové asociace, definitivní schválení pak bude na výkonném výboru. "Ale to by měla být formalita," řekl ředitel FK Teplice František Hrdlička po setkání zástupců klubů s šéfem legislativní rady Stanislavem Bernardem a předsedou disciplinárky Richardem Bačkem.

V českém fotbale nastal chaos po zářijovém vypuknutí sázkařské aféry, v níž policie obvinila dvanáct současných a bývalých hráčů. Disciplinárka před dvěma týdny všem pozastavila činnost na neomezenou dobu, ale advokát Bronislav Šerák, který zastupuje jednoho z obviněných Jana Halamu, upozornil, že jednala v rozporu s vlastním řádem.

Nový disciplinární řád v článku 49 odstavci 1 říká, že hráči je automaticky zastavena činnost v případě vyloučení v zápase, nebo když se dopustil provinění, o němž rozhodčí hned v zápise o utkání informuje. V odstavci 5 se pak uvádí, že pokud se hráč či funkcionář proviní jinak, pozastavit činnost jim nelze až do úplného vyřešení případu.

Autoři: ,